Miért nem adnak adókedvezményt a kutató, fejlesztő cégeknek?
Magyarországon komoly probléma, hogy túl kevés a diplomás állás,meg az olyan állás, ami egyáltalán szellemi, csúnya szóval "irodai" legalábbis Németországhoz vagy Ausztriához képest.
A másik probléma, hogy túlsúlyban vannak az összeszerelő üzemek.
A kutató és fejlesztő cégek hamar feltudnák szívni a diplomásokat, sőt azokat is, akiknek nincs diplomájuk.Én is fejlesztőcégnél dolgozom, nálunk a legtöbb osztályra nem feltétel a diploma, elég a középfokú végzettség is, viszont meg kell tudnia ugyanazt csinálnia, mint egy diplomásnak és a nyelvet is kommunikációs szinten kell beszélnie.
De, nem csak a műszaki végzettséggel rendelkezőket szívná fel,hanem a gazdasági diplomával rendelkezőket is.
Úgy gondolom, adókedvezményt kellene adni az ilyen profilú cégeknek,hogy minél több jöjjön Magyarországra.
de adnak, nem is keveset
most tervez szétszórni több milliárd forintot az MNB alapítványa mindenféle startupnak
kutatni fejleszteni egyébként általában hatalmas bukó szokott lenni
legyártani egy fullextrás audit nem több 1,5 millió forintnál, eladási ára meg 20 millió ft
a köztes összeg legnagyobb része a K+F veszteség
valójában tehát nem a cégeket kell vonzani, hanem a piacképes magyar szellemi terméket kell támogatni, mint ahogy az MNB is teszi
A keleti blokkról eléggé az terjedt el a világban hogy ide csak alacsony képzettséget igénylő munkahelyeket lehet létrehozni. Egyrész azért mert az oktatás színvonala tényleg nem éri el a fejlett országokénak színvonalát. Például aki kiváló informatikus, az nem Magyarországon fog infót tanítani nyugati utcaseprőknek járó fizetésért, hanem elhúz nyugatra vagy itthon a versenyszférában dolgozik. Következésképp a végzett diák sem lesz jó szakember, hacsak nem önszorgalomból azzá képzi magát. Ha meg jó szakemberré képzi magát akkor húz nyugatra, a kör bezárult.
Ha mégis létrehoznának itthon szellemi munkát igénylő munkaköröket, nem biztos hogy az idehaza szokásos szocialista bérekért jó munkát végeznének. Annak idején a szocializmusban szocialista bérekért is csak Trabantot vagy Wartburgot lehetett tervezni, luxus Mercit nem igazán.
Az utca nyelvén úgy szokták mondani hogy sz...ból nem lehet várat csinálni.
Egyáltalán nem meglepő hogy komoly szellemi munkát igénylő munkahelyek ide nem létesülnek. Mondok egy példát, a társasházunk takarítójának is takarítási tanfolyamra lenne szüksége mert még az ilyen primitív munkát is pocsékul és hanyagul csinálja. Ezek után nehéz elképzelni azt hogy például űrsiklót tervezni meg előnyös lenne idehaza. Vagy még a hazai kórházakat sem vagyunk képesek a 70-es évek színvonalán működtetni. Akkor hogy akarunk komolyabb szellemi munkákat jól elvégezni?
"Egyáltalán nem meglepő hogy komoly szellemi munkát igénylő munkahelyek ide nem létesülnek."
Van egy rossz hírem. Budapest a világon ebben az iparban startup fővárosként ismert.
A bokrosista dumád pedig már 30 éve sem volt igaz. Azóta meg felnőtt két generáció akik már nyugati know-how szerint vezetik a cégeket, a magyar GDP legnagyobb része meg abból van, hogy luxus mercikbe gyártunk. (és fejlesztünk)
"de adnak, nem is keveset
most tervez szétszórni több milliárd forintot az MNB alapítványa mindenféle startupnak "
DE JÓ! így akkor lehet egy raklap államilag támogatott vállalkozás akik életképtelenek ahelyett hogy aki meg tudja teremteni a fejlődést hagynánk fejlődni.
Persze amikor szétosztanak valamit abból lehet könnyen lopni, képzeld hogy bemenne a viktátor egy céghez és azt mondaná kell a rühell gyerekemnek új ház ha már utat építtettem neki a kocsi bejáróig. Nem elküldenék a francba? Ha meg megvan mind adóztatva a megroppanásig lehet miből lopkodni
A kétkezi munkán kívül tényleg szüksége lenne az országnak agymunkára is. Például az is annak nevezhető hogy mi magyarok is olyan tartós anyagból készítsük az útjainkat amilyenből nyugaton készítik. Hogy ne legyenek kátyúsak. Tehát ez is egyfajta agymunka lenne ezt megszervezni.
Vagy hogy az új épületek vakolata ne kezdjen leomlani néhány hónap múlva. Valóban nem csak fizikai munka kérdése ez sem. Ha az egyiptomiak tudtak olyan építményeket alkotni amik több ezer év múlva is stabilan állnak, akkor bizonyára lehetséges olyan vakolatot kiválasztani a nyugati választékból vagy létrehozni olyat ha még nincs, ami legalább 200 évig garantáltan stabilan áll a helyén mint a cövek. Ehhez az agymunkához sem egyszerű culáger kell, ő a kivitelezéshez kell.
Vagyis ne multikra várjuk a szellemi munkát igénylő tevékenységek létrehozását, hisz épp elég tennivaló van hazánk számára ahhoz hogy mi is fejlett ország lehessünk. Aztán ha fejlett és rendezett ország lettünk, bizonyára be fognak fektetni ide szellemi munkákat igénylő munkahelyekbe is. Akkor hívni sem kell őket hanem tolongani fognak.
Vagy szellemi munkának nevezhető a hazai egészségügy színvonalának német színvonalra emelésének megszervezése is. Az sem csak a kőművesen vagy lakatoson múlik.
De akár a korrupció felszámolása is.
Mi magyarok nagyon nem vagyunk abban a helyzetben hogy megengedhessük magunknak azt hogy gazdag multik tőkéjét gyarapítsuk a munkánkkal. Amelyik ország polgárai szegények, azoknak a saját sorsukkal kellene törődni hogy az legyen rendben. Mert ha nem ezt tesszük akkor alig marad idehaza még fizikai dolgozó is mert mindenki elhúz innét egyik élhető országba. És akkor máris felmerül az újabb megoldandó probléma, miből élnek meg az emberek nyugdíjas korukban?
Szóval alulról kéne építkezni és nem pedig úgy hogy először gazdag multiknak jótékonykodunk a szinte ingyenes munkánkkal, miközben alapvető gondok vannak az országban. Már 30 éve felülről próbálunk építkezni, vagyis multik és milliárdosok érdekeit szolgáljuk. Miközben olyan égbekiáltó gondok vannak hogy az emberek a gyakorikérdéseken kérnek egészségügyi tanácsot mert az orvosnál vagy a kórházban hosszú ideig tartó várakozás elé nézne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!