Egyetértetek abban, hogy az ország egyik legnagyobb problémája a közoktatás gyenge minősége?
Itt leginkább az alapfokú képzés a problémás, mert hiába kapunk egy nagy lexikális tudást, ha az emberek többsége borzalmas szövegértéssel, a matematikai és informatikai alapismeretek kritikán aluli művelésével végzi el. Így aki pusztán általános iskolát végez, semmit nem ér a munkaerő piacon. Tulajdonképpen sokan betanított munkára is alkalmatlanok, így marad a közmunka, amiből aztán szinte lehetetlen kikerülni.
Persze a középiskolai oktatásra is ráférne egy alapos ráncfelvarrás. Mert jelenlegi formában tényleg nem több mint az általános iskolai tudásanyag felfrissítése és minimális kibővítése. Ami sok esetben nem is a tényleges tanulásra, tudásra épít, hanem sokkal inkább a mágolásra. Szerintem simán ráférne az emberekre a + tesi, helyett a politikai, jogi és gazdasági alapismeretek oktatása. Illetve az informatikai és nyelvi oktatás színvonalának növelése. A szakmunkás képzések pedig még inkább gondban vannak, konkrétan semmit nem ér a legtöbb, az OKJ szintúgy. Az ilyen intézmények sok esetben szellemi fekete lyukak (ismerőseim révén bőven van tapasztalatom ezen a téren). A legnagyobb probléma pedig a kormány hozzászólás, konkrétan mindent megtesznek azért, hogy megnehezítsék, vagy akár ellehetetlenítisék a diákok felsőoktatába való bekerülését. Pedig köztudott tény, hogy diplomával könnyebb elhelyezkedni mint szakmunkásként, ebben az arányban alig maradunk le az EU-s átlagától, míg az alapfokú és középfokú végzettséggel bírók számára komolyanb feladat a munkakeresés a fejlettebb országokban is, mi pedig még az EU-s átlagot is alulmúljuk
Ezen pedig csak egy komoly reform segíthet. Amit a kormány nem igen akar véghez vinni.
A másik komoly előrelépést pedig a közmunka eltörlése jelentené. Jobb megoldás lenne a segély + a továbbképzés, tehát a munkakereső, de érdemi végzettséggel nem rendelkező vagy a jelenlegi szakmájukban elhelyezkedni képtelen emvereket taníttatjuk. Ez hosszú távon sokkal hasznosabb lenne mindenkinek, de erre sem igen vannak törekvések.
Pedig komoly előrelépést jelentenének ezek a reformok.
A felsőoktatás sem tökéletes, de sokkal jobb helyzetben van. Itt inkább az a probléma (nem csak magyarországi, hanem világ szinten), hogy a hallgatók nem akarnak tényleges, gondolkodó értelmiségiek lenni, sokakat csak a pénz motivál (jogi, gazdasági, informatikai, mérnöki pályán kiemelkedően). Persze ezt a problémát nem lehet reformokkal megoldani.
Viszont a közoktatást rendbe lehetne hozni. Az ország számára ez jelebti a felemelkedést, nem az ha a fél népesség kimegy mosogatni Angliába...
Szerintetek lesz törekvés az oktatás fejlesztésére a közeljövőben? Ti min változtatnántok?
"Egy biztos bármit változtatunk, arról a TANÁROKAT NEM SZABAD MEGKÉRDEZNI! Csak magukra gondolnak, hogy nekik mégkevesebbet kelljen dolgozni és ne legyen szakmai kontrolljuk!
50%-os tananyagcsökkentés kell mindenkinek!"
Dehát akkor a tanárok nem fognak eleget DÓGODZNI!!!!
'igen! de a fityesznek az a jó mert csak a birkákból lehet szavazót csinálni'
Tisztelettel, mi lesz azokkal, akik nem hajlandóak beállni a birkák közé? Kivégzés vagy száműzés? :D
"Szerintetek lesz törekvés az oktatás fejlesztésére a közeljövőben?"
Hát persze! Viktor szeret minket és jót akar!
Én utólag pont úgy érzem, hogy az általános iskolai oktatás sokkal inkább "egyben volt". Persze kifejezetten jó iskolának számított, de a gimi is, ahova utána jártam. Én ezt annak tudom be, hogy akkoriban még tanított az a generáció, akik még valódi hivatásként kezdték ezt a szakmát.
Jó oktatást csinálni nem könnyű, nyilván sok múlik a tanterven, egyéb kényszereken, körülményeken, de leginkább a tanárok felelőssége a mai helyzet. Ezzel szembe kéne nézni végre.
"Egyetértetek abban, hogy az ország egyik legnagyobb problémája a közoktatás gyenge minősége?"
Igen, egyetértek.
"Szerintetek lesz törekvés az oktatás fejlesztésére a közeljövőben?"
Nem. A politikusok célja, mint már oly sokszor leírtam, a hatalom megszerzése és megtartása. Ebben az oktatás fejlesztése nem segítené őket.
Nem ez a legnagyobb probléma, de kellene a reform, sőt, teljes szemléletváltás kellene.
Egyébként hasonlókat gondolok mint te, bár a plusz tesi maradjon. Pl minek tanítanak második nyelvet, amikor a többség az elsőn is csak makog, és ha nem használja akkor elfelejti. Inkább az első nyelv óraszámát emeljék meg. Állampolgári ismeretek nagyon kellene! Kémiát akár el is lehet felejteni, vagy tanítsák fakultációban. Magyar irodalom óraszámot csökkenteném, a helyesírás számonkérését szigorítanám.
Középfokú szakmai képzéseket kicsit meg kéne támogatni (pl a felnőttképzések vizsgadíja egy vicc, esetenként több mint maga a tanfolyam).
#18 Egyetértetek veled, bár szerintem 3 tesi bőven elég, igazából tapasztalataim alapján ha 20 perc tényleges mozgás volt egy órán az már sok volt, az esetek többségében nem csináltunk kb. semmi egy 5-15 perces bemelegítésen kívül, plusz nekünk heti 2 órát sulin kívül kellett megoldani, mert az iskola nem bírta biztosítani az 5 órát, így is sok esetben a folyosón voltunk. Aki akar az úgy is fog iskolán kívül mozogni. Inkább az egészséges életmódra való ösztönzés lenne a jó, ami a mozgás mellett a táplálkozást is komolyan érinti.
A nyelvi orák terén viszont teljesen igazad van, bele is akartam ezt írni a kérdésbe. Viszont az jó lenne ha plusz órában biztosítanának lehetőséget más nyelvek megismerésére is.
"Inkább az első nyelv óraszámát emeljék meg."
Nemzetközi összehasonlításban így is sok óra van rá biztosítva, a bibi nem itt van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!