Van olyan ellenzéki párt, amelyik nincs ellene a paksi bővítésnek? Van aki ésszerűen belátja, hogy ez jó nekünk?
Azt vegyük figyelembe azért, hogy a Fidesz kormányról van szó és erre is már rástartolt Mészáros Lőrincünk. Róluk tudni kell, hogy semmit nem tudnak kivitelezni rendesen. Szilvásváradon is próbált egy lovardának csúfolt valamit építeni Mészáros Lőrincünk, az eredménye az lett, hogy a lovakra nézve életveszélyes volt, a terem alja, ahol a lovagoltatás történt darabokban jött fel, stb. Vagy ott van a ceglédi Judoterem története is. Ott is olyan jó kivitelezés történt a kormány részéről, hogy a judosok nem akarják átvenni.
Az ilyenek miatt nem támogatják sokan, mert hiába a modern technológia, stb, ezek robbanásveszélyes atomerőművet is lepapíroznak tökéletesen megfelelőre, csak a pénz számít nekik.
Nem az atomerőművel van a bajuk hanem csak azzal hogy a fidesz valósítja meg.
Ez az ötleg még annó mszp-től való még a gázválságnál amikor az oroszok elzárták a gázt európa felé kiderült hogy ha elfogytak volna a gáztartalékok akkor villany sem lett volna mert európa legtöbb hőerőműve gázzal működik. Nem mellesleg az atomerőmű bővítés tervezetét Szigetvári Viktor készítette, a fidesz pedig ezt használta fel
Van itt egy kérdőív, hogy melyik párttal értesz leginkább egyet különféle kérdésekben:
Ha megnézed a forrásokat, az derül ki, hogy az ellenzéki pártok közül egyedül a Jobbik támogatja az atomenergiát, illetve Paks 2-t.
A válasz benne van a parlamenti jegyzőkönyvekben.
A Paks 2 bővítést ugyanis nem a fidesz találta ki, nem is a fidesz volt kormányon amikor a parlament elé került és nem is fideszes volt a miniszterelnök amikor döntöttek róla.
A második szdsz-mszp kormány idején vált esedékessé a kérdés, hogy legyen-e bővítés, mert a hozzáértő szakemberek már sok éve dolgoztak a témán. 2009-ben hozta meg a döntését a parlament a bővítésről és az ÖSSZES PÁRT TÁMOGATTA AZ LMP KIVÉTELÉVEL, mert ők mindig atomenergia ellenesek voltak.
A fidesz semmi új döntést nem hozott a bővítésről, csupán betartja azt a parlamenti döntést, ami az előző kormányzatró szállt rá, mint következő kormányra.
Az ellenzéki pártok - akik 1 évvel előtte IGEN-nel szavaztak rá - csakis azért vannak most ellene, mert a fidesz van kormányon. Gyurcsány volt is kint Moszkvában Putyinnal egyeztetni nem is egyszer amíg kormányon voltak, nyilván az atomerőmű bővítés is szóba került, hisen nem lehett volna másképpen konkrét szerződésről tárgyalni velük annyira rövid idővel a kormányváltás után, ha nincs gondosan, évek óta előkészítés alatt.
Ha kormányváltás lenne, akkor ugyanígy újra megváltoztatnák a véleményüket és támogatnák a beruházást. Nem azzal van gondjuk, hogy építik Paks 2-t, hanem, hogy nem ők hozhatnák meg a döntéseket a pénzekről.
Éppen így semmit nem támogattak a környezetbarát fejlesztési tervekből és törvényekből sem, csak mert a fidesz az aki benyújtotta, kitalálta. Még 2011-ben volt egy szavazás, amikor újságírónak mondta az egyik balos képviselő egy szavazás után (más téma), hogy nem azért szavazott NEM-mel a törvényre, mert ne értene egyet annak szándékával, hanem mert a fidesz terjesztette be.
Én magam nem pártolom az atomerőműveket, de csak ha újat építenek valahol. Itt már van egy ami működik, a leszerelése, a terület mentesítése és helyette más energiatermelő üzem (üzemek, mert sok kellene) felépítése annyi pénzbe kerülne NEKÜNK, fogyasztóknak, hogy az áramot rendkívül megdrágítaná. Helyette biztosan külföldről vennének áramot, ami jellemzően a francia atomerőművekből kerül a nemzetközi piacra. Szóval akkor is atomenergiát használnánk, csak többe kerülne. Pont, mint a németek, akik büszkék, hogy bezárták a saját atomerőműveiket, de közben sokkal többet fizetnek az áramért és a franciáktól vesznek nagy mennyiségben az atomerőműveiktől.
Aki lepontozott, meg aki nem, annak mondom: a kérdező az atomenergia és Paks2 viszonyáról kérdez. Az LMP egyrészt nem az atomenergia, hanem Paks2 ellen kampányol - de nem az atomenergia, hanem a korrupció és az oroszfüggőség miatt! -, másrészt nem is arról van szó, hogy ellene van, hanem arról, hogy azt mondja, széleskörű társadalmi egyeztetésre volna szükség.
