Hogyan lehetséges az, hogy egyes települések csak úgy eldöntik, hogy ők ezentúl másik megyéhez fognak tartozni?
Tipikus példája ennek Veszprém megye, ahol a megye északi részén pár település kijelentette, hogy csatlakoznak Győr-Moson-Sopron megyéhez, annak ellenére, hogy Veszprém megye vezetősége tiltakozott ez ellen, a települések mégis kiváltak Veszprémből, és GYMS-hez csatlakoztak.
Itt még megvannak az észak-keleti települések:
Itt már nem:
De az 1920-as, 30-as években is volt ilyen, hogy Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyéből egy déli település kivált, és csatlakozott a szomszédos megyéhez.
Ez miért lehetséges?
A megyék területi egysége nem számít? Veszprém megye északi részén lévőknek az volt a baja, hogy nem elég jó az összeköttetése a településeknek Veszprémmel, ezért inkább csatlakoznak Győrhöz. De az összeköttetést nem lehet megoldani?
Csak azért nem értem, mert akkor ennyi erővel bármelyik megyehatár közeli település eldönthetné, hogy ők mostantól a másik megyéhez kívánnak tartozni, mert nekik a jelenlegi nem felel meg.
Ráadásul ha jól emlékszek, még az is "érv" volt a kiválás mellett, hogy GYMS megye gazdagabb, mint Veszprém.
Egy város/falu szavazással nyugodtan eldöntheti, hogy mostantól a szomszédos megyéhez tartoznak?
Minden érdekelne!
Ti hogy látjátok ezt? Vagy a megyehatár kb teljesen mindegy?
Szerintem Keszthely jó példa arra, hogy a megyehatár nem valami fontos tényező.
A keszthelyi járás alapba Zala (vár)megyéhez tartozott, majd az 1950-es megyerendezéskor elcsatolták Veszprémhez, majd 28 év múlva megint visszacsatolták Zala megyéhez. Ennek ellenére még a híradóban is látni néha olyan Magyarország térképet, ahol a keszthelyi járást (kistérséget) Veszprém megye részeként tüntetik fel, pedig 1978 óta a térség ismét Zala megyéhez tartozik.
Ha a települési közművek (utak, infrastruktúra) inkább a szomszédos megyéhez kapcsolódik, akkor logikus, gazdaságos és az ott élők szempontjából előnyös a váltás.
Ha a helyben élők ezt akarják és a másik megye fogadja a települést, akkor nem értem mi a probléma ?
Legyen már az embereknek egy kis önrendelkezési joga.
Ha jól értem a helyzetet az emberek menni akarnak, és valaki egy irodából meg keresztbe akar tenni nekik.
Szerintem a megyehatárnak inkább közigazgatási és szimbolikus jelentősége van, nem olyan mint az államhatár.
Sokféle racionális oka lehet egy ilyen volumenű döntésnek.
Legutóbb pár éve Balatonvilágos döntött úgy, hogy átcsatlakozik Veszprém megyéből Somogyba, és ennek nyomós indoka az volt, hogy a település kb Siófok szájában van, mindenféle kapcsolat Siófokkal, és ezáltal Somogy megyével alakult ki, és a lakosoknak elég nagy teher volt az, hogy ha valami fontosabb papírt kellett elintézni, vagy kórházba kaptak beutalót, akkor mindig el kellett buszozniuk a településről nehezen megközelíthető Balatonalmádiba, vagy a még nehezebben és időigényesebben megközelíthető Veszprémbe. Míg Siófokra könnyen el tudtak jutni, addig Balatonalmádiba már csak átszállással tudtak elmenni, Veszprém meg még ennél is rosszabb.
Veszprém városával az a probléma, hogy északról és délről elég nehezen és időigényesen közelíthető meg, a közlekedés egyedül nyugat és kelet irányába normálisabb. Az északi részről is pont ezért váltak ki települések, mert Győrbe kétszer vagy háromszor gyorsabban eljutottak, mint a megyeszékhely Veszprémbe, és pontosan emiatt alakult ki minden Győr felé, és nem a megyeszékhely felé.
Hogy egy példát is mondjak:
Szombathely 115 km-re van Veszprémtől, és mégis van közvetlen személyvonat.
Balatonvilágos (ami már Somogy megye része) 34 km-re van Veszprémtől, és még autóval sem egyszerű a várost megközelíteni, busszal pedig 2-3-szor kell átszállni, mert nincs közvetlen járat. Az északi településekkel ugyanez a probléma.
Így már érthető, hogy miért döntöttek úgy, hogy megyét váltanak. De van ellenpélda is. A megyerendezéskor Abonynál, ami most Pest megyéhez tartozik, eldöntötték, hogy átcsatolják Jász-Nagykun-Szolnok megyéhez, ezt viszont sosem hajtották végre, pedig még ma is teljesen racionális döntés lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!