A szocializmus idején amikor kötelező volt a munka akkor akik tanyán éltek és akik nem tudtak dolgozni, betegség miatt azokkal mi volt?
Tehát a tanyán élőknek nem kellett dolgoznia valamilyen munkahelyen?
Akiknek olyan betegsége volt ami miatt nem tudott dolgozni azzal meg mi volt?
A betegállomány vagy a leszázalékolás ugyanúgy járt az agrármunkásnak, földművelőnek, állattenyésztőnek, mint a gyári munkásnak, bolti eladónak, tanárnak, mérnöknek stb.
Falun sem halt éhen senki.
Nem volt kötelező a munka. A KMK-ból az első K a "közveszélyes", tehát csak akkor volt büntethető a nem dolgozás, ha valaki úgy nem dolgozott, hogy egyébként a létfenntartásához kellett volna. Tehát ha valaki mondjuk a könyvei jogdíjaiból élt, vagy feleség volt (="háztartásbeli") akkor azt nem büntették.
Ha valaki betegség miatt nem tudott dolgozni, akkor nem dolgozott. Ugyanúgy volt a rokkantnyugdíj, mint ma, tehát kellett hozzá X év munkaviszony. Ha az nem volt meg, akkor a tartásra kötelezett hozzátartozója eltartotta. Ha ilyen nem volt, akkor kérhetett segélyt a tanácstól (=önkormányzat).
Ez ma is így van.
Nem volt kötelező állami helyen dolgozni!
Mindig létezett a "Kisiparosok Országos Szervezete", termeltél vagy szolgáltattál, fizetted az adót és egyéb járulékokat és a magad ura voltál. Tény, hogy nagyon kevesen választották ezt a formát, mert kényelmesebb volt minden felelősség nélkül bejárni az állami munkahelyre és dolgozgatni, a hó végén meg felmarkolni a zsetont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!