Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A 19. század második felében...

A 19. század második felében miért változtatták meg a fővárost és miért pont Budapestre?

Figyelt kérdés

Ugyebár egészen addig Pozsony volt a főváros, miután a Habsburgok "felszabadították" az országot. Miért változtatták meg, pont a kiegyezés környékén amikor rendeződött a viszony az osztrákok és a magyarok között?

Illetve miért pont Budapest lett az új főváros? Utóbbira sejtem a választ, gondolom azért, mert Buda volt a régi főváros egészen amíg a török be nem vette és emiatt ( mármint a történelmi szerepe miatt ) lett az. Bár ha még igazam is van és ez volt az indok, hasonló indokkal lehetett volna Visegrád, Székesfehérvár vagy akár Debrecen is.


2016. júl. 4. 00:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Pozsony sosem volt föváros, csak az országgyülés színhelye
2016. júl. 4. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az első téved. Mohács után az ország három részre szakadt. A királyi magyaroroszág brand alatt futó rész fővárosa pozsony volt, és azért, mert budán történetesen a török vert tanyát.


A másik dolog, hogy a habsburg felszabadítás nem a 19 században volt, hanem a 17.ben. Rákóczi?!


Egyébként a kormányzás székhelye hagyományosan Buda volt, amióta oda került Fehérvárról, de a 19. századi ipari-kulturális-társadalmi forradalomnak is ez volt a központja.

2016. júl. 4. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
2# igen, a Habsburg "felszabadítás" a 17. században volt és egészen a 19. századig maradt Pozsony.
2016. júl. 4. 09:29
 4/6 anonim ***** válasza:
Pozsony csak kenyszeru okokbol lett fovaros, ezzel szemben minden kulturalis es kozigazgatasi intezmeny Budapesten volt, valamint sokkal inkabb a centrumban helyezkedett el.
2016. júl. 4. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Pro Patria ***** válasza:

Debrecen csak átmenetileg volt kormányzóközpont, ismereteim szerint kétszer, a szabadságharcban, és 1944-ben az ellenkormány számára.

Visegrád semmikor. (Egy király tartózkodás helye nem feltétlenül teszi azt székhellyé.)

Buda központi szerepe végig kiemelkedő volt, ezzel esett el a középkori Magyar Királyság, és az oszmán kézről való elvétele jelentette a törökök Magyarországon való uralma végének nyitóepizódját.

A márciusi követelések között is ott volt a felelős kormány felállítása, az évenkénti országgyűlés Pest-Budán, vagy más elnevezéssel már akkor is Buda-Pesten.

Ha ez például Fehérvárra került volna, sokkal indokoltabban írhatnád ki a kérdést: miért nem Budapestre?

Lehetett volna mást is találni, igen. De az észérvek emellett szóltak, a hagyomány, a központi fekvés, az urbanizáció.

2016. júl. 4. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Valóban szerepet játszhatott az is a döntésben, hogy Buda egyike a történelmi magyar fővárosoknak, de egészen egyszerűen a reformkor során Pest olyan mértékű fejlődésnek indult, hogy nem is volt többé kérdéses, hogy melyik város vált az ország központjává.

Pozsonyban 1840-ben mindössze 40 ezer ember élt, míg Pest-Budán az 1840-es években nagyjából 100 ezer ember. Megkérdőjelezhetetlenül ez a két város (de főként Pest) lett a legfontosabb az országban, s ezt követte az országgyűlési, majd fővárosi rang.

Egyébként pedig sokkal jobb helyen fekszik, mint Pozsony. Az ország központi részén van, de a bécsi udvar sincs túl messze.

Ez egyébként még a mai napig is a hatalmas előnye: Magyarországon belül mindenhonnan közel van, nem úgy mint pl. Bécs Ausztrián belül. Ott pl. a legnyugatibb tartományból (Vorarlberg) Bécsbe eljutni egyszerűbb Németországon keresztül, de még így is 623 km. Na ilyen távolságok Budapest és más magyar település között itthon nincsenek.

2016. júl. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!