Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi van ma Magyarországon...

Mi van ma Magyarországon most, hogy demokrácia már nincs, de diktatúra sincs még?

Figyelt kérdés

Komolyan véve a dolgot. Ugye "illiberális demokráciaként" definiálja az ország vezetője, maga Orbán Viktor a helyzetet ha jól tudom, tehát azzal vitázni sima demokrácia van e még az elég furcsa lenne pedig látom, sokan épp a fidesz táborból vitatják ezt a Fidesz vezetőjének álláspontja mellett is.


Egyetértetek ezzel, komolyan vehető ez? Vagy már inkább azt mondanád autokrácia van? Ha még nem, minek kellene változni amire már például azt mondanád, na ez már autokrata állam.



2017. jún. 21. 16:25
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Nem akarok kötekedni, nem is teszem. A meglátásod helyes.
2017. jún. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%

Én a legtöbb helyen azt hallom/olvasom, hogy autokrácia van. De ez talán nem válasz a kérdésedre. Az hogy demokrácia van-e vagy diktatúra, az nem válaszolható meg teljesen egyértelműen, mert ez egyrészt függ attól, hogy ki hogy definálja ezeket a fogalmakat, másrészt meg ez egy örökös átmenet: az igazi demokráciák működésében is fellelhetők antidemokratikus vonások, és a diktatúrákban sem csak elnyomás van. A kettő közti átmeneti formákat meg ízlés kérdése, hogy ki hova teszi.


Az előzőek figyelembe vételével én Magyarországot már inkább a diktatúrák közé sorolom, mert egyszemélyi vezetés van, és ez a vezetés különböző jogi és pénzügyi machinációk révén választások útján belátható időn belül nem leváltható. A rendszer az emberi jogokat és az emberi méltóságot nem garantálja, szisztematikusan elnyom minden ellenvéleményt (lásd civil szervezetek, CEU üldözése, marginalizálása). Az viszont kétségtelen, hogy terrort nem alkalmaznak (csak anyagi ellehetetlenítést). Aki úgy gondolja, hogy a diktatúra fogalmi eleme a terror is, az Magyarországot még láthatja inkább demokráciának.

2017. jún. 21. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

ma 16:39


Igen, szerintem is a válaszod első részében összefoglaltad miért is lehet egyes emberekben eltérő meglátás, ugyanígy gondolom.


Ugyanakkor meg mi billenthetné erősebben a mérleg nyelvét annál, hogy maga a rendszer kezelője sem látja már demokráciaként amit teremtenek.

2017. jún. 21. 17:03
 4/10 anonim ***** válasza:
93%

Látszat demokrácia. Működik a többpártrendszer, van ellenzék, vannak választások, de ez semmit nem ér. A legfontosabb pozíciókban már többnyire fideszesek ülnek ( köztársasági elnök, NAV, rendőrség, titkosszolgálat, ügyészség, bíróságok ), még talán az alkotmánybíróság és a Kúria az, ami nem teljesen az övék.

Ráadásul majdnem 2/3-uk van, azt tehetnek amit akarnak. Úgy szabták át a választási rendszert hogy nekik megfeleljen és láss csodát, sikerült: 2010-ben 60% + egyéni képviselőkkel kapott 2/3-ot, 2014-ben már elég volt 40% ahhoz hogy 2 ember híján 2/3-uk legyen. És ilyen többséggel a 2/3-os törvényeket leszámítva azt tesznek amit akarnak. Az ellenzék csak dísznek van.

2017. jún. 21. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
71%

Erre nincs objektív meghatározás. A leggyakrabban az Economist demokrácia-indexére szoktak hivatkozni. Ebben négy kategória van, a kiteljesedett demokrácia, a sérült demokrácia, hibrid rendszer és diktatúra.


Mi mindig is a második kategóriában voltunk, de azon belül folyamatosan romlunk. Szóval nem kell démonizálni Orbánt, de azért lehet aggódni.

