Áfa sem volt Kádár idejében. Akkor Magyarország mitől szegényedik?
Nem volt annyi adó sem. Nem építettek stadionokat, kisvasutat, nem építették át a várat, helyette lakásokat építettek. Nem volt ekkora a korrupció sem.
Azért szegényedik az ország, mert rossz a gazdaságpolitika.
Úgy, hogy hitelből volt fenntartva az életszínvonal.
Amúgy nem az ország szegényedik. A személyes egzisztenciádat meg ne keverd az ország állapotával.
Első lépés, megérteni az adózás okát, módját, sokféleségét.
Második lépés, megérteni úgy általában, mitől szegény egy ország, és ez hogy következik be.
Ezután már csak az összefüggések egybevetése és a helyes következtetés szükséges.
Felhívom a figyelmet: a világon jó régóta minden létező állam(forma) adókat szed be, hogy abból a költségeit fizethesse. És minden állam(forma) sokféle adót használ. Van, aki jövedelemadót (ami Kádárnál nem volt), van aki társasági adót (Kádárnál ebből csak kevés volt), volt aki kéményadót (ez nagyon régen és most van), és (a jelenlegi állapotban) még több száz féle adót szednek be. Kádár viszonylag kevés fajta adót szedett be. Nem volt rá szüksége, ugyanis a vállalatok túlnyomó többsége az államé volt, minden nyeresége is. Abból tellett. Az egy másfajta működési forma volt.
A szegényedés viszont nem ezekből a különbségekből adódik. Ma a világban nagyon sokféle rendszer működik, ahol nem szegényednek. A szegényedés a szervezetlen, rossz és kis hatékonyságú munkától következik be. Egy ország él valahogy ma, ez neki belekerül egy év alatt x forintjába. De csak a felét termeli. Akkor a másik felét kölcsön kéri. Ha ezt pár évg megismétli egy ország, akkor veszi azon észre magát, hogy egy vasa sincs, már termelni se tud, mert nincs miből.
Tehát hagyjuk az ÁFA-t, hagyjuk Kádárt, azt nézzük, mit termelünk, és mik az igényeink. Rögtön látjuk (ha akarjuk), hogy baj van. És a nagyobb baj az, hogy nem akarjuk látni. Helyette kreálunk ellenséget, aki tönkre tesz. Csak ezt rajtunk kívül senki se hiszi.
Nem az adók miatt szegényedünk, hanem mert nekünk nincsenek "arany tojást tojó tyúkjaink" alias multinacionális világvállalkozásaink, üzletláncaink külföldön mint Nyugat-Európának van. Ebből kifolyólag tényleg nem is termelünk semmit úgymond. Látszólag és valójában is ugyanazt csinálja a munkahelyén egy osztrák/német átlagember mint egy magyar mégis gazdaságilag többet termel a munkájával.
Hogy a legjobban megértsd, tegyük fel örököltél egy jól menő vállalkozást a gazdag nagybácsidtól, csak a papírmunkákat kell végezned és keresel havi 1 millió forintot. Aztán támad egy jó ötleted, mi lenne ha még azt a papír munkát is rábíznád másra aki nem örökölt semmit (max a mi esetünkben adósságot) az előző generációitól, fizetsz neki 100 ezer forintot, és akkor neked még mindig marad 900 ezer forint a zsebedben és egyáltalán nem kell dolgoznod, legfeljebb néha ellenőrizni a beosztottad.
Na ugyan ez az analóg példa Nyugat és Kelet-Európa között.
Viszont az már tényleg a korrupció miatt van, hogy már a Közép-Keleti országokhoz képest is le vagyunk maradva.
"Magyarország mitől szegényedik?"
A szocializmus elején is szegényedett, mert tőkekoncentrálás történt, akkor állami tulajdonban. A lakosság meg húzhatott proletárnak, még az is aki korábban nem volt proletár. Vagyis ahogy a Legényanya c. filmben is túltolták a rátóti kocsmát a Bélák, úgy a lakosság elcselédesítése működésképtelen volt. Ezért az elvtársak a 70-es években újra engedélyezték és szorgalmazták a háztáji gazdaságokat és más maszekizmust. És ez működött, az ország virágzott. Az az időszak volt a szocializmus virágkora, persze nem a szocializmus érdeme volt hanem annak csak egy jó intézkedésének volt köszönhető. Vagyis ez már nem csak tőkekoncentrálás volt hanem megjelent a sok maszek. Ámde mára ismét elkövettük a tőkekoncentrálás hibáját, csak ma állami helyett milliárdosok kezében. Ami egy és ugyanaz, mert az eredménye szintén szegényedés. A nálunk gazdagabb országokban a földek apró parcellákra vannak osztva és abból sok ember él. Valamint sok a maszek, sokan dolgoznak otthon. Az egykori elvtársak (no nem akarom dícsérni őket) de még gerincesek voltak amiért belátták azt hogy a tőke koncentrálása helyett sok maszek kell. Ma súlyos hiba olyat kijelenteni hogy munka alapú társadalom létrehozása a cél. Mert ezt a hibát már elkövettük az államosítások idején amikor mindenkit téeszcsébe vertek és nem attól virágzott az ország. Hanem amikor ismét otthon kezdhettek dolgozni a sajátjukban a 70-es években. Azt kellene kijelenteni hogy az a cél hogy minél kevesebb ember legyen alkalmazott és otthon is megéljen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!