Szerinted minek köszönhető, hogy a Fidesz támogatottsága idén áprilisban magasabb volt, mint amit 2014-ben a választásokon elértek?
S szerinted ha összeadod a sok xart, elosztod ahány vannak abból reális dolog jön ki? Kezdjük ott hogy a Nézőpont 2000 embert kérdezett meg, a Fideszt felminősítő Tárki vagy Publicus csak 1000-et szóval már itt megbukik a módszertan. Fura mód minden felmérésnek a mintavételi hibája +-2%-körül van, de egymás hibahatárain sincsenek belül.. Szóval itt is hazugság az egész. Aztán mikor valós választásokhoz kell a felmérést hasonlítani akkor lesz csak igazán kész katasztrófa az egész.
Hagyd a tetübe ezeket a xarokat, s foglalkozz valami értelmesebbel.
Igen, legalábbis a legutóbbi választások előtti közvélemény kutatások és a későbbi eredmények ezt mutatják.
Legutóbb ha a választások előttit összeadtad akkor ez jött ki:
Fidesz 46,5%, Kormányváltó Összefogás 26,3%, Jobbik 20,2%, LMP 5%.
Ehhez képest a végeredmény 43,55%, 26,11%, 20,69%, 5,47%.
Az átlagolás mért lenne attól rosszabb, hogy különböző hibahatárral dolgoznak, az csak a végső eredmény pontosságát rontja de mint a mellékelt való életből vett példa mutatja meglepően jó képet lehet róla kapni, hogy mi lesz a választások végkimenetele.
Jó, most szépen nézd meg a 2006-ost, vagy a 2002-est, illetve nyílván nem pont választások előtt torzítanak az intézetek mert akkor veszítenének a hitelességükből.
Amúgy nem nagyon vágod mit mondtam a hibaértékekkel.. Na mindegy, ide került a matek oktatás, nem a te hibád, de elmondom kicsit szemléletesebben hátha megérted.
Van a valós érték, annak van egy környezete, legyen +-2%, mindegyik intézet azt mondja hogy ebben a környezetben van, viszont még egymástól is 4%-osnál nagyobb eltérések vannak szóval egyértelműen hamis az a +-2%, és alapból hazudnak az intézetek.
Ne kövezz meg, hogy nem feltételezem kapásból, hogy olyan dologhoz szólsz hozzá amihez nem értesz.
"Van a valós érték, annak van egy környezete, legyen +-2%, mindegyik intézet azt mondja hogy ebben a környezetben van, viszont még egymástól is 4%-osnál nagyobb eltérések vannak szóval egyértelműen hamis az a +-2%, és alapból hazudnak az intézetek."
A mintavételi hiba amit a közvélemény kutatók megadnak nem a valós értéktől való eltérést jelenti.
Pl. a magyarok 30%-a nyugger, ha te most a 100-as mintádba csak 27-et kérdezel meg akkor mintavételi hibát követtél el, ezt az értéket adják meg, nem azt hogy mennyire térnek el a valóságtól amikor 1000-2000 ember alapján extrapolálják az eredményeket 8 millió-ra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!