Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi lett volna, ha 56-ban Nagy...

Mi lett volna, ha 56-ban Nagy Imre mellé áll a komplett lakosság a függetlenségért?

Figyelt kérdés

Nem lehet, hogy rosszabb lett volna, mint a Kádár korszak, mert a világ legerősebb hadserege (szovjet) kiírtotta volna a fél magyarságot ?

És most nem néhány 100 hanem néhány millió magyart siratnánk.

Ugyanis nem volt külső támogatónk - USA nem segített volna - ez tény.

Kádár meg egy ejnyebejnyét csinált az egész forradalomból és a magyarság meg sikeresen túlélt.


2016. aug. 29. 09:59
1 2
 11/19 Shai-Hulud ***** válasza:

Néha nagyon nem értek egyet HakapesziM-vel, de most igen. Szinte minden egyes szavával.


Még egy kis adalék:

Kádár azzal mentegette magát, hogy ő a legoptimálisabb megoldást választotta '56-ban. Tekintve az erőviszonyokat, ez még abszolút értelemben akár igaz is lehet, de egy cseppet sem változtat azon, hogy ő fegyveres puccsot hajtott végre a törvényes kormány ellen, ráadásul idegen segítséggel. Ez bizony jócskán kimeríti a hazaárulás fogalmát. Hogy a "legjobbat hozta ki" a körülményekből? Hát, ha az elvtelenséget, az árulást, a hatalom megszerzését külső segítséggel így hívják, akkor biztosan a "legjobbat hozta ki". Én abban a rendszerben voltam fiatal, akkor végeztem el a katonatiszti főiskolát, akkor tettem esküt a hazám védelmére, és már akkor is úgy éreztem, hogy a becstelenség nem összeegyeztethető egy vezetővel, sem katonai vezetővel, sem politikai vezetővel. (Mostmár jóval öregebben belátom, hogy naiv voltam, mert a gyakorlat azt mutatja, hogy sokan nagyon jól együtt tudnak élni ezzel.)


Nem tudjuk, mi lett volna, ha valami másként történik.

Csak tippelek: a szovjetek semmiképpen sem engedték volna, hogy az egyik csatlós államuk függetlenné váljon, tehát mindenképpen lerohanták volna Magyarországot - természetesen "legalizálták" volna azzal, hogy a Varsói Szerződés értelmében nekik joguk van ehhez.

Vagyis ugyanaz történt volna, mint '68-ban Csehszlovákiában, vagy ami Lengyelországra várt volna a '80-'81-es években, csak addigra már kezdett ingadozni a Nagy Testvér...


Nincsenek illúzióim, az '56-os forradalmat a Szovjetunió mindenképpen vérbe fojtotta volna.


Csak a saját nemzeti önbecsülésünk lenne más, ha egy elbukott forradalom után nem egy puccsista irányította volna az országot 30 éven keresztül...


Pedro

2016. aug. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm Pedro a válaszodat.


Szerintem Kádár a döntését nehéz szívvel tette meg, de ahogy mondod matematikailag és logikailag, ha az életet választjuk a legfontosabb célnak, akkor lehet hogy elfogadható volt a döntése.

2016. aug. 29. 11:32
 13/19 A kérdező kommentje:

"Azok mozdulnak meg a forradalmak során, akiknek kevesebb a vesztenivalója, nem tehetős, nem túlságosan képzett, egyedülálló, vagy olyan fiatal, aki nem érzékeli, nem mérlegeli a következményeket."


És ezek az emberek nem gondolták (önző módon), hogy másnak esetleg van vesztenivalója ? Ha sokminden nem is , de az élete a családja fontosabb egy eszménél ?


Egyáltalán Nagy Imre a népakartot fejezte ki ?

Az emberek zöme otthon ücsörgöt és a partvonalról nézelődött ennél többet nem tett.

2016. aug. 29. 11:51
 14/19 A kérdező kommentje:
Lehet az is, hogy Kádár ugyan jogi értelemben elárulta a hazát, de megmentette az embereket, akik a hazát alkották ?
2016. aug. 29. 12:01
 15/19 anonim ***** válasza:

Mi lett volna?

