Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A románok és szerbek miért...

A románok és szerbek miért akartak elszakadni 1918-ban?

Figyelt kérdés
Hiszen sosem éltek abban az országban, ahova csatlakoztak. Tisztességtelen dolog volt elszakadniuk csak azért, mert egy adott területen többségbe kerültek. És miért hiszik azt a románok, hogy előbb voltak Erdélyben, mint a magyarok? Semmiféle történelmet nem tanulnak? Hogy magyarázzák meg nekik, hogy egyetlen román fejedelme sem volt Erdélynek, csak magyar? Mondhatnám még a szlovákokat is, de ők állítólag nem is akartak elszakadni, bár mára ők is nagyon magyarellenesek lettek.

2016. jún. 13. 08:20
1 2 3
 1/24 acelsziv ***** válasza:
26%
Mert a századfordulón igencsak szemét nemzetiségi törvényeket hoztunk és majdnem olyan rohadtul bántunk a nemzetiségekkel, mint most ők az ottani magyarokkal. 1000 évig jól megéltünk egymás mellett és pár évtized alatt mindent elcsesztek. A többi duma már csak lózung, meg önigazolás.
2016. jún. 13. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
47%

Nem is tudom...

Ha Magyarország nem létezne, hanem az egész terület Romániához tartozna vagy Szlovákiához, akkor a magyarok miért akarnának saját államot?


Nem hiszem el, hogy egyesek ennyire nem képesek más szemszögéből nézni a dolgokat...

2016. jún. 13. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

Nekik úgy tanították, hogy az ő területük volt.

Nem tőlünk akartak elszakadni. Főleg nem Magyarországtól, hanem a Monarchiától. Ők kaptam a magyar területekből. Ez azért más, mint az elszakadás.

És nem éltek többen románok/szlovákok azokon a területeken, mint magyarok. A magyarok voltak többségben, de aztán kényszer telepítésekkel változtattak az összetételen a határok közelében.

Így lehet, hogy pl. Románia felé átmész a határon, Romániában vagy, senki nem beszél magyarul. Mész-mész és 600 km után olyan helyre érsz, ahol minden ki van írva magyarul is, mindenki beszél magyarul és nem is hallasz román szót.

Magyar ellenesség meg általában a hétköznapokban nincs, hanem a politikában, gerjesztik.

2016. jún. 13. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
0%
a problémák 1848 ban kezdődtek amikor a szabiharc idején a magyarok kvázi lekakkantották a kisebbségeket. Aztán a monarchia idején erőszakos magyarosításba kezdtek ahol meg ez az embereknek nem tetszett ott nem egyszer tömegmêszárlást rendeztek. Ezek után nem csoda hogy senki nem akart velünk egy országban maradni és mivel ők a győztes oldalon harcoltak az I. vhban ezért bőkezüen mejutalmazták őket.
2016. jún. 13. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:
Én képes vagyok más szemszögéből nézni, de ez akkor sem normális, hogy valahova bemegy egy nép, lassan többségbe került, majd úgy dönt, hogy elszakad. Ez alávaló dolog, bűncselekmény, kollektív hazaárulás. A románoknak és szerbeknek volt saját országuk, nem a mienkből jött létre. Nem hiszem, hogy szemét nemzetiségi törvényeket hoztunk, a magyar törvények nagyon liberálisak voltak abban a korban. Erdélyben hozták meg az első vallásszabadság-törvényt 1568-ban. Az egyik első nemzetiségi törvényt is mi hoztuk meg. Ha 100 évvel később is rosszabb helyzetben vannak az ottani magyarok, akkor nem értem, miért zavarta őket bármi is, hiszen akkor nekik ez a norma.
2016. jún. 13. 09:36
 6/24 anonim ***** válasza:
50%
Mert egyszerűen többre mentek vele, ha 1918-ban a győztesek oldalára álltak.
2016. jún. 13. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
70%
Az érthető, hogy a saját országukban akarnak élni, szerintem a legtöbb nép így gondolkodik. Történelemből viszont hazugságokat tanítanak Romániában. Az pedig nem igaz, hogy rosszul bántunk a nemzetiségekkel, csak nem a mai elvárásokhoz kell hasonlítani. Abban a korban az európai országok közül talán éppen nálunk volt a legjobb dolguk.
2016. jún. 13. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 acelsziv ***** válasza:
0%
Az, hogy te mit hiszel és mik a tények... Nos az két különböző dolog.
2016. jún. 13. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
Az erdélyi románoknak az kárpátok között volt az otthona, a legtöbb ott is született.
2016. jún. 13. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
66%

A roman es a szerb bevandorlo nepek a Karpat medenceben. Az elobbiek ket hullamban erkeztek a 12. szazadban es a torok pusztitas utan, meg a szerbek a 17-18. dzazad korul.

