Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a Fidesz eredetileg liberal...

Ha a Fidesz eredetileg liberalis párt volt, mért volt külön SZDSZ a FIdesz 1993as "Pálfordulása" előtt?

Figyelt kérdés
2017. jún. 9. 14:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Elég furcsa kérdés. Egy országban létezhet egyszerre több liberális párt is, csak szólok.
2017. jún. 9. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
98%

A rendszerváltás táján a Fidesz (Fiatal Demokraták Szövetsége) úgy jelent meg a köztudatban, mint az SZDSZ ifjúsági szervezete.

Azok akik még túl tapasztalatlanok és súlytalanok voltak a politikai életben ahhoz, hogy az SZDSZ-ben labdába rúghassanak, de mégis politizálni akartak (egyetemisták, középiskolások, szakmai múlt és eredmények nélküli frissen végzettek, az földalatti ellenzéki és szamizdat munkában ismeretlen, tekintély nélküli fiatalok) azok vettek részt a fidesz szervezésében.


Ahogy az MSZMP volt "A Párt" és a KISZ volt annak az ifjúsági szervezete. Minden fiatal aki politizálni akart a KISZ-ben kezdett, hiszen a Pártba nem lehetett olyan könnyen bekerülni. A Fidesz a KISZ alternatívájaként jelent meg főként az onnan kilépőkből, maga Orbán Viktor is KISZ titkár volt korábban, a Kommunista Ifjúsági Szövetség egyik helyi alapszervezeti vezetője.


Az első választásokon az SZDSZ és Fidesz szövetségben indultak egymást támogatva, együttműködési megállapodást kötve. Később mindketten a Liberális Internacionálé tagjai voltak, Orbán Viktor ezen nemzetközi liberális világszövetség alelnöki székéig is eljutott.


A fidesz többszöri pálfordulásai (liberálisból konzervatív, majd újabban konzervatívból illiberális) közül az elsőre a Horn-kormány hatalomra kerülése után került sor, mivel a fidesz székházbotrányát követően a párt népszerűsége 40%-ról, 25% alá csökkent, így az MSZP-SZDSZ kormánykoalícióba nem volt esélye bekerülni, erkölcsi tekintélyét-hitelét elvesztette. Orbán ekkor rájött, hogy liberális vagy baloldali retorikával nem tud labdába rúgni, így jó politikai érzékkel köpönyeget váltott, hogy a hatalomra később még esélyes lehessen.


Ekkor konzervatív lett, majd később szélsőjobb irányába tolódva a konzervatív értékeknek is hátat fordított és illiberális zászlót bontott előkészítve egy jövőbeli Jobbikkal való koalíciót 2018 utánra, hogy hatalmát mindenáron megőrizhesse.


Én így láttam és látom a történelmet, nyilván mások más nézőpontból, másképpen interpretálnák.

2017. jún. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az SZDSZ a rendszerváltó értelmiség központja volt, mindenki aki a Kádár rendszerben komolyan és tevékenyen ellenzéki volt (pl. 56-osok), az az SZDSZ-ben tevékenykedett egy valódi liberális polgári demokráciáért.

Az MDF egy engedékenyebb, megalkuvóbb, a pártállammal és állampárttal tárgyalóképesebb retorikát használt, ezért is volt népszerűbb.

Jelen volt még a Független Kisgazdapárt, mint a háború utáni első szabad választások hajdani győztese és komolyan vehető volt a KNDP is.

Az MSZMP-ből a reformszárny kilépett létrehozva az MSZP-t, de voltak külön Szociáldemokraták is, szintén komoly történelmi múlttal.


Ezek mellett a fiatalokat tömörítő FIDESZ súlytalan volt, de mint az SZDSZ szatellitje megjelenhetett félig önállóan.

2017. jún. 9. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A fidesz már minden volt az elmúlt évekbe, a szavazatok igényeinek megfelelően alakult a pálfordulása.


Anno büszkén verte a mellét Viktorunk hogy Soros György pénzeli a tanulmányait meg pár apróságot még, most kit is szid a Fidesz? Elzárta Soros a pénzcsapot most közellenség lett. EU? itthon szidja hogy "állítsuk meg brüsszelt" ott meg nagyokat lapít.

Szerintem azon ritka tehetség tulajdonosa aki még a lélegzetével is hazudik.


A választókkal ugyan ezt csinálja elpitizik a szavazatért utána ha megkérdőjelezi valaki az ámokfutását akkor hazaárulónak van bélyegezve.


El lehet gondolkodni jövőre mit szeretnétek

2017. jún. 9. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem igazán értem a kérdést. Baloldali, jobboldali, liberális, stb. párt gyakorlatilag lehet akárhány is. Egy- egy ideológiát, nem csak egy párt " képviselhet.
2017. jún. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!