2017. jún. 21. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
55%
Magyarországon illiberális demokrácia van. Ez szerintem azt jelenti, hogy egy szabad, demokratikus választások útján megválasztott és szabad, demokratikus választások útján leváltható párt van hatalmon, ami bár fentartja a demokratikus intézményeket, de nem hisz azoknak a működésében, ezért inkább diktatórikusan kormányoz.
2017. jún. 21. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
90%

Nagyon nehéz kérdés. Ha személyes tapasztalataimból indulok ki akkor se mondhatom egyértelműen, hogy diktatúra van, de az biztos: abba az irányba haladunk. A személyes tapasztalatok mindig a legmeggyőzőbbek ezen a téren. Mondok példát is: a szoci kormányok vagy az első Orbán kormány idején (összességében tehát 2010-ig) sosem gondoltam a politikai témákat kerülendőnek egy beszélgetésben vagy nyilvános fórumokon. 2010 után (kb 2012-től) már óvatosabban fogalmaztam, 2014 után viszont csak nagyon átgondolt helyzetekben nyilvánultam meg. Nem azért, mert ne lennének összeszedett gondolataim vagy határozott önálló véleményem, hanem azért mert már nem érzem magam 100% biztonságban véleményem kinyilvánítása esetén. Nem fizikai erőszak vagy fenyegetés tart vissza, hanem egzisztenciálisan érzem magam sebezhetőnek. Még korábban bárkivel, bárhol megvitattam az aktuális kormányok elhibázott vagy annak vélt lépéseit, ezt ma már csak akkor teszem ha általam "megbízható" embernek vélt egyénnel társalgok. Nyilvános fórumokon (pl Facebook) viszont mindenféle politikai megnyilatkozástól tartózkodok, mert az nem két társalgó fél között marad, hanem széles körben nyitott. Míg szoci időkben nyugodt szívvel, aggodalom nélkül ócsároltam az elhibázott gazdaságpolitikájukat és válságkezelésüket anélkül, hogy aggódtam volna a megélhetésem miatt ugyan ezt ma nem merem megtenni. Ezek a személyes tapasztalatok. Itt és így gyakorin még biztonságban érzem magam névtelenül, bár tisztában vagyok vele, hogy bárhol bárkit lekövethetnek, ez ma már nem akadály, de úgy érzem itt talán még nem tartunk. Remélem legalábbis...


Ha ezeken túl nézek, van más is. Olyan elemeket vélek felfedezni a kormány tevékenységében és kommunikációjában ami történelemben jártas egyéneknek biztosan ismerős és feltehetőleg aggasztó is, hacsak nem maguk is hajlanak az antidemokratikus nézetek felé: ellenségkép, démonizálás: Soros, migránsok, Brüsszel. Emberek megosztása, végletek hangsúlyozása közép út nélkül: ha egyet értesz velünk vagy, ha nem akkor ballibsi; aki magyar az egyetért aki nem az hazaáruló. Ellenzéki média bedarálása: origo, népszabi, vidéki lapok, TV2. Vezetők sérthetetlensége: bűnügyekbe, korrupcióba senki nem bukik bele. Mindent átható propaganda: plakátok, tv és rádió hirdetések, manipulált híradók és műsorok, könyvek.

2017. jún. 21. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

demokratikus diktatúra


hát igen mi ilyen unortodox abszurdisztániak vagyunk, féleurázsia szolganép, világszínvonalú eüvel, meg jobban teljesítő gazdasággal ami már összedőlt volna ha a hanyatló nyugat nem pumpálna euró milliókat a gazdaságunkba, de nem gond mert sikerült megállítanunk brüsszelt igaz nem ment az sehova, nemzeti siker egy érvénytelen népszavazás, és eus színvonalon keres a szakmunkás feltéve ha gázszerelő

2017. jún. 21. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kleptokrácia.
2017. jún. 22. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Átmeneti állapot.
2017. jún. 22. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!