A magyar munkaerő piaccal az a legnagyobb probléma, hogy nem tudja követni azt, hogy a lakosság egyre tanultabb?
Természetesen a fizetések után.
Én azt látom,hogy Magyarországon igény van a jó munkakörülményekre, jó pozíciókra.Hiszen, mi másért tanulna a lakosság?
A diplomások,középfokú/technikus/FSZ végzettséggel rendelkező emberek száma a többszörösére növekedett a 90-es évek óta.És ezt nem tudja követni a piac, meg persze a politika is hibás érte részben.
Amikor édesanyám végzett (ő középiskolába járt), egy középfokú végzettség nagyon értékes volt.Az általános iskolában akkoriban az osztály fele szakmunkásba ment.De a középiskolai osztályokból is csak kevesen mentek továbbtanulni.
Ők 4-en voltak testvérek, abból mindegyikük középiskolai végzettséget szerzett.
Mi 3-an vagyunk testvérek, én műszaki menedzserként végeztem (MSC-t is), egyik testvérem informatikán végzett, a harmadik meg közgazdaságot tanul.
Manapság az a helyzet, hogy túl sok a tanult ember a magyar munkaerő piacnak.Túl kevés a diplomás pozíció, középfokú végzettséggel betölthető pozíció.Kivétel az IT, meg a gépész/villamosmérnök.
De, műszaki szakterületen sem kelendő az összes végzettség.Pl:közlekedésmérnökként nem egyszerű elhelyezkedni.
Amiből baromi sok van Magyarországon, az a gépbeállító,összeszerelő,operátor.De, ezek betanított pozíciók, nem igényelnek szakképzettséget.Nem csoda,hogy alig találnak embert ilyesmikre, nagyon leépíti az embert fizikailag, szellemileg is,eddigi tapasztalataim alapján legalábbis.
Úgy gondolom, a politikának is változnia kellene, márpedig olyan irányba, hogy sok legyen képzettséget igénylő munka.
Az játszódik le, mint Nyugat-Európában a 70-es években, csak Magyarországon sokkal gyorsabban és nem tudja követni a gazdaság, a munkaerő piac a változásokat, nem tud igazodni.
Aztán például egy mérnöki diplomához nem ritkán olyan állásokat ajánlanak amihez egy érettségizett szakmunkás bőven elegendő lenne, esetleg egy technikus.
Szerintem úgy lehetne segíteni ezen a problémán hogy ne kelljen a diplomásnak Londonba menni mosogatni, hogy olyan ismeretekkel látni el őket hogy képesek legyenek saját céget, vállalkozást alapítani és működtetni. Ne csak a munkaerő piacra képezzünk összeszerelőket, van az elég. A fejlett országokban például sok ember él otthon a mezőgazdaságból. Ellentétben Magyarországgal ahol kevés ember birtokol sok földet és más tőkét. Nem rangon aluli az ha egy diplomásnak például saját mezőgazdasági termelőüzeme van, alkalmazottakkal. Nem egy tanárból lett mezőgazdasági vállalkozó, persze ma már nem tanári jövedelemmel.
Röviden: Ne csak rabszolgákat gyártsanak az oktatási intézmények, hanem szabad vállalkozókat és olyan embereket is akik képesek munkahely nélkül is megélni például odahaza. Az oktatásnak kellene átalakulni. Hogy ne állást keresők kerüljenek ki az életbe hanem akik pénzt keresnek.
A politika és a hatalmi elit egyértelműen hibás, Kérdező, ha már csak azt nézzük, hogy az uralkodás első szabálya szerint mindenért ők a felelősek. Tehát ha valami szétmegy az országban, azért is. Persze a Nemzeti Viktátor meg a sleppje ezt még saját magának se ismerné be, nemhogy a nagyérdemű előtt!!! Ha jól mennek a dolgok, az csak és kizárólag az ő politikai zsenialitásuknak tudható be. Ha valami nem megy jól az országban, egyből indul az ujjal mutogatás, hogy az ellenzék a hibás, a "zemútnyócév" a hivás, Soros a hibás, az EU a hibás, az Érmelléki Kuglófember a hibás, a Jóisten a hibás - mindenki, csak ők nem!
