Mi indokolja (hivatalosan), hogy az egyházi iskolák magasabb normatívát kapjanak?
Tudod pont ezért nem kell gyurcsánynak semmit elhinni, azt sem amit kérdez.
Ugyanis nincs normatíva az iskolás gyerekek után. Az intézmények költségeit a KLIK fizeti és nem gyerekszám alapján, hanem kifizeti amit kell. Azóta nincs normatíva, amióta nem önkormányzati intézmények az iskolák. Akkor volt értelme, hogy kiszámolták, mennyit kell adnia az államnak az önkormányzat számára gyerekenként, hogy az működtesse az iskolát. Ezért voltak nagyok a különbségek a városi és kistelepülési iskolák között, mert a nagyobb, gazdagabb városok önkormányzata hozzá tudott tenni pénzt ehhez a normatívához és több jutott az iskola működtetésére, fejlesztésére belőle, sőt, volt ahol a tanárok fizetését is kiegészítették.
Most viszont ha 10 gyerek jár az iskolába akkor is az állam fizeti minden költségét, meg ha 100 jár oda a következő évben, akkor is.
Gyurcsány egyszerűen fogta azt a számot, amit az egyházi iskolák felújítására költöttek, hozzá csapta azt, amit az egyházi iskoláknak ad működtetésre az állam és ebből kiszámolta, hogy ha oda jár 50 gyerek akkor arra ennyi a "normatíva", míg az államiban meg annyi.
A valóság az, hogy ahol sok gyerek van az iskolában, ott kevesebbe kerül egy diák "normatívája" mert többfelé oszlik a költség, ahová meg kevesebb, ott többe kerül. Az államiban.
Az egyháziban tényleg kell legyen valami módja a költségek kiszámításának de ezt a gugliban tuti nem fogod megtalálni.
Az igazság az, hogy gyurcsányod egy fillért nem adott az iskoláknak amikor miniszterelnök volt, helyette tömeges iskolabezárásokat, pedagógus elbocsátásokat csináltak. Bezártak bölcsődéket, óvodákat is. Az önkormányzatokat nem segítették, hogy a kis települések is fizetni tudják az iskolák számláit, sok helyen volt fűtéshiány vagy felújítás elmaradása miatt szünet vagy éppen más intézménybe átirányított oktatás. Nem voltak fejlesztések - csak ha az önkormányzat megcsinálta a saját pénzéből.
Az elmúlt években azonban az iskolákat napelemekkel szerelték fel, tornatermeket építenek folyamatosa, fejlesztik az informatikai eszközöket. A pedagógusok fizetésemelése mellett.
Ettől még nem lett minden rendben, csináltak baromságokat is. Szépen belátták róluk, hogy baromság volt és visszaléptek lassanként belőlük. Ezért került vissza a tanárok kiválasztásának joga az igazgatóhoz és ezért van most havi 50 ezer ft-ja az iskoláknak szabadon, azonnal elkölthető eszközvásárlásokra (a megrendeléseken kívül).
Én magam állami iskolában tanítok, barátunk viszont egyháziban.
Egyikben sincsen "kiválogatás" a felvételkor. Ha oda jelentkezik a gyerek (szülője) és belefér a keretbe, akkor felveszik. Ha körzeten belüli akkor elsőként és ha marad hely, akkor még a körzeten kívülről is.
Az egyházi iskolák között van olyan, amelyik kifejezetten roma közösségben tanít, tehát ez sem lehet érv ellenük.
A gyerekek azért mások egy egyházi iskolában, mert eleve olyan szülők iratták be oda a gyereküket, akinek fontos, hogy a gyerek tanuljon. Vagyis odafigyelnek arra, hogy iskolába járjon, elkészítse a házi feladatát, tanuljon a dolgozatra, felelésre és segítik is ebben. Mert eleve tudják, hogy az egyházi iskolában ez az elsődleges cél.
A mellettük működő állami iskolákba jár utána minden más gyerek, akikre nem figyelnek a szüleik, azok is. Így tehát rosszabb lesz a tanulmányi átlag és nehezebb is lesz tanítani az iskolában.
Hidd el, hogy a legjobb tanár a legjobb osztályban sem képes jól tanítani a gyerekeket, ha van 1-2-3 olyan diák, aki folyamatosan közbeszól, verekszik, dobálózik, kiabál és direkt zavarja az órát.
Természetesen az egyházi iskolák sem tökéletesek, barátunknál az igazgató (szerinte) egy tehetségtelen alak és csak árt az iskolának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!