A románok tényleg mindig többségben voltak Erdélyben?
Az első román település említése az 1200-as évekből való.
Ezután is kisebbségben voltak amíg nem kezdték el pket betelepíteni munkaerőnek a nemesek az 1600as-1700as években, meg aaztán volt Hóra felkelés is ami csökkentette a magyarok arányát Dél-Erdélyben.
Ez a feltevésük onnan ered, amikor előkerült kútásáskor egy 2000 év körüli töredékes kőtábla, amin az alábbi szövegrészletek voltak olvashatók: "AVE" "CEZAR" "VAVAN"...
Mutogatták is a bukaresti nemzeti múzeumban, mint a római-román folytonosság megdönthetetlen bizonyítékát. Bár a "vavan" szövegrészletet nem igazán tudták értelmezni, az "ave cezar" elég egyértelműnek látszott.
Míg egy szép napon arra járt Pista bá, az öreg székely, és elolvasta szépen magyarul a korabeli tájékoztató táblát, miszerint "A véce zárva van" :-)
Az első románok a tatárjárás után, a 13. században érkeztek. Ekkor még nem voltak itt túl nagy számban ( értsd: Erdély lakosságának néhány százaléka ). A probléma a török hódoltság idején kezdődött, ugyanis Dél-Erdélybe ekkor nagyobb számban költöztek be a török elől menekülve. Ekkor már magasabb volt a számuk, elérte a 20% körülit.
A török kiűzése után Magyarországon új probléma jelentkezett: ezreket vittek el rabszolgának, az évek alatt rengetegen elmenekültek, falvak váltak semmivé, kisebb mezővárosok néptelenedtek el ( a legnagyobb számban persze a falvak ürültek ki ). Ezután a Habsburg ház a 18. század elején új embereket költöztett be, hogy legyenek adófizetők az országban és legyen miből újjáépíteni, fejleszteni ( na meg persze a legfontosabb indok: a Habsburg család, főként a császár vagyonának növekelése ). Ezáltal lettek nagy számban beköltöztetve szlovákok a Felvidékre, szerbek a Vajdaságra, németek a Dél-Alföldre és Erdélybe, illetve románok Erdélybe. Ekkor már a számuk nagyon magas volt, magasabb a magyarokénál ( továbbá a németek száma is jelentős volt ). A 19. század a magyaroknak kedvezett: a magyarok aránya növekedni kezdett.
1920-ban, a trianoni döntésekkor Erdély lakosságának körülbelül 40-45%-a volt román, 20%-a német és 30-35%-a magyar. A tendencia ekkor fordult meg, először a határ menti sávba, majd egyre beljebb erőszakosan telepítettek be románokat Erdélyben, ez párosult a magyarokat támadó törvényekkel melynek következtében több százezer magyar hagyta el Erdélyt és azóta folyamatosan növekszik a románok aránya ( az erdélyi németek száma mára párezer főre tehető, a magyaroké körülbelül 1,2-1,3 millióra, míg a románoké 4,8-5 millióra ).
"Ezután a Habsburg ház a 18. század elején új embereket költöztett be, hogy legyenek adófizetők az országban és legyen miből újjáépíteni, fejleszteni ( na meg persze a legfontosabb indok: a Habsburg család, főként a császár vagyonának növekelése )."
A Habsburgok szervezetten csak németeket telepítettek be, a románok és szerbek főleg maguktól jöttek a török elől menekülve és a kedvezőbb adózási feltételek miatt. Ennek a migrációnak a jórésze spontán zajlott le nem szervezetten. A bevándorlást ösztönözték még a magyar földesurak is akiknek nem voltak jobbágyaik, pl ők teremtették meg a csalogató adó feltételeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!