Ismered az októberi szavazás tétjét, legyen az bármi? Utánanéztél hitelt érdemlő forrásokban?
Ennek a népszavazásnak semmilyen jogi következménye nem lesz és nem is lehet.
Jogi lehetőségként a kormány figyelembe veheti (de nem kötelező) a népszavazás eredményét.
"Az igenek győzelme elveszi a magyar országgyűléstől a döntéshozási jogot"
És mégis, MIBEN dönthet a magyar országgyűlés?
Hogy elfogadja-e az EU határozatát?
Az kötelező a tagországokra nézve, tehát a magyar országgyűlés nem bírálhatja felül.
Ezen kívül még mire jogosítja fel ez a népszavazás az országgyűlést?
Akkor ide is.
Mindegy, mert a kormány nem engedne végrehajtani egy elosztási rendszerben történő letelepítést Magyarország bevonásával - népszavazástól függetlenül.
Az EU pedig már nem erőlteti ezt a tagállamok közötti szétosztást a napokban megtett bejelentése szerint - népszavazástól függetlenül.
De.
"Az EU-t nem kötelezi semmire" - Kimásolom ide is, picit szerkesztve:
Ezt a kismilliószor előhozott közhelyt haladjuk már meg. Függetlenül a népszavazáshoz való személyes viszonyunktól.
Egy magas részvételi arány mellett megtartott népszavazás masszív többsége akkor is döntő erejű egy kérdésben, ha egyébként jogi keretekbe ez nincs is belefoglalva.
A Brexit esetén másnap, és még napokig ugyanez volt a szólam azok részéről, akik önnyugtató ténymegállapításként ezt maguk számára rögzítették - csakhogy európai jogalkotási keretek között él a gondolat, hogy "a népet nem lehet leszavazni". Vagyis egy népszavazás akkor is kötelező érvényű a feltételek teljesülése esetén de facto, ha de jure nem.
És ugyanez játszódott le Nagy-Britanniában is, amikor a Cameron leköszönése után posztjában őt váltó brit miniszterelnök, Theresa May minden más gondolat fonalát elvarrva azt mondta: "Brexit means Brexit."
Egyébként a kötelező, kvótarendszerű elosztás ettől függetlenül, és ezt megelőzően megbukott most a napokban, de az ilyen - főleg állandóan elismételt - félreinformálásokat hanyagoljuk.
"Felemás választ adott Dimitrisz Avramopulosz uniós migrációs biztos arra a kérdésre, hogy miként fogja befolyásolni az Európai Bizottság bevándorláspolitikáját a magyar kvótareferendum. A görög biztos a Politico brüsszeli kiadásának elmondta, a népszavazás eredményét nem hagyják figyelmen kívül. „Mi mindig tiszteletben tartjuk az emberek döntését, azonban az nem lesz az áthelyezési program vége” – tette hozzá. A program „nem halott”, és végre kell hajtani – húzta alá. Ha eljön a pillanat, és őszinte tárgyalást folytat az unió a magyar kormánnyal, sikerül megoldást találni a kérdésre – fogalmazott."
- See more at: [link]
Juncker augusztus 8-án küldött válaszának hivatalos magyar fordítása így szól:
"A jövőbeni európai parlamenti, tanácsi vagy bizottsági kezdeményezésekről vagy határozatokról valamely tagállamban tartott népszavazás eredménye mint olyan nem kötelező érvényű az uniós intézményekre nézve, és nem érintheti az adott tagállam uniós jog szerinti kötelezettségeit."
Brexitnek teljesen mások voltak a jogi alapjai, attól hogy a kilépésre szavaztak még ugyan úgy végig kell járniuk a kilépéssel járó procedúrát, amit egyébként kezdeményezhettek volna népszavazás nélkül is.
Ezzel szemben a mostani népszavazás arra a hazugságra épül hogy az eu önként ide akar telepíteni egy városnyi embert, és ezt most csakis a nagy hazafiak tudják megakadályozni egy NEM szavazattal. Ilyenről szó sincs, semmivel sem lesz nagyobb mozgástere a kormánynak egy sikeres népszavazás után.
"Ha jól értesültem, a Brexit szavazás már eleve úgy indult, hogy a megszavazott végeredmény végrehajtandó"
- Nem, valójában senki nem számított arra komolyan politikai magasságokban, hogy az igenek győznek, ennek a népszavazásnak a megtartását Cameron még korábban ígérte meg, és ezért volt kötve a keze.
"Brexitnek teljesen mások voltak a jogi alapjai, attól hogy a kilépésre szavaztak még ugyan úgy végig kell járniuk a kilépéssel járó procedúrát, amit egyébként kezdeményezhettek volna népszavazás nélkül is."
- Valóban, de annak ellenére, hogy nem volt jogilag kényszerítve a brit kormány, éppen erre vonatkozott a hozott párhuzam, hogy demokráciákban a népszavazás akkor is ügydöntő, ha jogi keretek között nem minősül annak. Egy magas részvételi arány mellett, minősített többséggel meghozott eredménnyel szembemenve akkor sem cselekszik, nem cselekedhet erkölcsileg egy kormány, ha a népszavazás eredménye nem kötelező rá nézve.
"Ilyenről szó sincs, semmivel sem lesz nagyobb mozgástere a kormánynak egy sikeres népszavazás után."
- Valójában Magyarország hozzájárulása nélkül még kötelezettség mellett sem tud az EU letelepítést végrehajtani, legfeljebb kötelezettségszegés miatt eljárást indíthat, de kényszerrel, a kormány közreműködése nélkül nem tudja ezt kivitelezni. A kormányzat pedig népszavazástól függetlenül sem járulna ehhez hozzá. Most pedig már úgyis lemondtak róla az EU részéről, mondván, olyan megoldást kívánnak találni, ami minden tagállamnak megfelel, és nem szül megosztottságot.
A népszavazás tulajdonképpen most arról szól, hogy melyik politikai fél mennyire tudja megmozgatni a saját támogatottságát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!