Miért nem tud senki ép kéz-láb magyarázatot adni, hogy miért van ekkora bérszakadék a nyugati határnál?
Egy továbbképzés keretein belül gazdaságtan alapjai előadásokon kell részt vennem. Többek között szó volt arról is, hogy miért fizetik meg sokkal jobban a munkát Nyugaton. Mondta a prof, hogy mert igaz, hogy ugyanazt csinálja és ugyanolyan gyorsan dolgozik itt egy munkás mondjuk az Audinál mint külföldön, de amikor veszel egy autót akkor nem a munkát kell megfizetned elsősorban, nem az összeszerelésért fizetsz milliókat egy sorozat-gyártott vasdarabért, hanem a hozzáadott értéket kell megfizetni, ami sokkal magasabb külföldön. Ezért ott egy munkást sokkal jobban meg is fizetnek.
What???
És most erre azt hitte, egy gazdasági professzor, hogy most jól elmagyarázta a dolgot, közben egy rohadt nagy tátongó ellentmondást mondott. Azt mondta "ugyanazt csinálja, ugyanolyan gyorsan egy munkás itt és ott", "de nem a munkát kell megfizetni...", "ezért egy munkást sokkal jobban megfizetnek kint".
És erre a kérdésre még soha, sehol nem tudott senki értelmes választ adni, csak egy nagy zagyvát.
Lehet, hogy most csodát várok, de itt van aki esetleg egy kerek, értelmes választ tudna erre adni?
Nyilván sok összetevője van, meg úgy látom, Te erről többet tanultál , mint én, de szerintem az is szerepet játszik, hogy míg kinn a megtermelt 100 Ft-nyi profitból 36-ot kell az állambácsinak visszacsorgatni adó formájában, addig itthon 54-et. És ez szerintem csak 1 tényező.
Ismerősömtől tudom, hogy itthon egy kb 110 ezer forintos bér plusz 100ezer kiadást (járulékok, SZJA, stb) jelent a munkáltatónak az állam felé, amiből a dolgozó semmit nem lát! Na ez itt a baj!
{Elnézést kérek, hogy nem a kérdésre válaszolok, de a 3. válaszban írt adatok nem helytállók.
A munkavállalónak fizetett 100-ezer Ft-os bér után (ami nem jellemző, mert a garantált bérminimum – „minimálbér” – ettől több) a munkáltató messze nem fizet 100-ezer Ft terhet.
A munkáltatónak, a kifizetett bér 23,5%-át kell adóként, hozzájárulásként befizetnie. (Szociális hozzájárulási adó, 2017-ben, 22% + szakképzési hozzájárulás, 2017-ben, 1,5%.)
110-ezer Ft-os bér után 110 000 * 0,23 = 25 300 Ft-ot fizet a munkáltató, majdnem pontosan 1/4-ét a 3. válaszban szereplőnek.
A munkavállaló – ha nincs eltartott utáni kedvezmény -, akkor fizet 33,5% adót és járulékot.
A kettő együtt nem 54%, hanem 57%.
Ha a 110 000 Ft-os példánál maradunk, a munkavállalónak 2 gyermek esetén 33,5% adó és járulék helyett csak 6.227%-nyit kell fizetni, de 1 gyermek estén is csak 24,4%-ot.}
nézzük mi befolyásolja legjobban a fizetéseket:
- árszínvonal (mi mennyibe kerül)
- termelékenység, hozzáadott érték
- munkaerőpiaci helyzet
árszínvonal
Magyarország - 56.8
Németország - 100
termelékenység (GDP/ledolgozott óra USD-ben)
Magyarország - 31.32
Németország - 58.98
Tehát egy átlag német majdnem 2-szer olyan termelékeny mint egy átlag magyar. Viszont az árak is majdnem 2-szer olyan magasak mint Magyarországon.
1 * (58.98/31.32) * (100/56.8) = 1 * 1.88 * 1.56 = 2.93
Tehát elméletben a termelékenység és az árszínvonal miatt a német dolgozó 2.93-szor akkora bért érdemel mint a magyar.
Nézzük a valóságot (EUR):
Németország - 2 270
Magyarország - 589
589 * 2.93 = 1 730
A fennmaradó 400 eurót azaz kb 20%-ot annak tudható be, hogy Németország hatalmas munka erőhiánnyal küzd, ezért a cégek hajlandóak többet fizetni.
Németországban 100 emberből 75 dolgozik. Magyarországon ez a szám 56.
Röviden:
A nyugati dolgozók többen és termelékenyebben (nem többet) dolgoznak mint mi magyarok, ezért élnek jobban.
"Tehát egy átlag német majdnem 2-szer olyan termelékeny mint egy átlag magyar. Viszont az árak is majdnem 2-szer olyan magasak mint Magyarországon. "
Kijavítalak, ez csak a szolgáltatásokra igaz, az élelmiszer stb. hiszed vagy sem ugyan azon az áron mozog .
A GDP-nél az a külömbség ami még lényegesebb hogy a mi GDP-nk nagyrésze külföldi cégekből származik ami magyarázatot ad miért is alacsonyak a bérek mivel ez a nagy cégeknek igencsak előnyös sokkal nagyobb a haszna, másszóval ha felemelnék a bért a német szintre akkor nem volna előnyös itt üzemeket stb nyitniuk és kivonulnának másszóvál az ország becsődöl
"Kijavítalak, ez csak a szolgáltatásokra igaz, az élelmiszer stb. hiszed vagy sem ugyan azon az áron mozog . "
A számban amit megadtam minden benne van, a lakhatás és a közművek is. Az Eurostatról van az adat.
"A GDP-nél az a külömbség ami még lényegesebb hogy a mi GDP-nk nagyrésze külföldi cégekből származik ami magyarázatot ad miért is alacsonyak a bérek mivel ez a nagy cégeknek igencsak előnyös sokkal nagyobb a haszna, másszóval ha felemelnék a bért a német szintre akkor nem volna előnyös itt üzemeket stb nyitniuk és kivonulnának másszóvál az ország becsődöl"
Ez pont fordítva van.
Azért vannak itt a külföldi cégek mert alacsony a bér és nem fordítva. Egyébként a legtöbb ipari gyártási folyamatnál csak kb 5% a munkaerőköltség szóval a "sokkal nagyobb hasznot" azért fenntartásokkal kell kezelni. A példával élve, egy nyugati multi a teljes költség kb 3%-át takaríthatja meg azzal, hogy ide telepíti a gyárát. Fontos, hogy ez csak és kizárólag a gyártásra igaz. A szolgáltatások külön téma.
Nem csak a nyugati határnál van szakadék.
Nézd meg Németországot. Igaz, hogy újra egyesült, de egy kelet német, még mindig kevesebbet keres, mint egy nyugat német. Bár próbálkoznak felzárkózni.
"Fidesz kormány van és ezért alacsonyak a bérek."
MSZP alatt volt nyugati bér? Na,volt? Nem szeretem én sem a Fideszt, de hülyeséget te se írj azért. MSZP alatt is sz*r volt, és most is az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!