Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Fidesz miért vette ki az...

A Fidesz miért vette ki az alkotmányból a nyugdíjat és az orvosi ellátást?

Figyelt kérdés

"Erre elsőként Mihályi Péter közgazdász figyelt fel. A szakember szerint az állam szociális szerepfelfogása az új Alaptörvénnyel olyan, mintha valakinek égne a háza. Neki mindenféle befizetés nélkül jár a tűzoltóság szolgáltatása, de ha ez elmarad, nincs kinél reklamálni a leégett ház miatt. Azzal, hogy a Fidesz kivette az Alkotmányból a „társadalombiztosítás” szót, felszámolta a lehetőségét, hogy a nyugdíj egyoldalú változtatásakor felsőbb fórumhoz lehessen fordulni.


Mihályi szerint a munkáltatók 27 százalékos TB-t fizetnek alkalmazottaik után, de az csak a költségvetési törvényben dől el, hogy abból a kormány mennyit költ egészségügyre, nyugdíjra. Nem számít, hogy az elmúlt 30 évben ki mennyit fizetett. Alkotmányjogi garanciák híján nincs hova fordulni, ha az állam úgy dönt, hogy nemzetgazdasági érdekekre hivatkozva csökkenti, átcsoportosítja, vagy visszatartja a nyugdíjakat."

[link]



2018. febr. 4. 14:03
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
86%
Hát de akkor ez a legnagyobb gazemberség amit tudatosan valaha elkövetett egy magyar kormány a rendszerváltás után a saját hazája ellen. Miért nem tudnak erről az emberek, ezt kellen bazi nagy plakátokon hirdetni. Ez kicsit jelentősebb, mint a Stop Soros.
2018. febr. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
82%
Előző, teljesen így van, ezek után mondja rájuk valaki, hogy nem maffiakormány ez a brigád! Komolyan mondom, az olasz maffia vehetne tőlük leckéket, olyan professzionálisan tüntetik el a pénzeket, és hallgatják el a gazságaikat!
2018. febr. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
87%

Ez nagyon egyszerű ez is egy megfélemlítő intézkedés, mivel alaptörvényben van 2/3 os többség kell a kivételéhez.


Lesz még az a fideszes reklámszöveg a kerítéses sztoryból kiindúva : "ha nem szavaz a fideszre az ellenzék nem fog nyugdíjat fizetni"


Az állam nem köteles nyugdíjat fizetni de a gyerekeit kötelezi hogy eltartsa, 2 legyet egy csapásra, az állam mentesül és amíg a szerencsétlen gyerek halálra dolgozza magát hogy eltartsa az 50 évig dolgozó szüleit nem lázad a rendszer ellen mert örül ha él.


Üdvözlet az orbánrezsimben

2018. febr. 4. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
96%
Na gyerekek, ha ez igaz, akkor nekünk van a világon létező legtöketlenebb ellenzékünk. A Fidesz olyan szinten követ el akkor a magyarság ellen bűnöket, hogy az ellenzéknek elég lenne ezeket egyszerűen minden fórumon tudatni a néppel. Ilyenek mellett ezek kormányoznak 8 éve, a féleszű Gyurcsány meg egy "hazudtunk, böszmék voltunk"-ért ki lett csinálva? Esküszöm ami itt folyik az beteg.
2018. febr. 4. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
86%

Aki most nyugdíjas,azokat ez nem igazán érdekli.

Majd azoknak lesz nagy szívás akik most 50 alatt vannak.

2018. febr. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
31%
14-es! Lehet, hogy mégis a Sorosnak van igaza abban, hogy ez a rezsim még az ellenzéket is megvette? Én nem állítom ezt, de már nem is merem kizárni ezek után.
2018. febr. 4. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
94%
Hát nem tudom, ott van pl. Vona akit simán meghurcolnak azzal, hogy búza, ott a Juhász aki ellen szabályos lejáratópropagandát folytatnak le pár ezer forintról szólóan, ezek meg ilyenekkel vághatnának vissza a Fidesznek erre nem csinálnak semmit. Egyszerűen nem szállnak rá ezekre a súlyos dolgokra sem. A Fidesz olyan csinnadrattát csinálna ha ilyeneket kiderítene az ellenzékről, hogy zengene tőle Európa. Elgondolkodtató.
2018. febr. 4. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
60%

Hazugság, nincs "kivéve" semmi. Ezek az alaptörvényben vannak:


"Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő. Törvény az állami nyugdíjra való jogosultság feltételeit a nők fokozott védelmének követelményére tekintettel is megállapíthatja.


