Hogyan lehetett túlélni a Horthy-fasizmus szörnyű évtizedeit?
Először is, A fasizmus nem hirdetett fajelméletet. Mussolini fasiszta volt, mégsem üldözte a zsidókat, sőt be is fogadta őket és párttagok is lehettek. Hobbikommunista kérdezőnk megint sziporkázik a történelmi ismereteivel.
Másodszor, A kérdést két időszakra kell bontani, egyik a Tanácsköztársaság utáni megtorlások, másik a világháború.
A középkorban majdnem minden országban léteztek antiszemita törvények. Romániában a zsidóság egyenjogúsítása csak 1918 után és csak az antanthatalmak határozott követelésére történt meg. A numerus clausus törvény megfelelt a korszellemnek, hasonló intézkedésekre más országokban már jóval korábban sor került. Oroszországban 1887-től, Romániában 1893-tól létezett numerus clausus, igaz, Oroszországban 1917-ben, Romániában formálisan 1920-ban ez megszűnt, de a zsidók diszkriminálása továbbra is létező gyakorlat volt. Lengyelországban 1922-től az egyetemi karok fele vagy teljesen elzárkózott zsidók felvételétől, vagy saját hatáskörben korlátozta azt.
A Szovjetunióban is intézményesített dolog volt az antiszemitizmus és Sztálin is 53-ban holokausztra készült, első felvonása az Orvosper volt, de hirtelen halála félbeszakította:
" Numerus Clausus was enacted in 1887, stating that the share of Jewish students should be no more than 10 percent in cities where Jews were allowed to live, 5 percent in other cities, and only 3 percent in Moscow and St. Petersburg. These limitations were removed after the revolution of 1917, but de facto remained until Khrushchev Thaw."
Nálunk nem hasraütésszerűen, a korszellem részeként kezdődött az "antiszemitizmus", hanem a Tanácsköztársaság jogos megtorlásaként, és a körülmények szerencsétlen összejátszása volt, hogy próbált elhatárolódni az akkori Zsidó Hitközség a Vörösterroristáktól, de a háború viharában elkeveredett és azoknak a zsidóknak a hátán is csattant az ostor, akiknek nem volt közük a vörösökhöz, de gyorsan konszolidálódott, eltörölték a Numerus Clausus-t.
Értelmetlen tagadni, hogy a Tanácsköztárság népbiztosainak jelentős része zsidó származású volt. A Forradalmi
Kormányzótanács névsorát áttekintve kitűnik, hogy – első összetételében – 34 tagja közül legalább 15 ellenőrizhetően zsidó
származású volt. Más adatok szerint 29 tagjából 18 volt volt zsidó származású. Megint más – egykorú – forrásból arról
értesülünk, hogy két személy kivételével a kormány minden tagja, a 36 kormánybiztos közül 28, zsidó volt.
A zsidóság kommunizmus mögötti sejtése nem magyar sajátosság volt, a "művelt" Nyugaton is elterjedt nézet volt a katonai és politikai vezetők körében, de túl hosszúra nyúlna a poszt, külön kifejthetem, ha érdekel.
A második világháborúnál meg német nyomásra hoztuk őket, meg kell nézni egy 1938 - 41 közötti térképet, a Harmadik Birodalom és a Szovjetunió szorításában voltunk, és együttműködött a két diktatúra a zsidóüldözésben, az NKVD-sek a Gestapo-sokat oktatták ilyen tárgyban, akkor kis országként mit tehettünk volna ?
Horthy alatt is volt zsidóüldözés, de ő a tizedét tette meg annak, ami az 1944. március 19.-ei Megszállás és az október 15.-ei Szálasy-féle hatalomátvétel után történt. Horthy-t az angol-amerikai szövetségesek Vonakodó csatlósnak (Unwilling Satellite), a nácik meg angolszászbarátnak minősítették, Sztálin sem csinált belőle háborús bűnöst, portugáliai emigrációjában zsidók tartották el és újratemetésekor Hálás Zsidóság koszorúkat küldtek neki.
Kérdező, miért a Rákosi-féle Művelt népből, aminek az elején ott éktelenek a Vörös Csillag próbálsz hivatkozni, nem pedig valami független és alátámasztani próbált forrásból ? És hogy ennél a kérdésnél Rákosit "élteted", a következőknél meg Kádárt ?
az en nagyapam pl. remekul tulelte, mint katonatiszt a Horthy hadseregben. utana viszont a mocsok komcsik tonkretettek az arisztokrata nagyanyammal egyutt oket.
ha ok nem jottek volna akkor en most nem a vilag tuloldalan elnek hanem a sajat osi kastelyunkban es cseledek vegeznek el helyettem a hazimunkat. Csak emlekeztetlek hogy mindenhonnet elhurcoltak a zsidokat kiveve Mo rol egeszen addig amig a nemetek 44 ben meg nem szalltak az orszagot. addig Horthy kepes volt megvedeni nagytobbseguket a koncentracios taboroktol es a kivegzesektol.
Nekem is van két személyes történetem a vörös patkányokkal. Egyiket elmesélném.
Dédanyám ősei kisnemesek voltak, ellenben a '40-es években már semmi nem maradt. Egyik rokonnál dolgoztak mimt nevelő és kocsis. Ellenben a vörösök mégis elnyomónak bélyegezték őket, mert nemesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!