Erdély többségében miért fideszes?
Nagyon egyszerű okok állnak a háttérben:
1. Van egy már-már történelmi ok: a kettős állampolgárság kérdése, amit annó a Fidesz támogatott, ezzel kivívva sokak szimpátiáját.
2. A többi párt nagyon gyengén kampányol, alig van jelen Erdélyben. Az MSZP és a DK még csak-csak, de ők teljesen hiába teszik. Az MSZP, mint párt neve, illetve Gyurcsány Ferenc, mint politikus neve, 2004 december 5-én végérvényesen lejáratódott a határon túli szavazók szemében, és ez nagyon-nagyon sokára változhat csak meg.
A legtöbb fiatal párt (amelyik 2004-ben még nem is létezett) esélyes lehetne, de nem fektet elég hangsúlyt és energiát az erdélyi szavazók megszólítására. Egy rokonomtól kérdeztem, hogy ha az MSZP-re meg Gyurcsányra elvből nem szavaz, de a Fideszben is csalódott, a Jobbikot meg szélsőségesnek tartja, akkor miért nem szavaz mondjuk az LMP-re? Erre azt a választ kaptam, hogy "AZ MI?" Még a Jobbikról is sokan "lemaradtak", mert utoljára 2004-ben figyelték igazán az eseményeket.
3. Ez egy fiktív többség. Nyilvánvaló, hogy az erdélyi szavazók közül azok élnek leginkább a szavazati jogukkal, akik fontosnak tartják ezt a jogukat, és mivel ezt a jogukat a Fidesztől kapták, hálából rájuk is szavaznak. De ez egy fiktív tömeg. Erdélyben 1,2 millió ember él - ehhez képest 2014-ben összesen 120 ezer levélszavazat érkezett Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról, Vajdaságból, Horvátországból és Szlovéniából EGYÜTT. Az erdélyi magyarok fele nem is magyar állampolgár, több mint 90%-a pedig nem szavaz a választásokon.
Az erdélyi magyarság mintegy tíz százaléka az, amelyik él a szavazati jogával...
4. A Fidesz pénzosztásai. A Fidesz nagyon nagy összegeket juttatott Erdélybe, különböző presztízsberuházásokra. Abban a városban, ahol a helyi iskola magyar kormányzati pénzekből lett felújítva, értelemszerű a kormánypárt iránti szimpátia valamelyes növekedése...
5. Az RMDSZ lekenyerezése: a Fidesz politikai és főleg anyagi eszközökkel megpuhította és saját pártjára állította a romániai magyarok legkedveltebb pártját, az RMDSZ-t. Korábbi stratégiájuk az volt, hogy saját szatelitpártokat építettek ellene, amelyek rendre elbuktak Erdélyben (a magyar választók 85%-a Fidesz ellenében is az RMDSZ-hez maradt hűséges, a Fidesz két szatelitpártjával szemben). A kudarcból tanulva mostmár az RMDSZ támogatását igyekeznek megvásárolni, s minthogy jelenleg van is miből megvásárolniuk, mivel kormányon vannak (ellenzékből ez nem volt kivitelezhető, anyagi okokból), nem is megy nehezen a dolog. Megfelelő mennyiségű kormányzati pénzért cserébe az RMDSZ szívesen beáll a Fidesz mögé is, teljes mellszélességgel.
Ez utóbbi egyébként szokása az RMDSZ-nek, mert a politikai hagyományaihoz hozzátartozik, hogy a romániai magyar közösség lokális érdekeinek érvényesítéséért bárkivel össze kell állni, aki többet ígér az erdélyieknek, pláne ha kormányon van az illető. Ezt a román politikában is így csinálja az RMDSZ: kormányzott már szocialistákkal, jobboldaliakkal, liberálisokkal, konzervatívokkal is egy koalícióban. A korábbi ellenséggel összeállni nem tétel a számukra, ezért nagyvonalúan borítottak fátylat arra is, hogy a Fidesz és Orbán Viktor személyesen is korábban az RMDSZ ellen kampányolt. Az RMDSZ lényegében bármire hajlandó fátylat borítani - csak azt a fátylat meg kell fizetni...
