Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem kötelező az Áfa...

Miért nem kötelező az Áfa összegét automatikusan a NAV-nak utalni a vállalkozóra bízás helyett?

Figyelt kérdés
Tudom, ott vannak a kp-s számlák is, de a nagyobb pénzek digitálisan mozognak. Ha jól tudom, Romániában már így csinálják. Az esetlegesen visszajáró Áfát az állam visszautalja.
2018. febr. 1. 07:43
 1/3 anonim ***** válasza:

1000 bocsi, de vállalkozóként nem bírom feldolgozni a kérdést.


leírnád magyarul?

2018. febr. 1. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Pl. Építési vállalkozó vagy. Elvégzel egy munkát, igazolják a teljesítésedet, kiállítod a szerződésszerű számlát. Pl. 10.000.000,- Ft + Áfa. A megrendelődnek, amikor utalja a számlát netbankból, úgy kell utalnia, hogy az netbanki utalási felületen külön tünteti fel a neked járó összeget a te céged számlaszámával, majd a 2.700.000,- Ft Áfát külön rubrikába kell írnia, és bepipálni, hogy ez Áfa. Ezután Te csak a nettó díjadat kapod meg, mivel az Áfát egyenesen a Nav kapta meg.


A könyvelőd elkészíti az Áfa bevallásodat, összefésüli a bevétel és költség számláid Áfa tartalmát, és bevallási időszak végén az esetleges Áfa túlfizetésedet a Nav visszautalja. Majd az egész kezdődik elölről.


Ezzel a módszerrel nem “fájna” az Áfa befizetése, ugyanis az áfás vállalkozók a számlájukon kezelt teljes összeget sajátjuknak érzik, és ha ők kezelik az Áfát, az jobban ösztönzi őket arra, hogy pl. kamu számlákat “vásárolva” csaljanak ezzel az adóval.

2018. febr. 1. 09:31
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy technikai probléma. Ha egy termék sok lépcsőn át lesz végtermék (a többség ilyen), akkor vagy minden lépcsőben szétválasztjuk a termék árát és az adót, vagy halmozzuk és csak a végfelhasználó fizet.


Az első esetben annyi adóelem folyik be, ahány végterméket vettek. Ekkor a számolgatás a közbülső cégek feladata, az utolsó tétel pedig az adóhatóságé. A visszaszámolás programozható, és így az eredmény ellenőrizhető. A cégek többletmunkát végeznek, eközben csalhatnak is. A hatóság annyi adatot tárol, ahány végtermék forgalomba került.


A második esetben annyi adóelem folyik be, ahány lépcső és ahány végtermék volt (ezek szorzata egyenként). Ekkor a cégek élete egyszerűbb, a csalás azonban percek alatt kiderül, a hatóság viszont néhány nagyságrenddel több adattal dolgozik (ehhez apparátus, eszközpark, infrastruktúra, épület stb. is kell).


Most jön a mérlegelés. A hatóság a tisztességből indul ki (ártatlanság vélelme). Tisztán becsületes közegben a cégek és a hatóság összmunkája valamennyi, de a hatóságé kevesebb, tehát kevesebb állami kiadás, kevesebb adó. Kevés csalás esetén aránylag kis többletráfordítással kiderítik ezeket, behajtják és kész. Ahogy nő a csalások száma, egyre nehezebb a kiderítés, egyre hosszabb ideig tart, egyre több a munka. Annyira, hogy növelni kell miatta az adókat. És lesz egy pillanat, mikor a csalások elviselhetetlenek lesznek, muszáj lesz bevezetni a második esetet.


Csakhogy, ha az első működik, a második bevezetéséhez új programok, új gépek, sokkal több adat (olyan is, ami eddig nem volt), nagyobb infrastruktúra, más tudás kell. Amit a hatósági alkalmazottaknak meg kell tanulniuk. Nagy rendszer átállása rendkívül sok problémával jár, és mind a hatóság nyakába szakad, ha vétlen, akkor is. Ezért a hatóság ezerszer meggondolja, mikor váltson. Ha a csaláson visszaszerezhető pénz fedezi a (nagyon tetemes) többletköltséget, akkor megéri. Egy jó évig előkészít, sok balhé, aztán átáll, még több balhé, egy év múlva helyreáll az új rend. A románoknál eljött ez a pillanat. Nálunk nem. Ugyanis rohadtul nem mindegy, kik csalnak. Ha a leleplezés túlnyomórészt a hatalom „támaszainál” következik be, nem lesz váltás. Ez minden dolog magyarázata.

2018. febr. 1. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!