A 19. század második felében miért változtatták meg a fővárost és miért pont Budapestre?
Ugyebár egészen addig Pozsony volt a főváros, miután a Habsburgok "felszabadították" az országot. Miért változtatták meg, pont a kiegyezés környékén amikor rendeződött a viszony az osztrákok és a magyarok között?
Illetve miért pont Budapest lett az új főváros? Utóbbira sejtem a választ, gondolom azért, mert Buda volt a régi főváros egészen amíg a török be nem vette és emiatt ( mármint a történelmi szerepe miatt ) lett az. Bár ha még igazam is van és ez volt az indok, hasonló indokkal lehetett volna Visegrád, Székesfehérvár vagy akár Debrecen is.
Az első téved. Mohács után az ország három részre szakadt. A királyi magyaroroszág brand alatt futó rész fővárosa pozsony volt, és azért, mert budán történetesen a török vert tanyát.
A másik dolog, hogy a habsburg felszabadítás nem a 19 században volt, hanem a 17.ben. Rákóczi?!
Egyébként a kormányzás székhelye hagyományosan Buda volt, amióta oda került Fehérvárról, de a 19. századi ipari-kulturális-társadalmi forradalomnak is ez volt a központja.
Debrecen csak átmenetileg volt kormányzóközpont, ismereteim szerint kétszer, a szabadságharcban, és 1944-ben az ellenkormány számára.
Visegrád semmikor. (Egy király tartózkodás helye nem feltétlenül teszi azt székhellyé.)
Buda központi szerepe végig kiemelkedő volt, ezzel esett el a középkori Magyar Királyság, és az oszmán kézről való elvétele jelentette a törökök Magyarországon való uralma végének nyitóepizódját.
A márciusi követelések között is ott volt a felelős kormány felállítása, az évenkénti országgyűlés Pest-Budán, vagy más elnevezéssel már akkor is Buda-Pesten.
Ha ez például Fehérvárra került volna, sokkal indokoltabban írhatnád ki a kérdést: miért nem Budapestre?
Lehetett volna mást is találni, igen. De az észérvek emellett szóltak, a hagyomány, a központi fekvés, az urbanizáció.
Valóban szerepet játszhatott az is a döntésben, hogy Buda egyike a történelmi magyar fővárosoknak, de egészen egyszerűen a reformkor során Pest olyan mértékű fejlődésnek indult, hogy nem is volt többé kérdéses, hogy melyik város vált az ország központjává.
Pozsonyban 1840-ben mindössze 40 ezer ember élt, míg Pest-Budán az 1840-es években nagyjából 100 ezer ember. Megkérdőjelezhetetlenül ez a két város (de főként Pest) lett a legfontosabb az országban, s ezt követte az országgyűlési, majd fővárosi rang.
Egyébként pedig sokkal jobb helyen fekszik, mint Pozsony. Az ország központi részén van, de a bécsi udvar sincs túl messze.
Ez egyébként még a mai napig is a hatalmas előnye: Magyarországon belül mindenhonnan közel van, nem úgy mint pl. Bécs Ausztrián belül. Ott pl. a legnyugatibb tartományból (Vorarlberg) Bécsbe eljutni egyszerűbb Németországon keresztül, de még így is 623 km. Na ilyen távolságok Budapest és más magyar település között itthon nincsenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!