A szovjetek megtorlásként még nagyobb sereggel jönnek, a szomszédainknak pedig szólnak, hogy támadjanak ők is és szétosztják köztük Magyarországot. Az engedetlen magyarságot így beolvasztják a szláv tengerbe.

2016. aug. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Tudod kihez hasonlit egyebkent Kadar ebben? Kapaszkodj meg de Ferenc Jozsefhez es Horthyhoz.

Egy forradalom verbefojtasaval kerult hatalomra mindharom (1848, 1918-19, 1956), de kesobb az eltelt evek alatt a gyeplo lazitasaval es konszolidacioval elfogadtattak magukat a neppel.

Persze ezt a harom embert senki se szokta egymas melle allitani, mivel ki-ki egyik-masik oldalrol nezi a dolgokat, de a tortenelmi parhuzam megvan.

2016. aug. 29. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Külömbség az volt hogy Nagy Imre népszerű a többi kommunsita meg nem. Még mielőtt valaki mást mondana, mert szokták mondani hogy független volt, meg a rednszer ellen, nem, Nagy Imre kommunista volt. Csak épp egy olyan komcsi aki valóban emberséges volt, meg valóban enyhítette a diktatúrát, a terror ellen emelt szót, és kitartott a lakosság biztonsága mellett, a lakosság felemelése mellett , reformokkal akart kormányozni. Kevesen álltak mellé az MDP-ben, mert Moszkva is az FMPK-mellé állt.(Forradalmi Munkás Paraszt Kormány, Kádár elvtárs vezetésével.) Emiatt Nagy Imrével leszámolhatott a Kádár kormány mint kihívó ellenféllel, pedig ehelyett kiegyezésre kellett volna adnia a fejét Nagy Imrével. Erre tudjuk hogy nem került sor. Ha Nagy Imre kerül ki jól a reformjaival akkor is egy jobb kommunista rendszer épül, akkor is a jólét a cél. Nem lett volna nagy külömbség. De az erkölcsi igazság mindig Nagy Imre mellett lesz.
2016. aug. 29. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Nem lehet, hogy Nagy Imre és a forradalom durva módszer volt az elnyomás enyhítésére - ezért nem jött be - Kádár módszere pedig finomabb volt - és az adott körülmények között csak ez jöhetett be a szovjet rendszerben ?
2016. aug. 29. 16:40
 19/19 anonim ***** válasza:

Azt ne felejtsd el, hogy Kádár már korábban, a Rákosi rendszer alatt is - belügyminiszterként - kőkeményen a bolsevista elnyomók közé tartozott. Erről ritkán esik szó: Kádár már Rákosi alatt is vezető kommunista volt.


A kérdés nem úgy merül fel, hogy Nagy Imre vagy Kádár és ki akart jobbat. Kádár egy tanulatlan ember volt, még oroszul sem tudott, a gazdái nyelvén, semmihez nem értett, semmihez nem kötődött, aki emlékszik rá: magyarul is hibásan beszélt: "a szocializmus út - ján, nem úttyán, ahogy ejtjük, hanem út - ján". Egy normális országban, normális rendszerben nem lehetett volna vezető.


'56 megmutatta, hogy nem mehet úgy tovább mint addig, jó karrierista módjára a győztes mellé állt és megalkuvó módon megtartotta a hatalmát a végsőkig, szenilis vénember koráig, tett engedményeket ezekben az évtizedekben, ez nem vitás. De csak azért, hogy hatalmon maradhasson.


Nagy pedig - aki jóval műveltebb ember volt, magyar ember, a nép fia, szemben a zabigyerek, munkakerülő Csermanekkel szemben - felismerte a történelmi idők jelentőségét és a hazája, népe mellé állt. Kommunista volt, ismerte a rendszert pincétől a padlásig, nem lehetett kétsége mi lesz a büntetése.


Nem kért kegyelmet.


Magyarsága, embersége sarkallta erre, arra, amire Kádár emberileg nem volt képes. Az utókor pedig majd eldönti (eldöntötte) kinek a neve cseng majd jobban a magyar történelemkönyvek lapjain.

2016. aug. 29. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!