Ilyen árak mellett miért nem adnak tisztességes fizetéseket az embereknek?
Nálunk egy nyugat európainak vagy egy ide érkező turistának olcsóság van, az ő fizetésükhöz képest. De nálunk is durván az 1/3 embereknek nem drága az élete.
Akkor lenne gond, ami Venezuellában van, hogy 1kg csirke hús 5000Ft, vagy 1kg kenyér 1500Ft.
Nálunk inkább a leszakadt réteggel van a gond, és a bérből élőkkel, nyugdíjasokkal.
Nálunk sosem volt normálisan meghatározva a fizetések reális árai. Kb úgy volt, hogy ennyi legyen, aztán kész. Az, hogy se a szakmunkás, diplomás nem tud megélni az nem érdekes.
És az is baj, hogy alacsony a hozzáadott munka/érték arány, szinte mindent importálunk, így pedig sose lesz magasak a bérek. Főleg úgy, ha amit előállít egy hazai cég, vállalkozás, nem veszik a termékét, hanem a 20Ft-al olcsóbb külföldit. Így soha nem lesz nagyobb bér/fizetés.
Épp most jelentette be egy gonosz multi, hogy 20%-os fizetésemelést ad a dolgozóinak.
mindezt azért, mert már nem találni kvalifikált munkaerőt.
Ez lesz. A piac rendezni fogja a béreket, nem lehet mesterségesen alacsony bérszínvonalat sokáig fenntartani, mert elvándorol a munkaerő.
A kormány meg vagy utána megy a minimálbérrel, vagy nem.
megfigyelhető egyébként sok szektorban, hogy az emberek már nem hajlandóak alacsony bérekért dolgozni. Ha nincs más, akkor meg elmennek de nem hajtják ki magukat, csak úgy tessék lássék dolgozgatnak.
Még néhány év és lemegy ez a bérharc. Aki nem hajlandó rendesen fizetni az bizony alkalmazott nélkül marad.
Semmi nem kényszeríti a kormányokat és a politikusokat arra hogy nyugati bérek legyenek. De még egy kis béremelésre sem. A politikusnak megvan a milliós havi fizetése. Kormányzati járműparkra vagy stadionokra is telik a költségvetésből, ahogy milliárdosok támogatására is. Miért érdekelné a kormányokat és a politikusokat az hogy például az esztergályos Géza bácsi miből él meg?
Még a szocialista iskolákban is azt tanították hogy a kapitalizmusban csak az a lényeg hogy a munkás életben maradjon és képes legyen dolgozni.
Ahogy a 16-os írta, ha már alig lesz alkalmazott és aki marad az sem lesz hajlandó dolgozni az már kényszernek nevezhető, ami rákényszeríti a munkaadókat a változásra. De a "Lécci adj több fizetést" az nem kényszer. Egyik ismerősöm az állatokhoz, például a marhákhoz és birkákhoz szokta hasonlítani az embereket, így a munkaadókat is. Vagyis az állatok sem szoktak csak úgy önként felmenni például a szállító kamionra, csak fizikai kényszer hatására. Hiába kéri szépen valaki hogy légyszi birka fáradj fel a platóra. Hát ugyanígy a munkaadó sem ért a hasonló kérésből. De ha a tönkremenetele a tét mert minden alkalmazottja külföldre menekül az már gondolkodásra ösztönzi hogy mit tegyen. Lásd a balatoni munkahelyeket, ott is három lehetőség közül választhattak, vagy vonzó béreket adnak vagy önmaguk állnak be mosogatni vagy bezárnak.
Hogy miért?
Kereslet és kínálat...
Több a munkaerő és kevesebb a munka...főlleg vidéken.
De a kormány is hibás mert ő megmondhatná hogy a következő hónaptól minden 8 órában dolgózó embernek nettó 100 ezret kell fizetni!
Mert a több fizetést kevesebb adóval lehetne megoldani.
Az meg ugye kevesebb szétosztható állami pénzt jelentene...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!