Szóval, az egyetlen párt, aki komolyabban foglalkozott ezzel a témával, az az LMP - és ők sincsenek a bővítés ellen, csupán demokratikusabb döntést szeretnének elérni, hogy a nép döntsön, ne a Fidesz. A többi párt (a Fidesz leszámítva persze) sosem foglalkozott komolyabban a kérdéssel, csupán beálltak az LMP mögé.
Ez politika, semmi köze a fent vázoltak számokhoz meg az alternativ energiaforrásokhoz.
#3-nak:
Igen érdekesek a "megfigyeléseid", bár sokat segítene, ha valódi tudás lenne mögöttük. Nem ártana meg egy kis informálódás a Paksi Atomerőműről, az atomerőművi technológiákról pl.
Azt írod: "meglepő" hogy az oroszoktól veszünk fel hozzá hitelt.
Nem hiszem, hogy meglepő lehet az, ha egy ekkora beruházáshoz a kivitelező biztosítja a hitelt - hiszen neki kell a vásáró, aki őt bízza meg a munkával. Atomerőművet nem építenek túl gyakran, nincs korlátlan piac és ráadásul hatalmas költséggel, sok év alatt kell felépíteni. A vásárló - jelen esetben a magyar állam - a legkedvezőbb lehetőséget keresi, vagyis ha ők ajánanak fel "hitelt", vagyis tulajdonképpen hosszú távú részletfizetést, akkor előnybe kerülnek a többi építővel szemben.
Amúgy nem vettek fel hitelt az oroszoktól - a szerződés a hitel LEHETŐSÉGÉRŐL szól. Azzal a kitétellel, hogy nem kell tőlük felvenni a hitelt, sőt, egyáltalán nem kell felvenni a hitelt, ha más módot talál a magyar állam a fizetésre. Vagyis ha a piacon más forrás olcsóbb lesz ennél a hitelajánlatnál vagy lesz pénze rá az államnak hitel nélkül (esetleg kevesebb hitellel), akkor nem lesz felvéve az orosz hitel. Ha a franciáktól vagy az ausztrál befektetőktől olcsóbban tud pénzt szerezni az állam, akkor azt fogják felvenni.
Szerinted "rebesgetik", hogy olyan technológiát akarnak, ami csak az oroszoktól szerezhető meg.
Nem rebesgetik, ott van Paks 1. AZ az orosz technológia, egy egyedi technológiával felépült erőmű, amit BŐVÍTENI kell. Nem új erőmű készül, hanem egy bővítés, aminek utána együtt kell dolgoznia a már meglévő orosz technológiával.
Mintha nehezményeznéd, hogy az opel autódba miért feltétlen opel alkatrészt akar berakni a szerelő, miért nem próbálkozik meg egy peugeot alkatrészszel.
Meg lehetne valósítani egy másféle technológiát is de az költségesebb és nagyobb kockázatú lenne, mert a két eltérő technológiát is össze kell hangolni.
Ráadásul az oroszok nagyon jók az atomerőművekben, a finneknél építenek éppen mostanában. Az egyetlen magasabb kockázatű balesetet is az okozta Pakson, hogy engedtek másokat belepiszkálni a fűtőanyag rudak pakolásába. Sok hónapnyi drága munkájába került utána az orosz szakembereknek, hogy komolyabb sugárveszély nélkül tudják kiemelni az összetört üzemanyag rudakat.
Azt csak halkan jegyzem meg, hogy jó ha tudod, Mészáros nem fog atomerőművet építeni, kivitelezni, de még csak iányítani sem a munkákat. Tulajdonosként a neve fog csak annak a cégnek a cégpapírjain szerepelni, ahol azok a szakemberek dolgoznak, akik eddig is kivitelezéssel foglalkoztak és ők fognak ott dolgozni.
"Van olyan ellenzéki párt, amelyik nincs ellene a paksi bővítésnek?"
Van: pl. a Jobbik (most olvastam el a programjukat és ott írtak Paksról)
#16: "Az LMP egyrészt nem az atomenergia, hanem Paks2 ellen kampányol - de nem az atomenergia, hanem a korrupció és az oroszfüggőség miatt! -, másrészt nem is arról van szó, hogy ellene van, hanem arról, hogy azt mondja, széleskörű társadalmi egyeztetésre volna szükség."
Az LMP atom ellenes, nem pedig paks2 ellenes.
Ez látható az LMP-s reklámokból, szórólapokból, nyilatkozatokból, mindegyikben azt hangsúlyozzák hogy az atom rossz és nem a paks2 jelenéegi formában. (Ezt persze bizonyítani nem tudom, nem gyűjtök LMP-s reklámokat és anyagokat. De pár éve ez az egyetlen témájuk. Csak ezt tudják, szóval ezt nyomják.)
#9:"A Jobbik és Momentum szokta hangsúlyozni hogy nem az atomenergia ellen van, hanem az ellen van hogy nem tudom hányszor tíz évre titkosították a szerződést."
Jó de a Momentum a napelemet hívja atomerőműnek: [link]
Ha az atomerőművel kapcsolatos tényekben a 12 évnél idősebb magyarok 99.99%-ánál kevesebbet tudnak, nem biztos hogy őket érdemes számolni. (Technikailag persze igen. Kérdés hogy ezzel mire megyünk.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!