Hogyha Szlovákiában, Romániában, Szerbiában, Szlovéniában és Ukrajnában létrejönne egy autonóm tartomány az ottani magyarság számára, az a tartomány alkothatna valamilyen szövetséget Magyarországgal?
Mondjuk Magyar Államok és Területek Szövetsége lenne a neve és egyfajta nemzetközi szervezet volna.
Tudom, hogy a nemzetközi jog nem minden esetben ismeri el az autonóm területek nemzetközi szervezetben való részvételét. De, hogyha az adott ország alaptörvényében/az autonóm terület alaptörvényében/statútumában engedélyt ad erre, akkor beléphet nemzetközi szervezetbe, lásd Hongkong és Makaó, Kína két autonómiával bíró területe a Nemzetközi Valutaalap tagja. Szerintetek szomszédainkkal, ha már az autonómiát ki tudtuk harcolni, meg tudnánk ezt is beszélni, hogy engedélyezzék a tartományuknak, hogy ehhez a szervezethez csatlakozzanak? Úgy képzelem egyébként ezt el, hogy a Szövetségnek Magyarország és az autonóm tartományok egyenrangú tagjai volnának, a szervezet hivatalos nyelve a magyar volna, Budapesten volna a székhely. A szervezetnek lenne egy parlamenti közgyűlése, amelybe a tagok parlamentjei delegálnának küldötteket és a tagállamok erre a parlamenti közgyűlésre ruháznának át olyan jogokat, mint a határokon átívelő nemzetpolitika ápolása, a Kárpát-medencén kívül élő magyarok érdekképviselete, stb. Neked mi volna erről a szervezetről a véleményed?
Elvileg elképzelhető a dolog, összeegyeztethető lenne a nemzetközi joggal. Hongkong példája mellett Koszovó is megemlíthető, ahol Szerbia szintén felajánlotta a tárgyalások során, hogy az autonóm tartomány az ENSZ, EBESZ kivételével a nemzetközi szervezetekben önálló tagsággal rendelkezhet, gazdasági és kulturális képviseletet tarthat fenn külföldön, saját csapattal indulhat nemzetközi sportversenyeken (azonban Koszovó a teljes függetlenséghez, elszakadáshoz ragaszkodik).
Politikai realitása viszont nincs az elképzelésednek. A környező országok a magyarok mindenféle területi autonómia igényét elutasítják, mivel tartanak a szeparatizmustól (nem is ok nélkül, látták Koszovó, majd Dél-Oszétia, a Krími Autonóm Köztársaság esetét Kelet-Európában). Kisebb mértékű autonómiára sincs kilátás, nem hogy nemzetközi szervezetekhez csatlakozhassanak, ami ráadásul még magyar vezetésű is lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!