Támogatnátok ezt?
Először is megszűntetik a közmunka programot.
Másodszor: aki legalább 3 hónapja munkanélküli, az jelentkezhet egy állami gyorstalpaló szakképesítésre.
Ez úgy nézne ki, hogy az állam összegyűjti a cégektől a hiányszakmákat ( listázza ), majd ez alapján indít ingyenes képzést: ha igény van 100 000 gyári sormunkásra, 50 000 varrónőre, meg 20 000 cukrászra ( a számokat hasraütés szerűek, a valósághoz semmi közük nincs ), akkor ez alapján indít képzéseket ( mármint lesz varrónő ,cukrász, stb képzés ). Ezután, azokat, akik sikeresen elvégzik a képzést, kiosztják a cégek között. Első körben lakhely szerint: a miskolci végzőket Miskolcon, a debrecenieket Debrecenben ( és így tovább ) helyezik el.
Ez természetesen nem kötelező jellegű munka, hanem csak ajánlat. Ha nem akar dolgozni az ember, nem kell, legalább lesz egy X kategóriás alap képesítése, amivel elhelyezkedhet ha meggondolja magát.
Ez nem rossz ötlet, tekintve hogy értelmes szakmákra tanítana be embereket, de van vele egy-két gond.
Ha a képzés ingyenes, de utána nem kötelező munkába állni, akkor vagy az van, hogy aki elvégezte az nem fog dolgozni, mert megteheti hogy ne dolgozzon (azaz kidobott állami pénz, mert az állam nem lát hasznot a kiképzésből), vagy kimegy vele külföldre, ahol jobban kereshet vele (azaz kidobott állami pénz, mert a megszerzett tudást nem a magyar gazdaságban használják fel).
A másik gond a gyorstalpaló jellegből adódik. A hiányszakmák nem azért hiányszakmák, mert mindenki utálja őket, hanem azért, mert a betöltésükhöz kell bizonyos fokú szakképesítés. Tehát 1 hónap alatt nem lehet kiképezni egy olyan villanyszerelőt, aki például egy házban normális elektromos kábelezést lenne képes megtervezni és felszerelni. Tehát ha már ilyenben gondolkodunk, és pénzt szánunk rá, akkor ne gyorstalpaló legyen a dolog.
A másik, hogy a vállalati szféra, amely a kérdésből kiindulva megadná az államnak, hogy hol milyen munkaerőre lenne szüksége, az képes, és hajlandó is lenne-e felszívni ezt a munkaerőt. Tehát a gyorstalpalónak nincs értelme, mert sok munkakör betöltéséhez ténylegesen is érteni kell valamihez.
Egy módosítási javaslatom lenne. Ne az állam végezze az oktatást, inkább csak közvetítő szerepet töltsön be (ahol lehetséges). Szükség van mondjuk 1000 vegyipari szakmunkásra. Az állam kérjen fel vegyipari cégeket, hogy tartsák meg ezt a képzést a munkanélküliek egy részének. Nekik ez aprópénz, ellenben a jó munkaerő manapság felbecsülhetetlen.
Így a leendő munkások használhatóbb tudást kapnak, hiszen közvetlenül a cégektől kapják az oktatást. És közel sem kerül annyiba az államnak. És mondjuk ha az EGIS azt mondja egy embernek, hogy a magyar EGIS üzembe menjen dolgozni a képzésért cserébe, az sokkal etikusabb, mintha a magyar állam mondja azt, hogy menjen Magyarországra dolgozni. És sokkal rugalmasabb is, hiszen az EGIS áthelyezheti mondjuk külföldi üzemébe, ha mindenképp külföldre akar menni, és nem vesztett az üzleten. És nem mondhatja azt az emberünk, hogy de hát nem talál munkát Magyarországon, mert ha az EGIS nem tud neki munkát adni, akkor nyilván kénytelen elengedni, nem úgy mint a magyar állam.
(Lásd: duális képzés, nem a spanyol viaszt találtam fel, csak egy elhanyagolt módszert népszerűsítek)
Jaj Istenem! Látom a kérdező meg az előttem válaszolóknak sincs fogalma arról, hogy milyen a hazai munkanélküliség, csak valami idealizált a TV-ből meg hallomásból szerzett képetek van. Azt hiszitek, hogy magyar munkanélküli az egy érettségis huszonakárhány éves makkegészséges fiatal, aki minimum egy vidéki nagyvárosban lakik, csak nem találja a helyét. Ha tudnátok, hogy mennyire, de mennyire nincs így!
Elmondom milyen egy igazi munkanélküli: Legalább 45 éves, több súlyos betegséggel küzd és szed rájuk gyógyszert, gyakran hiányos a fogsora, hajlamos az alkoholizmusra és egyéb szenvedélybetegségekre és bónuszként többségüknek nincs érettségije, szimplán azért mert mikor ő végezte a középiksolát még egy szakmával is elboldogult, csak aztán jött a rendszerváltás meg az állandó leépítések. Ja és amunkanélküliek többsége kisvárosi vagy falusi, ahonnan a közlekedés is szinte megoldhatatlan csak napi 3-4 óra buszozással lehet.
A huszonéves fiatalok találnak munkát, az igazi munkanélkülieken senki sem akar segíteni, melyik barom cég fizetne egy vagyont, hogy mondjuk egy 54 éves félrokkant, falusi alkoholistát képezgessen csak azért, hogy utána pár év műlva tőlük is kidőljön vagy nagyon optimális eseteben nyugdíjba menjen egy évtizeden belül, havehetnek föl fiatalabb, egészségesebb helybelit is?
Szerintem eléggé túlbonyolítod ezt. Az államnak támogatni kellene a betanítást, és kb. ennyi. Így persze gyakran nem a teljes szakmát tanulnák ki az emberek, csak azt a szeletkét, amit a munkáltató valóban hasznosnak ítél a saját szempontjából.
Régen volt postaforgalmi szakközép, és postatiszti is, ahol minden munkakört megtanítottak. Most már csak modul tanfolyamokat tartanak, egy munkakör több modul is lehet, hogy véletlenül se kerüljön többe az oktatás a feltétlenül szükségesnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!