Először is nemcsak te élsz az országban :) Kimutathatóan csökken nyáron az áramfogyasztás az átállításnak köszönhetően, ezen kár vitatkozni.
Másfelől értem, hogy nyáron is világítasz este, de pont ez a lényeg: nyáron és télen is lefekszel mondjuk 22 körül. Csakhogy az óraátállítás miatt nyáron nem 19 órakor kapcsolod fel a villanyt, hanem 20-kor, így 3 óra helyett csak 2-t világítasz.
30-40 ezer háztartás éves áramfogyasztását spóroljuk meg ezzel.
Én nem kardoskodok mellette, csak jó ha tudjátok az okokat.
# 16
Ez egy bizonyított tény, hogy ennyit spórolunk? Mert azt nem vitatom, hogy lehet vele valamennyit spórolni. De ez nekem nagyon nagy számnak tűnik.
Itt egyedül a világításra használt energián tudunk spórolni, ami több okból sem igazán sok:
- egyre jobban, gyakorlatilag kötelezően terjednek az energiatakarékos megoldások (pl. én reggel +1 óráig használok 20-30 W-ot világításra az egész lakásban, és az bizony bolhafing);
- maga a világítás amúgy sem igazán jelentős a többi fogyasztáshoz képest.
Az sem világos nekem, hogy mivel spórolunk ennyit? Azzal, hogy van nyári időszámítás, vagy azzal, hogy van téli? Mert Magyarország számára inkább az érné meg, ha tisztán átállnánk a nyárira, vagyis GMT+2-ben lennénk egész évben. Szerintem a számolások viszont arra készülnek el, hogy mi lenne, ha egész évben GMT+1-ben lennénk, nyári nélkül.
Ráadásul kérdés, hogy az ország hány háztartás energiáját fogyasztja el összesen, vagyis mekkora ennek a 30-40 ezernek az aránya. Mert ugye összesen 4105708 háztartás van az országban (KSH 2011), és emellett a nem lakossági áramfogyasztás nagyon jelentős.
Tehát jóval 1% alatti lehet a megspórolt elektromos energia. Ezzel viszont szembe lehet állítani azt, hogy az embereknek nem igazán jó, ha átállítgatás van. Valakinek ez betegséget is okoz, és sokkal több embernek meg "csak" rossz kedvet, depressziót a munkaidő utáni azonnali sötétedés. Szerintem az emberek egészsége és jó kedve sokkal fontosabb, mint egy ekkora mértékű megtakarítás. Ennyi erővel be lehetne szüntetni az okostelefonokat is, hiszen azok is csak az emberek kényelmét szolgálják, nem létszükséglet, és nyilván spórolnánk vele.
Igen, bizonyított, fentebb be is linkeltem egy kutatást róla. A 4 millió háztartáshoz képest ez nem olyan nagy szám, de amúgy így is jelentős, ezért is van értelme.
Téli időszámítás nincs, az a normális időrend. Nyáron toljuk el egy órával az emberi órákat, hogy jobban igazodjunk a napfényhez.
Rádióban hallottam egyszer, hogy minden szempontból jobb lenne, ha az óraátállás helyett másik időzónába soroltatnánk magukat.
Na mindegy, mint mondtam, nem vitatkozni akarok, én se szeretem az átállást, csak az az indok, hogy ezzel mérhetően csökken a fogyasztás.
# 18
Pont az a bajom, hogy nem jelentős. Legalábbis szerintem 1% alatt semmi nem igazán jelentős.
Az, hogy fogalmilag nincs téli időszámítás, egy dolog. Attól még hívhatom annak az egyszerűség kedvéért. Lényeg, hogy nem mindegy, miről szól a kutatás, vagyis hogy nyáron esténként kapcsolok előbb villanyt a GMT+1 miatt, vagy télen reggelenként ég tovább a villany a GMT+2 miatt. Gondolom, mindenki a GMT+1-gyel számol, hiszen azt vesszük "alap"-nak.
A rádiónak szerintem teljesen igaza van, a GMT+2 nagyon jó lenne az országnak.
Én sem vitázni akarok. Csak annyi mindenen lehetne 1% alatti energiát spórolni, hogy na, közben meg az emberek jó közérzete nem hiszem, hogy kevesebbet ér 1% spórolásnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!