Ha nem egyeznek meg előre a cégek a pályázatok felosztásáról (melyiket ki kapja) akkor tönkremennek, mert nem tudnak olyan árat árat mondani amivel keresnek is meg meg is lehet csinálni a munkát?
Először is, a pályázatokat alapból úgy írják ki, hogy a nagy cégek legyenek alkalmasak a pályázatok benyújtására.
"az állam mondana szépen egy árat amennyiért megéri neki megcsináltatni a munkát és akkor talán kevésbé menne a simliskedés"
Valahogy ezt sem tartom reálisnak, hiszen egy kőművest hívsz munkához, akkor előbb elmondod mit kellene, leméri és utána megmondja mennyiért csinálná meg. Aztán rajtad áll, hogy alkalmazod e.
Elég közelről ismerem hogy megy ez. Az építőiparhoz kapcsolódókat nem de a technológiai és IT jellegű pályázati projekteket igen. Ahogy az első írja: itt könnyen a "mocsokban" találja magát az ember. Jól fel van építve és nem ellenőrzik elég elhivatottan ezeket az ügyeket.
Néhány példával szemléltetve:
Hardver/infrastruktúra fejlesztés. A pénz nagy része eltűnik mire a kivitelező cégre kerül a sor. Az erősen limitált összegből kell beszerezni a hardvereket. Emiatt ezek már a sokszor a legsilányabbak lesznek. Nem nyújtanak megfelelő megfelelő teljesítményt és a szükséges szabványokat sem teljesítik. Sok esetben a rendszer nem működik. Vagy ha igen akkor is tobzódik a hibáktól és emiatt sok a rendszerleállás.
Szoftver fejlesztés: Az előző példához hasonlóan a kivitelező az eredeti összegnek már csak egy nagyon kis töredékét kapja meg a feladat elvégzésére.
Ebből egy olyan szoftver készül amely éppen hogy teljesíti az előírásokat de az ügyfeleknek a gyakorlatban már nem fog megfelelni. Főleg nem hosszú távon.
A fővállalkozót és a pályázatíró céget ezek a problémák nem izgatják mert már megvan a hasznuk és az ellenőrök is úgy találták hogy elkészült a munka.
A pályázónak is marad bőven a pályázati pénzből - visszakapja zsebbe a fővállalkozótól vagy a pályázatírótól. Ennek ellenére elégedetlenkedik azzal amit kapott. Mindenki a kivitelezőt szidja holott ő csak a kapott pénzből igyekezett kihozni a maximumot. De nem sokáig problémázik a pályázó sem mert 3-4 év múlva újra pályázik - amikor lejár a támogatási időszak. Akkor a kivitelező kisvállalkozót kivéve ismét mindenki megkapja a millióit és kezdődik az egész elölről.
De mit csinálnak az uniós biztosok amikor azt látják hogy csak öntik a pénzt a magyar gazdaságba és az még mindig csak egy helyben toporog? Megszüntetnek pályázatokat. Ki szívja meg ezzel ismét? A kivitelező kisvállalkozó - akinek már az a bevétele sem lesz ami legalább a pénzosztás után megmaradt korábban a munkája elvégzésére - mert félhet hogy rákenik az egészet.
Ott lett az egész el-kú-r-va hogy a nem követték nyomon a pénz útját - hogy ki mit kapott a pénzből és milyen jogon. Állítólag vizsgálni fogják akár évekre visszamenőlegesen is mert mindezt akkora volumenben csinálták. De ez már nem boldogít senkit - talán elrettentő lesz azoknak akik tovább akarják ezt folytatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!