(1) Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez.


(2) Az (1) bekezdés szerinti jog érvényesülését Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal, az egészséges élelmiszerekhez és az ivóvízhez való hozzáférés biztosításával, a munkavédelem és az egészségügyi ellátás megszervezésével, a sportolás és a rendszeres testedzés támogatásával, valamint a környezet védelmének biztosításával segíti elő."

2018. febr. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 A kérdező kommentje:

Úgy látszik, sokan csak most szembesülnek azzal, hogy az egészségügyi és nyugdíjellátás nálunk már nem alkotmányos jog. Lehet, hogy a törvénykezési dömpingben egyre kevésbé értjük, mi történik velünk? Alapjogaink durva csorbítását sem vesszük észre? SÁNDOR ZSUZSANNA írása.


A rendszerváltás demokratikus alkotmánya alapvető jogként ismerte el a szociális biztonságot. A szövegbe 1989-ben bekerült: „A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz: öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén a megélhetésükhöz szükséges ellátásra jogosultak.”


A Fidesz-kormány 2011-ben új Alaptörvényt alkotott, s az előbbi passzust törölte a rendelkezésekből. Helyébe ez került: „Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának biztonságot nyújtson.” A különbség nem csupán stilisztikai! Az államnak már nincsenek szociális kötelességei, a „törekvéseket” pedig nyilvánvalóan nem lehet számon kérni a hatalmon. Korábban Alkotmánybírósághoz fordulhatott, aki úgy érezte: szociális jogai sérülnek. Erre a Nemzeti Együttműködés Rendszerében már nincs lehetősége.


A húsz évig hatályos alkotmány azt is előírta: „A Magyar Köztársaság az ellátáshoz való jogot a társadalombiztosítás útján és a szociális intézmények rendszerével valósítja meg.” A Fidesz alaptörvényéből a társadalombiztosítás kifejezése is eltűnt.


Miért fontos ez? Mihályi Péter közgazdász szerint a társadalombiztosítás állami felelősségvállalás arra, hogy a befizetett járulékokért egészségügyi ellátás és nyugdíj jár. A rendszer alapelve az arányosság: aki jobban keres, többet fizetett be például a nyugdíjkasszába, annak több lesz a nyugdíja. Ám a szisztéma csak akkor működőképes, ha a befizetett járulékok felhasználásába és elosztásába a politika nem avatkozik be. Ha a kormány önérdeke alapján dönt arról, hogy kinek a megtakarításait vegye el, és kit jutalmazzon lojalitásáért kedvezményekkel, ott a társadalombiztosítás megszűnt.


Mihályi Péter állítja, a Fidesz tudatos koncepciója, hogy kihagyta az Alaptörvényből a társadalombiztosítást. Így elhárult az alkotmányos akadálya annak, hogy például lenyúlhassák a magán nyugdíjpénztárak 3000 milliárd forintos vagyonát. A társadalombiztosítás alkotmányos felszámolása teszi lehetővé a jelenlegi „Varga-csomag” végrehajtását is, miszerint a banki kamatok után is egészségügyi adót kell majd fizetnünk. Másfelől a Fidesz tb csökkentésekkel támogatja a saját klientúráját: „Az új trafiktulajdonosoknak a felvett alkalmazottak után kevesebb tb járulékot kell fizetni.” – szögezi le a közgazdász.


[link]


[link]

2018. febr. 4. 15:53
 20/43 anonim ***** válasza:

Az egyetlen megoldás a rendszer leállítasa lenne, se levonás, se kifizetés. Mindenki köthetne magánbiztosítást, a gyerekei ellátnák nyugdíjas korában, vagy élne a megtakarításaiból. A megszűntetett manyup ezen semmit nem változtatott volna.

De amelyik kormány ezt meglépi, az biztos bukásra van ítélve, de egy másik se tudna mit csinálni. Állandósult válság, akár polgárháború is lehet a vége.

Ez nem csak Magyarországon lesz így, hanem mindenhol, ahol ilyen rendszer van, szóval egész Európában.

2018. febr. 4. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!