Én ezt az öt tényezőt látom a legfontosabbnak.
A helyzeten nagyon sokat lehetne változtatni, ha a fiatal pártok (Jobbik, LMP, Momentum, Együtt, PM, MoMa, stb.) egyrészt jobban megismertetnék magukat az erdélyi szavazókkal, másrészt MOZGÓSÍTANÁNAK, ahelyett, hogy eltántorítsák a szimpatizánsaikat a szavazástól.
Az MSZP-nek és Gyurcsány Ferenc mindenkori pártjának ezzel sincs semmi esélye (2004 december 5-e itt lassan gyógyuló seb), de a többieknek volna.
Tény, hogy a fiatalabb ellenzéki pártok nem növelik eléggé az ismertségüket Erdélyben, ráadásul jelentős részük a saját esetleges erdélyi szimpatizánsait SEM MOZGÓSÍTJA. Mivel a baloldalon eléggé vitatott kérdés, hogy kell-e egyáltalán szavazati joga legyen a határon túliaknak, sokszor azt az üzenetet küldik a határon túlra, hogy "ti ne szóljatok bele!", amit nyilván a saját esetleges szimpatizánsaik fogadnak meg elsőként, boldogan.
Ameddig csak a Fideszt ismerik igazán, csak a Fidesz kampányol Erdélyben, és csak a Fidesz MOZGÓSÍT (azaz hangsúlyosan egyedül a Fidesz mondja, hogy ÉLJENEK a szavazati jogukkal a határon túliak), addig nagy változásra nem lehet számítani. Egyedül a legelszántabb Fidesz-szimpatizánsok érzik úgy, hogy nekik igenis kutyakötelességük elmenni szavazni.
Ha pl. engem, vagy a hozzám hasonlókat akarná megszólítani egy magyarországi párt, először is arról kellene meggyőzzön, hogy MIÉRT LEGYEK MAGYAR ÁLLAMPOLGÁR. Ha erről meggyőzött, akkor második lépésben arra kellene rávegyen, hogy MIÉRT SZAVAZZAK a magyarországi választásokon. Harmadrészt pedig arról, hogy MIÉRT RÁ SZAVAZZAK.
Ez elég nagy meló, és úgy tűnik, sokaknak büdös a munka, amit bele kellene fektetni. Az az igazság, hogy a Fidesz felgyűri az ingujját, bejárja Erdélyt, disznót vág, falunapozik, városnapozik, ünnepi beszédeket mond, mindenhol ott van (ott is, ahol semmi keresnivalója), tehát valamilyen szinten DOLGOZIK, nem is akármennyit pedáloz azért a pár tízezer szavazatért, ami össze szokott neki jönni (néha nem is értem, hol éri meg nekik ennyi pénz és meló 1, max 2 mandátumért).
Nekem hányingerem van tőlük, de mivel idejönnek, meg is találják azt a néhány tízezer szavazót, akinek viszont tetszik a politikájuk.
Engem és a magamfajta erdélyieket viszont nem keres senki. A Fideszre nem szavaznék, mert undorodom az oroszbarát politikájuktól és a nyugatellenességüktől. De mindaddig másra sem szavaznék, ameddig nem dolgozik meg a szavazatomért. Ingyen ma már csak a levegő van, minimális fáradságot és munkát az ellenzéknek is bele kellene fektetnim, ha határon túli szavazatokat is akar.
De legelsősorban, mindezekkel együtt is, OTTHON kellene megnyerni a választásokat nekik is, Magyarországon. Az az 1 erdélyi mandátum kevés lesz az üdvösséghez (egyedül a fidesznek tétel, mert úgy érzik, akár múlhat rajta a kétharmaduk - de kormányváltáshoz édeskevés). A maradék 188 mandátum sokkal többet nyom a latba...
Szerintem a jobbikról mostanság nem tudják eldönteni mit is akar, ahogy határon belül sem nagyon.
És a fidesz értük szóló "látszatintézkedéseit" is látják, azért inkább szimpatizálnak velük, mint az ellenük állandóan uszuló ballibeket, így nyilván nem fogják imádni őket, annyira azért nem hülyék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!