(Ezzel nem akarom Sorost meg az EU-t mosdatni, ők is vastagon sárosak a kialakult helyzetben)
Ha még emlékszel rá, anno a Viktátor ígért valamiféle 1 millió munkahelyet. Az ígéretét be is váltotta, csak kicsit másképp, mint ahogy mi gondoltuk - már csak annyi maradt!!!
És hogy oldotta meg a helyzetet? Jó magyar megoldás - "szarva közt a tőgyit" - szerint alkalmazzunk közmunkásokat havi 47 ezerért, mert hát a Matolcsidióta is megmondta az ő tömérdek sok okos eszével, hogy 47 ezerből meg lehet élni...
Aztán ott van az is, hogy a 90-es évektől az egyetemek elkezdték ontani a diplomásokat, iszonyú túlképzés lett pl. jogászból meg közgazdászból. A szerencséseknek, csókosoknak, kenőpénzeseknek jut állás, a többi meg mehet, amerre lát. Most az informatika-mérnöki vonal a "sztárszakma", oda mennek sokan, aztán előbb-utóbb az is be fog telni, megint lesz egy rakat munkanélküli. Ezért fordulhat elő, hogy a 2 diplomás, 4 nyelvet beszélő illető is napi 25 órát melózik futószallag mellett robotzombi munkában valami gyárban.
Emiatt megemelkedett a munkáltatók ingerküszöbe is. Ha van egy jelentkező érettségivel, és egy diplomás jelentkező, tippelj, melyiket fogják fölvenni, még akkor is, ha az adott munkához 8 általános se kell.
Hozzá kell tenni azt is, hogy a munkáltatók döntő többsége görény. Olyan igazi szemétláda. Nem esik jól megfizetni a munkásokat, holott lenne miből, áh, kiszúrjuk fillérekkel a szemüket, úgysincs más választásuk, mint ott dolgozni, mert munkahely persze nincs, örüljön hogy még ennyit is kap. Igen ám, csakhogy kezd visszanyalni a fagyi: a melós elhúz külföldre dolgozni, mint a vadlibák, ahol euróban keres annyit, mint idehaza forintban, a munkáltató meg ücsöröghet korgó gyomorral az üres gyárában, aztán le is húzhatja a rolót. Erre mostanában kezdenek rájönni, hogy a profitmaximalizálás nem mindig alakul úgy, ahogy ők szeretnék...
Szerinted egy olyan "gyárat" olcsóbb létrehozni ahol 50 szakmunkást kell alkalmazni vagy egy olyant ahol 50 diplomást?
A magasan képzett munkaerő foglalkoztatásához többnyire nagy tőkebefektetés kell, ez nekünk nincs meg a külföldiek meg h.lyék lennének az ilyen munkahelyeiket ide hozni.
1990 után diplomásokat képeztek jórészt, azért, hogy a multi cégekben egyszerűen elvégezhető feladatokhoz diplomások tömkelege álljon sorba. (ügyes)
Aztán mivel az ipar is le lett építve, a mezőgazdaság maradt és a egyéni vállalkozók,-szolgáltatók ami önálló ágazat, de nem jól jövedelmező egyik sem igazából, így 2000-től 2010-re, nem volt olyan munkaágazat, ami jó megélhetést biztosított volna.
Hiába diplomás, vagy szakképzett vki, 1990-2010 között nem igazán tudott jól megélni, max ha 2 helyen dolgozott.
A rendszerváltás előnye a szabadság, de a hátránya a kiszolgáltatottság a tőkeerős országokkal szemben. Hiába van diplomás , szakképzett ember, ha nem tudunk versenyezni a nagy tőkeerős nyugati és Kínai termékekkel, szolgáltatásokkal.
Pedig a magyarokat elismerik és szeretik idehaza a külföldi cégek és kint is.
Több gond is van a magyar munkaerőpiaccal...az első és legnagyobb: nincs munkahely
A Viktátor persze anno beígérte az 1 millió munkahelyet hájfejéből buhogva a sajtónak, aztán ahogy bebetonozta a hatalát, ezt is szépen elfelejtette. Nemhogy nőtt volna a munkahelyek száma, de még csökkent is. A munkanélküliség brutális iramban terjed, van sok olyan település (pl. Tiszabő) ahol 100%-os a munkanélküliség.
