Mi a baj a választási rendszerrel?
Lépten - nyomon azt hallani, hogy rossz a választási rendszer, aránytalan, antidemokratikus, s ezért leválthatatlan a Fidesz, közben mégis olyan elcsépeltnek hat, mert csak önmagukban, minden kifejtés nélkül emlegetik.
A 2014-es választásokon a Fideszre 2.132.966-en szavaztak, az Összefogásra 1.244.261-en, a Jobbikra 983.476-an és az LMP-re 251,928-an, a Jobbik, az Összefogás és az LMP szavazói számszerűleg többek, de mivel végtelen antagonizmus van közöttük, ezért még az ideiglenes, technikai összefogás sem jöhetett szóba és így az ellenzéki 2,479,665 szavazat "kárba" veszett és ezért talán nem az Orbán hibáztatható.
Az, hogy aránytalan a rendszer, nem azt jelenti, hogy az a baj, hogy a Fidesz nyert.
A számadatokat most nem ellenőrzöm, ha nem baj, inkább elfogadom. Tehát a Fidesz 2.132.966 szavazata állt szemben az ellenzék 2.479.665 szavazatával. Nem tudom, ezt hogy kaptad, benne vannak-e az egyéni és listás szavazatok is, de mint mondtam, ez most nem is érdekel, fogadjuk el jónak az adatokat.
Ha elfogadjuk, akkor jön a probléma: ha a Fidesz kevesebb szavazatot kapott, mint az ellenzék együttvéve, hogy lett kétharmadhoz közeli többsége az Országgyűlésben? Értem én, hogy a jó választási rendszer a stabil kormányalakítás megkönnyítésére a győztest támogatja, de ez talán kicsit sok is a jóból.
Az, hogy a szavazatok eloszlása területileg viszonylag homogén, mégis a parlamenti helyek több mint felét helyi alapon osztják. Aki Magyarországon nyer, az szinte teljesen biztos, hogy elviszi legalább a helyi alapú helyek 2/3-át, de inkább többet. A helyi alapon történő választásnak az az értelme, hogy helyi mozgalmakat erősítsen. Pl. Nagy-Britanniában a skótok. Magyarországon ennek semmi értelme nincsen.
Szóval megfelelően megosztott mezőnyben a nyertes elviheti a választást kb. 20-25%-kal, és 2/3-os többséget szerezhet 35-40%-kal. És ez teljesen nevetséges. És ami még rosszabb, teljesen tudatos. A Fidesz direkt azért tervezte ilyenre, hogy ők jól túlnyerjék magukat. Szóval a kormánypárt önérdekből egy olyan választási rendszert húzott rá az országra, ami a legkevésbé sem illik rá, csak hogy több legyen a hatalmuk. Szerintem ez viszonylag nagy baj.
Ok, teljesen igaz, hogy a fidesz ezt direkt alakította így, DE az nincs benn a törvénybe hogy ez csak a fideszre vonatkozik, ezt bármelyik ellenzéki párt is ki tudná használni, ha egymagában elég erős lenne és meglenne hozzá a szavazóbázisa.
Magyarországon a választási törvény az erős kormányalakítást támogatja. Most gondolj bele ha az ellenzéki pártok összefogásban megnyerték volna 2014-ben, akkor szerinted tudtak volna kormányozni? Elárulom nem, mert amint kisebbségbe került volna a fidesz, vége lett volna az összefogásnak, és egy csomó minipárt lenne "kormányon", de nem lenne közöttük egyetértés és nem tudnák a törvényjavaslatokat megszavaztatni.
"Ok, teljesen igaz, hogy a fidesz ezt direkt alakította így, DE az nincs benn a törvénybe hogy ez csak a fideszre vonatkozik, ezt bármelyik ellenzéki párt is ki tudná használni"
És ha egy másik pártnak lesz teljhatalma, az jobb lesz? Jobbik 2/3? MSZP 3/3? Momentum 2/3? Ahogy Lord Acton mondta (és nem Churchill ezek szerint, pedig én azt hittem), "Power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely". Egy olyan rendszer, amikor diktátort szavazunk meg 4 évre, akkor is rossz, ha a diktátor nem a viktátor.
"Magyarországon a választási törvény az erős kormányalakítást támogatja"
Ezt kevésbé szépen úgy mondják, hogy Magyarországon a választási rendszer elsöpri a fékek és ellensúlyok rendszerét. Még kevésbé szépen úgy mondják, hogy Magyarország nem egy modern demokrácia. Azokat ugyanis a hatalom megosztása és a fékek és ellensúlyok rendszere jellemzi.
"Most gondolj bele ha az ellenzéki pártok összefogásban megnyerték volna 2014-ben, akkor szerinted tudtak volna kormányozni? Elárulom nem, mert amint kisebbségbe került volna a fidesz, vége lett volna az összefogásnak, és egy csomó minipárt lenne "kormányon", de nem lenne közöttük egyetértés és nem tudnák a törvényjavaslatokat megszavaztatni."
Helyes. Ezt hívják politikának. Alkukat, kompromisszumokat kell kötni, és csak azt lehet átvinni, ami a több szereplő számára elfogadható.
Mi az, hogy nem tud valaki kormányozni? Természetesen ők is tudtak volna kormányozni, csak nem mindent szavaztak volna meg. Obama úgy kormányzott 6 évig, hogy a republikánusok a Szenátusban blokkoltak gyakorlatilag mindent amit csak kitalált. A magyar "nem tud kormányozni" mumust más országokban tudod hogy hívják? Demokráciának. Erős kormányalakítás a s....em...
Az az ideális, ha a kormány csak a döntéseinek a 10-20%-át tudja átvinni, mert akkor meg kell fontolniuk, hogy mit kezdenek a politikai tőkéjükkel. Nem eszetlenül, mint most. Pénteken iszogatnak, kitalálnak valami baromságot. Hétfőre törvényjavaslat, és mire jön a következő kocsmázás, már törvény. Ha nem alkotmány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!