A magyar lakosság mennyire fogja elfogadni, hogy a következő néhány évtizedben a munkahelyek nagy része robotizálva lesz?
Nyugat-Európában egyszerű lesz az átmenet, mert ott nyitott és rugalmasan gondolkodó a lakosság és megoldják majd a dolgot például alapjövedelemmel vagy valami hasonlóval, de nálunk nem tudom elképzelni ezt a fajta alkalmazkodókészséget, mint ami ott van és lesz a jövőben is.
Valószínű, hogy Magyarországon be lesznek tiltva a robotok? Végülis, csak meg kell húznunk a határvonalat, ahonnan nem engedhetjük továbbfejlődni a technikát, hiszen a gépek elvennék a munkát és így az emberek nem dolgozhatnának többet.
Ez lenne talán a leghelyesebb megoldás, hiszen egy munkaalapú társadalomban nem lehet olyan, hogy az emberek alig dolgoznak. Ha az életük alapját a munka jelenti, akkor nem válhatnak csak úgy meg tőle.
#1
Miből gondolod, hogy olcsóbb?
Miből gondolod, hogy 10-20 év múlva is olcsóbb lesz?
Ahhoz, hogy a robotok a gyártósorokon kívül is veszélyeztessék az emberek munkahelyeit, egy általános célra felhasználható mesterséges intelligencia is kellene, ráadásul a robotika sincs még olyan fejlettségi szinten, hogy ezt üzembiztos, kis helyet foglaló vázra tudnák helyezni olyan formában, hogy az emberi munkavégzésre alkalmas munkahelyeket is át tudják venni.
Szóval ez még jóval több idő, mint 10-20 év, míg ennyire széleskörűvé válhat a robotika. Ráadásul Magyarország alapból le van maradva a fejlettebb nyugati országokhoz képest. Bőven lesz ez még legalább egy emberöltő is, mire ilyenek miatt kellene aggódni...
És felejtsd már el végre az alapjövedelmet (tudom, hogy erre megy ki a játék) kedves kérdező. Nem, nem lesz ilyesmi itt Magyarországon a közeljövőben! Inkább tanulj, szerezz életképes szakmát, ne ilyeneken álmodozz...
Kicsit feje tetejére állítva látod a világot kérdező.
Magyarországon - feltételezve a jelenlegi vonalvezetést - nem lesz robotizálás a következő évtizedekben. Legalábbis olyan mértékű, amire te gondolsz. Ennek több oka is van.
A robotizálás megfelelő infrastruktúrát feltételez. Ez jelenti az elfogadottságát, hasznosságát, a technikai feltételek meglétét, az emberi hozzáértést és még sok mást. Ezt egy nagy cég egy gyárában el lehet végezni, mert ott az emberi infrastruktúra megteremthető a külföldi szakértők idehozatalával, majd néhány helyi ember betanításával (magas technológiai szintről, és nem szalagmunkáról beszélek). Az anyagi infrastruktúrát pedig a cég hozza, ennyi befektetés még megéri. Azonban mára ennek is vége szakemberhiány miatt. Azt csak évtizedes módszeres munkával lehet kitermelni, ma ebben a módszeres leépítés folyik.
Általánossá tenni pedig sem a befektetés megtérülésének hiánya, sem a szakember és helyi infrastruktúrahiány miatt nem lehet.
Kérdező te lefelejtetted megnézni, a puszta robotizáláson kívül az a külföld, ahol ez megy, mit tett még évtizedek óta. Aminek nálunk a lezüllesztését végzik. Nálunk ilyen akkor se lehetséges a közeljövőben, ha egy olyan kormány lenne, amelynek ez feltett szándéka, ezért mindent megtesz és segítséget is kér (és kap) hozzá. A feltételek megteremtése ekkor is évtizedekbe telik. De nálunk ilyen igény nincs, nálunk a butító és rabszolgatermelő szalagmunka bevezetése folyik gőzerővel, aminek a robotikához kevés köze (az a kevés a robotika legalját jelenti, ahogy egy csodapalota elkészítésének legalja a malterkeverés).
Jóval olcsóbb az emberi munkaerő jelenleg nálunk.
Pl:Ami nálunk található robotizált eszterga,technológiába nem menjünk bele,közel 800millió forint volt.
Na most ehez kell egy normális szaktudással rendelkező ember aki felügyeli,müködteti,illetve olyan szakképzett személyzet aki eltudja látni a javítási,karbantartási,programozási stb feladatokat.
Ez hazánkba rohadtul nem éri meg,mert nem termelékenyebb mint az ember,több a meghibásodási,állási idő,illetve 3műszakban kifizetni 3embert nálunk élete végéig is olcsóbb mint müködtetni egy ilyen gépet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!