Ha kilépnénk az UNIÓ-ból, az milyen előnyökkel és milyen hátrányokkal járna?
#8
"tisztességes, EU-n kívüli életszínvonala lenne"
Mint pl. Svájc, Norvégia, Izland.
#10
Az összes élelmiszert be lehet szerezni multik nélkül is. Pl a kenyeret pékségben veszed, a húst hentesnél, a zöldséget zöldségesnél stb. nem pedig mindent multikban. Bár gondolom ott Pesten nem sok mindent láttál a mekin meg tesco-n kívül.
1. A multik olcsóbban árulják az élelmiszert.
2. Sokkal jobb minőségben.
Egy kisbolt és egy spar között van különbség. Majd ha a kisboltban olcsóbban kapom meg az élelmiszert, és jobb minőségben, akkor oda megyek. Mások is így tennének, így idővel a multik önmaguk döntenének úgy, hogy elhagyják az országot. De mivel a multik színvonalát a jelenlegi társadalmunkban lévő személyek nem tudják nyújtani, ezért nyilván marad az, hogy elmegyek a tescoba, és lehet nem vagyok mindennel megelégedve, de még mindig jobb, mint kétszer annyiért megvenni egy fürdőszoba nagyságú boltból. Mennyivel egyszerűbb, az emberek leparkolnak a bolt előtt, és bemennek. Most az jobb lenne, ha egy kisbolttá alakított lakás előtt 50 méteres sor állna, mint a Kádár-korszakban? 6 óra volt, amíg sorra kerültél. Fogalmad sincs, hogy mennyi időt spórolnak így az emberek.
# 11 Gondolom, ezt a hülyeséget te sem hiszed. Svájc, Izland, Norvégia nem azért virágzik, mert nem tagja az Uniónak, hanem fordítva: azért nem lett tagja az Uniónak, mert eleve nélküle is elég jól állt, virágzott.
Norvégia esete megint külön kérdés, ott gazdaságilag érdek lett volna a csatlakozás, csak népszavazáson elbukott. Ezért Norvégia külön gazdasági szerződésekkel biztosította az Euro-övezethez vaaló szerves hozzátartozását, amiért kemény feltételeket kell teljesítsen azért cserébe, hogy hozzáférhessen az európai piacokhoz.
Magyarország jelenleg az EU-támogatások köldökzsinórján lóg, nemhogy még Magyarország tudna létrehozni "Magyar Civil Alapot", a Norvég Civil Alap mintájára, EU-tagországokat támogatandó, cserében az EU-s piachoz való hozzáférésért. Magyarország nem képes gazdaságilag azt a nettó hozzájárulást előállítani, amit Svájc és Norvégia lazán kiperkál az EU-nak, azért cserében, hogy része lehessen az európai gazdasági övezetnek.
Az EU-s piacokhoz való hozzáférés nélkül pedig Magyarország is épp úgy halott lenne gazdaságilag, mint Norvégia vagy Svájc (csak utóbbiak meg bírják fizetni külön, önerőből az EU-s piachoz való hozzáférés árát).
Az EU-val kötött külön gazdasági megállapodások mindig előnytelenebbek, mint az EU-tagság (és ez így is fog maradni, mert máshogy nem tudják motiválni az EU-tagokat arra, hogy bent maradjanak).
Olyan államoknak érheti meg esetleg felrúgni az EU-tagságot, és előnytelenebb szerződéseket kötni az EU-val, amelyek gazdasága jelentős részben nem európai, hanem pl. ázsiai, amerikai, afrikai piacokhoz is kapcsolódik.
Magyarországon ezen tényezők egyike sem áll fenn, a magyar piac hagyományosan a német és osztrák piacokkal kommunikál a legintenzívebben, a magyar gazdaság a német és osztrák gazdasághoz kapcsolódik a legtöbb szállal.
Magyarország nem képes önerőből megfizetni az árát az EU-s piachoz való hozzáférésnek és semmi olyan különleges terméket sem termel, ami miatt ne volna megkerülhető az EU számára, és önállóan meg képtelen létezni.
Ha kilép az EU-ból, kénytelen más gazdasági tömbhöz csatlakozni, elérhető távolságban pedig nincs más ilyen, mint az Eurázsiai Gazdasági Unió (Oroszország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Örményország, Kirgizisztán és - ha ez az álom teljesül - Orbánisztán). Szép lesz...
#15-ös:
Amit te javasolsz, egy gyakorlatban is kipróbált, szép modell: a dzsucse ideológia alapja a „másoktól való függés megtagadása és az egyén erejének használata az ember saját erejébe vetett hitével és az önellátás forradalmi szellemének kimutatása” (Kim Ir Szen).
Olyan gazdaságilag sikeres, jólétben fürdőző mintaállamok jöttek létre az önfenntartás eme szép eszméjének talaján, mint a mai Észak-Korea (dzsucse eszme), vagy a Ceausescu vezette Románia (ceausizmus).
Én még ilyen, önfenntartó államban születtem (Ceausescu a szocialista tömb országaival is szembefordult végül, és gazdasági függetlenséget, önellátást hirdetett). Szüleim, rokonaim reszketve, könnyes szemmel hallgatták Ceausescu híres önállósodási beszédét, amikor meghirdette a fordulatot: „minden államadósságot visszafizetünk és önállósodunk, ha kenyéren és vízen is fogunk élni is, elvtársak!“. És nem ám csak dumált, meg is csinálta! És valóban kenyéren és vízen tengődött az egész ország (a diktátort és saját új-arisztokráciáját leszámítva). Nektek halovány fingocskátok sincs, milyen sötét hülyeséget beszéltek, amikor önellátó államról beszéltek (egy globalizálódó világgazdaságban). De szívből kívánom, hogy egyszer részetek legyen a megvalósult álmotokból! Magamnak és mindenkinek, akit szeretek, meg csak azt kívánom, hogy lehetőleg tisztes távolból, egy egészen másik országból szemléljük ezt (és azt, amikor a nép besokall és az önnfentartás bajnokait ugyanúgy végzi majd ki, patkány módjára, mint ahogy Ceausescut is).
De ezt már messziről szeretném nézni, nekünk egyszer bőven elég volt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!