A politikában nem lehet garantálni hogy független ember legyen bizonyos pozícióban?
Az ügyészség, a NAV, a rendőrség, a bíróságok, a Kúria, a köztársasági elnök és a házelnök...
Mindegyik fontos pozíció, ahol hatalmas visszaélések fordulhatnak elő ha a pozíciót betöltő személy nem független. De lehet ezt egyáltalán garantálni? Hogyan?
Amikor egy pártnak nagy a támogatottsága, míg a többi párt viszonylag kicsi ilyenkor nem nagyon lehet.
Viszont Sólyom László köztársasági elnök fideszes volt (elvileg) míg az MSZP kormányzott. Ezt a Fidesz egy trükkel oldotta meg, ügyesen szavaztak. Szóval igen, ha van egy erősebb ellenzék, az is tud döntéseket hozni.
1# de Sólyom László megválasztásakor épphogy többsége volt az MSZP-SZDSZ koalíciónak. 198 mandátummal rendelkeztek a 386-ból. Egy kisebbségi kormány esetén vagy egy épphogy többségi kormány esetén ( kb 53-55% ) egy összetartó ellenzék sokmindent elérhet. Így választották meg 2005-ben Sólyom Lászlót, ezért voltak viták a parlamentben, ezért voltak megbeszélések, mert nem tudták bármit lenyomni a szocialisták, alkudozni kellett.
Egy 2/3, vagy közel 2/3-os eredmény esetén ( mint a Fidesznek volt 2010-ben és van most ) ez nem áll fent. Azt csinálnak amit akarnak, hiába próbál összetartani az ellenzék. Nem sokat ér a 66 képviselőjük a 133 ellenében ( a 2/3-hoz jelenleg 134 ember kell ), ha valamit meg akarnak szavaztatni, azt megszavazzák.
"A politikában nem lehet garantálni hogy független ember legyen bizonyos pozícióban?"
Úgy lehet, hogy először nem azt nézzük, hogy milyen párti, hanem, hogy mennyire érti a dolgát. Pluszban egy széles körű politikai - társadalmi vita előzi meg a megválasztását és ami a legfontosabb: ha hülyeséget csinál, akkor még a saját pártja is kihátrál mögüle, felelősségre vonható!
Nem úgy mint most, hogy bólogató Jánosok még a kútba is beugranának a vezér parancsára.
Garantálni nem lehet, de azért néhány összeférhetetlenségi szabály felállításával sokat lehetne javítani a dolgon, pl. családtagok, párttagok kizárása... stb.
Persze az is igaz (és emiatt sokat bántják szerintem a mindenkori kormányt igazságtalanul), hogy kis ország vagyunk és a felsőbb körökben szinte mindenki ismer mindenkit.
"hogy kis ország vagyunk és a felsőbb körökben szinte mindenki ismer mindenkit."
Érdekes ez 2010 előtt nem így volt. Mondjuk egy demokratikus jogállamban kizárt és összeférhetetlen, hogy független, a törvények felett álló ellenörző szervek elnökei haverságban legyenek a regnáló hatalom embereivel.
'Érdekes ez 2010 előtt nem így volt.'
Honnan tudod?
Nem tudja, csak fiatal, és azt hiszi, a szocik mások voltak :)
Mondjuk ennyire nem voltak gátlástalanok, de legközelebb már azok lesznek, tanulva a Fidesztől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!