A fidesz népszerüsége csökken?
Azért mára már egyre több ember döbben rá hogy kit is szabadítottak rá az országra a fideszre szavazók.
Egyébként meg sok ember nem azért szavazott a fideszre mert az olyan jó, sokkal inkább azért mert nemvolt más a láthatáron. egyre többen útálják a sunyi orbánt az illiberális demokráciáját és a sunyi pártját.
Na elmondom hogyan dolgoznak a közvéleménykutatók:
Leosztják az országot régiókra (lehet megyénként pl). A régiókat pedig nemre és korcsoportra. Korcsoport pl.: 18-24; 25-45; 46-65; 66+, de lehet 25-60-is.
Felkapja a kollegina a telefont, felhív minden korcsoportból 10 férfit és 10 nőt.
Megkérdezi: Ön kire szavazott legutóbb?. . .
És legközelebb kire fog szavazni?
Minden régióban ezt eljátsszák, majd összesítik az eredményeket.
Most jöjjön egy kis matek:
Magyarországon van 19 megye. Korcsoportból maximum 6. Nemből pedig 2 (már elnézést kérek ezért a kijelentésért).
Végeredményként tehát megkaptuk:
19*6*2 = 228
Tehát:
228 ember alapján eldöntik, hogy egy adott párt népszerűsége mennyivel nőtt vagy csökkent.
6 kisnyugdíjas azt mondta, hogy rossz a nyugdíja, kiábrándult a fideszből, idén másra szavaz. 2 azt mondja hűséges marad, 1 azt mondja, hogy idén meggyőzték őt, és először fog a fideszre szavazni, 1-nek pedig a töke tele van a kérdésekkel, csak beböfög valami választ vagy elküldi a kérdezőt az anyjába.
Ezt lebontjuk megint matematikailag:
10 = 100%
6 = 60%
2 = 20%
1 = 10%
60% elpártolt, 20% stagnál, 10% gyarapodott, 10% nem mérvadó.
Következtetés:
a Fidesz támogatottsága 50%-ot csökkent a kisnyugdíjasok körében az előző választások óta.
Ami persze egy hibás következtetés, mert 228 ember igen messze áll a 9 milliótól. Ezért nem szabad hinni a közvélemény kutatásoknak, és a semmitmondó statisztikáknak.
U.I.: A 228-al csak könnyű volt számolni, a valóságban azért egy fokkal pontosabb képet kapnak, de koránt sem elég pontosat. Lásd pl.: amerikai elnökválasztás.
"Na elmondom hogyan dolgoznak a közvéleménykutatók:"
Nem így dolgoznak, ennél sokkal bonyolultabb algoritmusokat használnak (intézettől függ, milyent, és általában nem is árulják el). Szerinted mi a fenéből élnek meg ezek az intézeket, ha csak ennyit csinálnak, amit bárki egy telefon birtokában meg tudna csinálni? Magyarországon egyébként általában jól eltalálják a számokat. 2002-ben volt, amikor szinte mindenki Fidesz győzelmet jósolt, de végül az MSZP nyert, de csak pár tízezer szavazattal, ami elég szoros ahhoz, hogy ne tudják előre jelezni. Ha már felmerült az amerikai választás: mint ismert, Clinton nyert két százalékponttal, amit a közvéleménykutatók meg is jósoltak. 1-4 százalékpontos előnyt mértek neki az utolsó napokban, tehát a hibahatárt figyelembe véve jól vizsgáztak. Trump az elektori rendszer miatt lett elnök végül, mert szerencséjére megnyert sok ingadozó államot, de minimális különbségekkel (például Floridában 1%-al nyert, Pennsylvaniában 0.7%-kal), amiket nem lehetett előre látni (ld. hibahatár megint).
#8
Magyarázok. Leegyszerüsítve leírtam hogy mennek a dolgok. Használhatsz szuperszámítógépet is a legbonyolultabb algoritmusokkal, amíg nem kérdezznek meg mindenkit, addig csak találgatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!