Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A románok és szerbek miért...

A románok és szerbek miért akartak elszakadni 1918-ban?

Figyelt kérdés
Hiszen sosem éltek abban az országban, ahova csatlakoztak. Tisztességtelen dolog volt elszakadniuk csak azért, mert egy adott területen többségbe kerültek. És miért hiszik azt a románok, hogy előbb voltak Erdélyben, mint a magyarok? Semmiféle történelmet nem tanulnak? Hogy magyarázzák meg nekik, hogy egyetlen román fejedelme sem volt Erdélynek, csak magyar? Mondhatnám még a szlovákokat is, de ők állítólag nem is akartak elszakadni, bár mára ők is nagyon magyarellenesek lettek.

2016. jún. 13. 08:20
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
0%

Két fő oka van a dolognak:

Az egyik az, amit acélsziv mondott, hogy elég csúnyán bántunk a nemzetiségekkel. A századfordulón a nemzetiségi politika a kisebbségi jogok nyirbálásáról, illetve a magyar nyelv minden szintű erőltetéséről és kötelezővé tételéről szólt.

A másik, hogy győzelem esetén ezeknek a nemzetiségeknek önállóságot, autonómiát, ergo a monarchiától való teljes függetlenséget ígértek. Úgyhogy kérdező ez nem tisztességtelen volt a részükről, hanem érthető elvárás a részükről.

2016. jún. 13. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
48%

Ismételten megkérnék mindenkit, aki azt állítja, hogy a századfordulón olyan véreskezűen és brutális módon elnyomtuk a kisebbségeket, valamiféle forrást, hivatkozást, könyvcímet vagy bármiféle ehhez hasonló dolgot mondjanak már.

Nem hiszem el, amikor már 600-szor le volt írva, hogy nem nyomtuk el őket erre még mindig jönnek ilyen böszmék és csak azért is, következetesen nyomják a hülyeséget.

Kezd már fárasztó lenni, minden egyes jött-ment csökönyös balgának elmagyarázni, pedig még a Moszkvában végzett vörös diplomás történészek is elismerik (bár nagyon kelletlenül), hogy akkoriban Európában (Svájc mellett) a magyarországi kisebbségek kb. a második legkiváltságosabb helyzetben voltak.

A századforduló környékén valóban hoztak olyan törvényeket, amelyek hátrányosan érintették őket, de még így is jobb helyzetben voltak, mint nyugat-európai társaik.

Itt meg mindenki úgy tesz, mintha mindegyiknek prés alá raktuk volna a fejét és addig szorítottuk volna, míg magyarul nem kezd el beszélni. Nézzük már meg a franciákat mondjuk Napóleon és a forradalom között vagy a briteket, miként bántak az írekkel a skótokkal vagy a walesiekkel. Na az a bánásmód sokkal közelebb volt a fent leírtakkal.

2016. jún. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
50%
12# Oke de ha ezt az ervelest elfogadjuk akkor a Habdsburgok se nyomtak el soha a magyarokat, mert rengeteg nepnek volt nalunk rosszabb sorsa meg a Monarchian belul is.
2016. jún. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Akkoriban (19-20. század) vált divatossá a nacionalizmus. Korábban az országokat nem nemzetiség alapján szervezték, hanem erő alapján a nemzethez pedig csak a nemesség tartozott (akik alkalmanként törték a saját nemzetük nyelvét). Ez az új eszme és a nemzeti identitás megszületése pedig erős nyomást gyakorolt a határmódosításokra, főleg ott, ahol a központi hatalom gyenge volt, hogy tartósan ellenálljon keki.
2016. jún. 13. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 acelsziv ***** válasza:
40%

12:

[link]

[link]

Benne van, hogy míg az alkotmányban nem volt benne a nemzetiségek megkülönböztetése addig a gyakorlatban gyakran alkalmazták.

Az, hogy a kiegyezésnél a nemzetiségek nem kaptak jogokat szintén olaj volt a tűzre.

2016. jún. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Acélszív, mondanál egy országot, ahol abban az időben semmilyen hátrányos megkülönböztetés nem érte a kisebbségeket?
2016. jún. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

12

Nézz utána a Černová-i mészárlásnak. De ne a magyar bullshit generátorral írt verziót.

2016. jún. 13. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Nem mennék bele nemtelen vitákba, van fentebb elég belőlük.

Annyit jegyeznék meg, hogy mindig és mindenütt (ember vagy nép) akkor szánja rá magát odébbállni, ha ez kedvezőbb az addigi helyzeténél. Néhány izgága ember nem tud egy népet más belátásra bírni, ha annak egyébként jó a helyzete és az új változat se lesz jobb. Ha azonban erősen valószínű, hogy csak jobban járhat, el fog szakadni. Semmi más oka nincs erre.

Mostanában a kurdok se azért harcolnak szép és csúnya eszközökkel, mert korábban már volt önálló Kurdisztán. Inkább azért, mert úgy gondolják, hogy önállóan jobb. És igazuk van, akár kurdok, akár szerbek, vagy bárki más.

2016. jún. 13. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
92%
Nem tudom mire gondolnak azok, akik szerint rosszak voltak a kisebbségi törvények. Ugye tudjátok azt, hogy már csak Budapesten kétszer annyi román nyelvű iskola volt, mint egész ó-Romániában?
2016. jún. 13. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

Nem azért akartak elszakadni, mert nekik az jobb volt. Magyarország sokkal fejlettebb ország volt, mint pl. Románia. Nyilván azért volt, mert soviniszták voltak. Csak ez érthetetlen, mert sehol sincs olyan, hogy ha egy kisebbség többségbe kerül valahol, akkor elszakad és egyesül a szomszédos állammal. Illetve most ez történt Krímben, ami hasonló Trianonhoz. Masszív ki- és betelepítésekkel az oroszok kerültek többségbe, az anyaország megszállta, majd az elszakadás mellett döntöttek. De az orosz is egy szemét nép. Szerintem ez aljas eljárás, egy normális, becsületes nép nem tesz ilyet. Ha pl. a magyarok kerülnének többségbe Ausztria keleti felében, akkor Magyarországhoz akarnának csatlakozni? Ugyan már.

Amúgy a szlovákok tudtommal nem is akartak elszakadni, csak a csehek akarták Szlovákiát.

A világ második nemzetiségi törvényét Magyarország hozta meg. Ilyen volt az elnyomás. Jobb volt a helyzet, mint manapság, 2016-ban az utódállamokban!

2016. jún. 14. 06:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!