Kivitelezhető-e Magyarországon a kétkamarás parlament, és ha igen, milyen formában? Van-e egyáltalán értelme?
Olvasgattam mostanában a kétkamarás parlamentekről úgy általában, illetve arról is, hogy a rendszerváltás óta egy csomó párt támogatná, mégsem lett soha bevezetve (valószínűleg azért, mert mindegyik bevezette volna ugyan, de nem tudtak dűlőre jutni a részletkérdéseken...). Egyedül az SZDSZ-ről olvastam konkrétan, hogy semmiképp nem mentek volna bele a kétkamarás parlamentbe, mert "senkinek nem lesznek partnerei az alkotmányos rend szétzúzásában".
Szerintem úgy lehetne, hogy az alsóházban a 176 egyéni körzetből lenne egy-egy képviselő, meg kb. 30-40 mandátumot osztanának el országos listáról a töredékszavazatok alapján. A felsőházban pedig megyénként (plusz Budapest) mondjuk 3 képviselő ülhetne.
Végre egy párt provokáció nélküli kérdés. :) Hurrá! :)
De egyébként inkább egyszerűsíteni, csökkenteni kell a parlamenten. 10 millió ember irányításához nem kell ekkora. :)
Az általam felvázolt elképzelés szerint kb. 300 képviselő ülne a két kamarában összesen, ami már kevesebb a jelenleginél.
Egykamarásban 200-250 képviselőt tudnék elképzelni. Amire a legkevésbé van szükségünk, az 386 vérszívó, aki végigalussza egy törvényjavaslat felolvasását, majd amikor szavaznak róla, megkérdezi a szomszédtól, hogy az igenre, a nemre vagy a tartózkodásra kell-e nyomni. A fizetésüket is meg lehetne csappantani. Rajtuk még volna mit megszorítani.
"Értelme esetleg annyi lehetne, hogy nem volna olyan veszélyes a kétharmad egy kézben, csak akkor, ha mindkét kamarában megvan."
De ennek mi értelme van? Demokratikus választásokkal megválasztottak egy pártot, több mint kétharmados bizalmat kapott. Fölösleges a már amúgy is értelmetlenül bonyolult német-angol-spanyol-stb. alapra összeszedett választási és politikai rendszert tovább komplikálni.
A lényege a korrupció visszaszorításával kapcsolatban lenne a legjelentősebb.
Hiszen a törvény alkotása az alsóház, a civilekkel és a szférák képviselővel.
A végleges elfogadása meg a felsőház „ lordok háza”.
A legdemokratikusabb és igazságosabb és alulról szerveződő hatású.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!