Ja hát vannak a közmunkás viccmunkások a 47 ezer forintos alamizsnájukkal :D röhejes. Ez a rezsire nem elég, és akkor még nem evett, nem ruházkodott és nem közlekedett. Szórakozásra meg ne is gondoljon! Neki ez nem jár, robotoljon csak szépen gombokért, nem baj ha beledöglik, legalább csökken a munkanélküliség...
Az is komoly gond, hogy a diploma kb. annyit se ér, hogy müzlisdoboz mellé osztogathatnák ajándékba. A mérnöki meg az informatikus diplomával lehet tisztességes bért keresni (igaz, egy nyugati programozó úgy ötször annyit keres meg mint egy hazai,de segáz), az összes többi diploma egy papírrongy, csak arra jók, hogy legyen mibe belekötni a munkaadónak, ha nincs.
Írták hogy a munkaadók nagyrésze egy utolsó legalja szemétláda. Ez így is van. Jól fizetni egyikük se hajlandó, 12 órában húzatja az igát a munkással, ebből jó ha 4-et kifizet, aztán meg amikor a melós külföldre megy, akkor meg hisztizik meg köpkölődik hogy nincs munkaerő, jaj jaj, nincs aki termelje a profitot, prümm prümm prüüüüüüüüüüüüüüümmmmmmm....és még ilyenkor se jut eszébe, hogy ő maga csinálta ki a saját cégét,és magának köszönheti hogy nincs munkása és csődbemegy. Az ilyen szärházi taknyokért amúgy nem is kár.
a magyar munkaerőpiaccal az a legnagyobb baj, kérdező, hogy a munkáltató itt szó szerint élet és halál ura, és mindenki nekik kedvez, tehát csak a fantáziája szab határt, hogy mit tehet meg a beosztottjaival
lásd a legutóbbi húzását a kormánynak: rabszolgatörvény, évi 400 óra túlóra - fizetés nélkül, természetesen
aki nem bírja, vagy nem akarja lehúzni, már lapátra is teszik
ennélfogva egyre több ember menekül innen Magyarországról, mint a patkányok a süllyedő hajóról, és dolgozik német, svájci vagy svéd cégeknél, ahol nem utolsó adósrabszolgaként bánnak vele, és valódi igazi pénzt keres, nem ilyen szarrá inflált játékzsetont, mint a forint
ez a baj a munkaerőpiaccal: hogy a főnökök bármit megtehetnek, a melós pedig ettől semmilyen törvény,rendelet vagy mechanika nem védi meg
Az egész munkaerőpiac egy istenverte káosz
A politikusok a munkáltatókkal egy tálból cseresznyéznek és minden döntésük az átlag munkavállalókon csattan
Ezeket a döntéseket mindig úgy hozzák meg, hogy nekik minél jobb legyen, az átlag munkavállalónaknak meg minél rosszabb...kellemeset a hasznossal ugye
És akkor megy a cirmogás, hogy mindenki megy ki Németbe meg Svájcba
Igen bmag, mert ott nem kezelik őket rabszolgaként, megfizetik a munkájukat, kapnak mindenféle juttatást, szabadságot, idehaza már az alapdolgokért is húzza a száját a munkáltató
És persze te köteles vagy tudomásul venni minden döntését
A kérésre, panaszra többnyire az a válasz, hogy nesze, itt van kétheti fizud, és takarodj, vannak ötszázan a helyedre
Melyik másik EU-s országban divat rabszolgatelepet üzemeltetni?
Melyik másik EU-s országban zsigerelik ki a munkavállalót, egyfelől a kormány, másfelől a munkáltató?
Melyik másik EU-s országban fizetik ki egy marék gombbal a vég nélküli megfeszített munkát?
Na ez a baj a munkaerőpiaccal, hogy ez voltaképpen rabszolgapiac
Mondjuk mit csodálkozok, a Balkán közelebb van hozzánk, mint London vagy Helszinki...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!