Mi lett volna, ha 56-ban Nagy Imre mellé áll a komplett lakosság a függetlenségért?
Nem lehet, hogy rosszabb lett volna, mint a Kádár korszak, mert a világ legerősebb hadserege (szovjet) kiírtotta volna a fél magyarságot ?
És most nem néhány 100 hanem néhány millió magyart siratnánk.
Ugyanis nem volt külső támogatónk - USA nem segített volna - ez tény.
Kádár meg egy ejnyebejnyét csinált az egész forradalomból és a magyarság meg sikeresen túlélt.
"Kádár meg egy ejnyebejnyét csinált az egész forradalomból és a magyarság meg sikeresen túlélt."
Kádár tagja volt a Nagy Imre kormánynak, amit elárult a hazájával egyetemben. A megtorlások során több száz, többségében munkásfiatalt akasztottak fel. Ez nem volt ejnye - bejnye, a korai Kádár korszak igen erőszakos volt.
Amúgy meg ilyen alapon amit vázolsz, ne lázadjon soha senki, semmi ellen, mert mi van ha még rosszabb lesz? Ezen a gondolatmeneten maradva minden forradalom felesleges lenne.
Forradalmak akkor törnek ki, mikor a nép elégedetlensége elér egy kritikus határt, már úgy érzi, nincs veszteni valója. Így volt '56 - ban is. Negyed millióan a lábukkal szavaztak.
Igen, de ez a forradalom eleve halálra volt ítélve a túlerő miatt és a külső segítség hiányában.
Tehát Nagy Imre eleve rengeteg embert küldött volna a halálba egy álom miatt.
Ez egy logikai okfejtés.
Vagy győzhetett volna a forradalom Ön szerint ?
Olyan soha nincs hogy valaki mellett ott van a "komplett lakossag".
Az, hogy az oroszok beavatkoznak Hruscsov dontesen mult es az utolso pillanatig nem lehetett tudni hogy mi lesz. Kadar probalta menteni a menthetot, ha nem o lett volna hanem pl Biszku, vagy mondjuk Gero, sokkal durvabb megtorlas lett volna.
"Negyed millióan a lábukkal szavaztak."
És hol volt a többi több millió?
"Forradalmak akkor törnek ki, mikor a nép elégedetlensége elér egy kritikus határt, már úgy érzi, nincs veszteni valója. "
Veszteni való mindig van és ezek szerint több millió úgyis értékelte hogy van veszteni való.
Nem lehet hogy Nagy Imre egy optimista ábrándozó volt és Kádár meg egy realista.
"Tehát Nagy Imre eleve rengeteg embert küldött volna a halálba egy álom miatt."
Gondok vannak itt.
Nagy Imre nem küldött senkit, sehova. Ő kommunista volt, sodródott az eseményekkel egy darabig, de volt egy pont, amikor a népe mellé állt.
Gondold el mit élt át ez az ember, mikor a sokszor lejátszott november 4. - i beszédét mondta: "csapataink harcban állnak, a kormány a helyén van, a szovjet csapatok, hogy megdöntsék a törvényes magyar kormányt".
Nagy Imre igazi kommunista volt, mindent annak a rendszernek köszönhetett, kint élt sokáig, hitt az eszmében.
Csak mikor látta, hogy a szovjet elvtársai a népére rontanak, a népe mellé állt, egy percig sem lehetett illúziója, mit fog kapni ezért.
Igen, álom volt, független Magyarországot akartak, ugye, mekkora dolog? Ne essünk abba a hibába, hogy a mai ismereteink alapján ítélkezünk. A forradalom GYŐZÖTT. De november 4. - én visszajöttek az oroszok még nagyobb erőkkel és leverték. Elmozdították a törvénye magyar kormányt (aminek Kádár is tagja volt). Ez voltaképpen egy puccs volt, idegen fegyveres erők segítségével - hazaárulás.
És Kádár ehhez a nevét adta, élére állt, kiszolgálta a szovjeteket és kiszolgáltatta hazáját. Nagy Imre meg belehalt, koros, megtört emberként végezte akasztófán a törvényes magyar miniszterelnök.
Igen, lett volna esély, akkor hittek benne, hogy lehet. Ha nem hinnék az emberek, akkor sosem lenne forradalom, nem lett volna '48 sem.
Egyébként volt eredménye: pár hétig az egész világ Magyarországra figyelt, nagyon sok nyugati kommunista akkor ábrándult ki az elveiből, komoly csapás volt ez a kommunista eszmének. Ugyanis a kommunista történetírással ellentétben a harcolók, kivégzettek túlnyomó többsége munkásfiatal és egyetemista volt, nem pedig az egykori "elnyomók".
'56 - ban jött rá a világ, hogy a legnagyobb elnyomót úgy hívják: szovjet rendszer.
"Veszteni való mindig van és ezek szerint több millió úgyis értékelte hogy van veszteni való."
Teljesen természetes, és máshol a világban is így szokott lenni, hogy a nagy többség kivár, elbújik, amikor hasonló krízis van. Ma is, Szíriából kb. 2 - 3 millió ember elmenekült - a többség mégis otthon maradt, akármilyen válságos a helyzet.
Azok mozdulnak meg a forradalmak során, akiknek kevesebb a vesztenivalója, nem tehetős, nem túlságosan képzett, egyedülálló, vagy olyan fiatal, aki nem érzékeli, nem mérlegeli a következményeket.
Egy 40 éves, családos ember - én az vagyok - hatszor meggondolná, hogy molotov koktélt dobjon egy felé robogó tankra, míg egy bohó 16 éves megtette - és sok meg is halt.
De ez mindig így volt a történelemben, mindig a fiatalok álltak a barikádokon, Petőfiék idejében is.
Igen, ezt a kérdést csupán azért tettem fel, mert mostanában a TV ben mindehol Kádárt egyértelműen feketének állítják be, én meg ebben nem vagyok biztos.
Lehet hogy nem fehér, de nem is fekete szerintem.
Lehet hogy az Ő lépése volt akkor a leglogikusabb.
Nagy Imre egy eszmét választott.
Kádár meg az életet - sok sok millió ember életét - hogy az adott körülményekből (amin Ő sem tudott változtatni) a legjobbat hozza ki.
Szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!