Miért dobnám el a szavazatomat akkor, ha kisebb pártra szavazok?
A barátaim megvádoltak ezzel, és nem értem, hogy a magyar választási rendszerben miért lenne így.
Az egyesült államokbeli rendszerben "eldobott"-nak számítana, mert a kisebb pártoknak nincs esélyük nyerni a republikánusokkal vagy a demokratákkal szemben a rendszer elavultsága miatt.
De a magyar rendszerben jelenlegi értelmezésem szerint nem dobom el, mert képviselőt juttatok be a parlamentbe, ha eléri a párt a küszöböt.
Szóval ha esélyes, hogy eléri a párt a küszöböt, akkor nem kidobott szavazat, hiszen reprezentálva leszek a parlamentben.
Az egyik ismerősöm aki mondta, hogy kidobott a szavazatom az bal oldali, de nem szavaz az MSZP-re mert ugye szar, szépen szólva, a többi kisebb pártra pedig a fenti logika miatt nem, így maradt neki a Jobbik. Ami így eléggé ellentétben van az állítólagos irányultságaival.
Abban az értelemben eldobott, hogy ha nem jut be és így nem tudja képviselni azokat az embereket akik rá szavaztak akkor kidobott. Viszont ezt sok kis pártnál ne lehet előre megmondani, hogy bejut-e vagy nem, akik az 5% küszöb körül vannak.
Persze lehet szavazni egy olyan pártra is amelyik mindenképpen bejut, de neked nem tetszik a programja. Szerintem azzal se leszel előrébb.
A listás is lehet ugyanúgy "kidobott" szavazat, mint a többi, ha nem jut be a parlamentbe, helyette erősíthettél volna más pártot aki bejutott.
De azért is írtam idézőjelek közé, mert igazából nincs olyan, hogy kidobott szavazat, ez az alacsonyszintű demokráciákban élők alacsonyszintű berögződése. Egy szavazat akkor is számít ha az adott párt nem jut be, mert a párt támogatását növelheted vele a következő választásra. Csak hát ugye fentebb említett alacsonyszintű emberek nem szeretnek hosszútávon gondolkodni, nekik minden a lehető leghamarabb kell, de a demokrácia, főleg a kezdetleges, nem így működik.
Én a listán levinném az 5%-os bejutási küszöböt 3%-ra.
Jelenleg is 3%-os a küszöb pl Spanyolországban vagy Olaszországban. Ebben az esetben több szavazat nem veszne el.
Erről a kérdésről Kingától is megtudhatsz néhány dolgot. Elég ízléstelenül öltözködik, de most nem az a lényeg.
A barátaid abból indulnak ki, hogy érdemben csak az a párt képes valamit tenni, amelyik kormányra kerül, ellenzékből hiába kiabálnak.
Ez igaz is meg nem is, mert egyrészt igaz, hogy az ellenzék megosztottsága kedvez a Fidesznek, de az is igaz, hogy egyetlen szavazat sem megy azért teljesen kárba, amit a Fidesz ellen adnak le, bármilyen pártra, amely bejut a parlamentbe.
Egyrészt bárki másra is szavazol, segítesz abban, hogy legalább kétharmada ne legyen az állampártnak, másrészt ha elegen szavaznak a Fidesz ellen, akár kisebbségbe is kényszerülhet. Leváltani nagyon nehéz, mert diktatorikus módon saját előnyére hozta létre a választási törvényt, de ha már koalícióra vagy kisebbségi kormányzásra kényszerülne, az is óriási eredmény lenne.
Ilyen esetben lehet, hogy pont a te kispártoddal kötne koalíciót, vagy kérné meg, hogy támogassa ellenzékből a kisebbségi kormányzását. És abban a pillanatban a kispárt már nem is olyan kicsi. Lásd az SZDSZ történetét, amelyik 5-7%-os pártként is bele tudott szólni a kormányzásba, mert jó stratégiai szövetséget kötött egy kormányzóképes párttal.
Elvi síkon tehát nem biztos, hogy kidobott szavazat volna a tiéd (és az is fontos, hogy bejuttatsz egy képviselőt, aki legalább hangot ad a véleményednek).
Egy demokráciában nemcsak a néppártoknak, hanem a rétegpártoknak is megvan a maga szerepe. Persze kérdés, mennyire demokrácia még ez...
Én mindenesetre azt mondom, hogy minden, a Fidesz ellen leadott szavazatnak van értelme.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!