Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit jelent az, hogy egy párt...

Mit jelent az, hogy egy párt kormányt alakít?

Figyelt kérdés

Nem találok érthető leírást az interneten. Annyit látok, hogy 50% kell hozzá, és akkor ez a párt választ a tagjai közül egy miniszterelnököt.

De mi van, ha nincs meg senkinek az 50%? Akkor hogyan "alakítanak kormányt"?

Illetve még azt sem értem, hogy miért jó az, ha egy párt kormányt alakít és ő adja a miniszterelnököt? Azzal még önmagában semmit nem érnek (ha jól látom). Úgyis kétharmados döntés kell, akármit akarnak megszavazni, nem?

Köszönöm!


2018. ápr. 8. 22:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nah, ezt most itt nem fogom neked részletesen ecsetelni, mert addig kb. 10-en megválaszolják... :)

[link]

2018. ápr. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem, 2/3 ritkán kell.
2018. ápr. 8. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Pártból kormánnyá mutálódik.
2018. ápr. 8. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt már olvastam, de ebbe nincs benne a kormányalakítás, meg 50%, meg ilyesmi.


2# Én úgy tudtam, hogy bármilyen törvény megszavazásához 2/3-os egyetértés kell, nem? Rosszul tudtam? Azzal, hogy van egy miniszterelnök, már nyert ügyük is van rögtön, azt csinálnak, amit akarnak?

2018. ápr. 8. 22:45
 5/11 anonim ***** válasza:
"Úgyis 2/3-os döntés kell, akarmit akarnak megszavazni, nem?" Nem. Ahhoz csak a "2/3- os törvényekhez", alkotmánymódosításhoz, stb. Van szükség. A törvények kis része ilyen.
2018. ápr. 8. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Értem. Akkor a legtöbb törvény esetén 50% kell?

Arra még nem kaptam választ, hogy mi van, ha nincs meg az 50%? Társakat keresnek?

2018. ápr. 8. 23:03
 7/11 A kérdező kommentje:

Mi van akkor, ha senki sem akar koalícióra lépni velük?

Pl. most a Fidesz-KDNP 45%-kal senki nem akarna koalíciót, mert mindegyik párt le akarja váltani. Akkor mihez kezdenének?

2018. ápr. 8. 23:11
 8/11 anonim ***** válasza:

A pártoknak vannak jelöltjei a miniszterelnök személyére, de hivatalosan csak a köztársasági elnök jelöl miniszterelnököt. Általaban a legtöbb mandátumot szerzett párt jelöltjét jelöli az elnök, de előfordulhat, hogy több párt koalíciója alkotja az Országgyűlés többségét. Erről a köztársasági elnöknek nyilván fogalma van, és akkor így jelöli ki a miniszterelnök-jelöltet.

A miniszterelnököt pedig az Országgyűlés választja, ehhez abszolút többség kell. Ha ez sikerül, a miniszterelnök állítja össze a kormányt (nyilván a pártja, koalíciós pártok részvételével), amit megint csak az Országgyűlés szavazmeg.

Ha azonban nincs meg a többség, és nem sikerül kormányt alakítani, a köztársasági elnök új választást ír ki.

2018. ápr. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszi!
2018. ápr. 17. 00:01
 10/11 anonim ***** válasza:

A választók pártokat választanak, amelyik a legtöbb szavazatot kapja - és az több, mint 50%, az kapja meg az fogja érvényesíteni a jelöltjét az első parlamenti szavazáson, ahol miniszterelnököt választanak. Ő meg összeszedi a stábját - az a kormány.

Ha a győztes nem ér el 505-ot, akkor az ország elnöke a legesélyesebbnek ítélt pártot kéri fel kormányalakításra (mint Németország, Olaszországban történt) és akkor alkudozni kezdenek egy lehetséges közös jelöltről, illetve, hogy ki mit kér érte cserébe.

2018. ápr. 17. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!