A romanok a 19. szazadban gyartottak egy ideologiat (dak-roman elmelet) hogy igazoljak elszakadasi torekveseiket, ez nagyjabol arrol szol hogy a romai kori dakok es a mai romanok azonosak. Meg lehet nyugodni ezt az elmeletet nemzetkozi tudomanyos korokben nem veszik komolyan, viszont Romaniaban hivatalos tananyagnak szamit. A roman tortenelem tanitas sok erdelyi tortenelmi szemelyt megprobalt kisajatitani ilyen peldaul a Hunyadi csalad, Bathory csalad stb. Szerencsere mostanaban mar kezd kifejlodni a romanok kozott egy olyan generacio ami mentes az ideologiai befolyasoltsagtol es a tenyek menten probal maradni ilyen peldaul Lucian Boia tortenesz. Kar hogy meg keves ilyen szemely van.

Igazabol a Karpat medenceben csak ket magyaroknal regebb ota itt elo nep van a horvat es a szlovak. Mondjuk a szlovaksagrol lehet vitazni hiszen a honfoglalaskor nyilvan valoan nem voltak szlovakok sot ez a szo sem letezett viszont a mai szlovaksag osei itt eltek mar a magyarok elott. A 48' as szabadsagharc vegeig gyakorlatilag szlovak-magyar ellentet nem is letezett, miutan a szabadsagharc idejen a magyarok mellett harcolo szlovakok nem kaptak meg a nemzetisegi jogaikat (ok pont ezert harcoltak) a viszony elmergesedett. Velemenyem szerint az akkori magyar politika hibat kovetett el ezzel, mivel a nem oshonos szerbek, romanok ellen indokolt volt a fellepes a folyamatos lazadozasaik miatt (mindketto ortodox nep, es vallasilag is tuzeltek oket), addig a magyarokhoz lojalis szlovaksag elnyomasa nem volt indokolt. Ha akkor megkapjak a magyarokhoz hasonlo jogaikat ketlem hogy Trianon idejen el akartak volna szakadni. Naluk is megvolt a ruszinokra jellemzo hungarus tudat, amit kesobb a nacionalista elemek teljesen felvaltottak.

A horvatok mar mas teszta. Papiron Horvatorszag nem volt a Magyar Kiralysag resze, perszonal unio volt a ket orszag kozott es a teruletet a Pestrol kinevezett ban iranyitotta. Persze gyakorlatban ez kicsit maskeppen nezett ki, ugyanis a ban donteset teljes mertekben a magyar politikusok szabtak meg. A horvatok is pontosan lattak ezt es eros elszakadasi torekveseik voltak. Lasd a szabadsagharc is egy horvat-magyar haboruval indult. Aztan megszuletett a horvat-magyar kiegyezes ami hasonlo volt az oszteakok es magyarok kozottihez. Ez az ellensegeskedest nagy mertekben csillapitotta, bar az elszakadasi torekvesek megmaradtak. Ugyanakkor a panszlav eszme terjedesevel elokerult egy komoly kerdes: melyik nemzet legyen a dominans a delszlavok egyesitesevel kapcsolatban a horvat vagy a szerb? Regebben a horvatok sokkal nepesebb nemzet volt, Bosznia is majdnem szinhorvat volt a Kozepkorban (ami nekunk Erdely az a horvatoknak Bosznia), demografiailag oket is megviseltek a torok haboruk, valamint a Horvat Kiralysag sokkal regebbi allam mint a szerb. Ennek ellenere a 20. szazad elejen nagyjabol ketszerannyi szerb elt a Balkanon mint horvat, ezert maguknak koveteltek egyesiteskor a dominanciat. E miatt a horvatok magyarellenessege inkabb szerb ellenessegbe es a magyarokhoz valo kozeledesbe csapott at. Trianon utan a Horthy es Szalasi kormanyok ugyes kulpolitikaval tovabb erositettek a ket nep kozeledeset (pl a hungaristak es usztasak kozott eleg barati a viszony) ami azt eredmenyezte hogy mara a horvat az egyetlen szovetsegesunk a Karpat medenceben. Ha esetleg a jovoben bekovetkezne Trianon fegyveres felulvizsgalata egy Boszniaval kiegeszitett eros Horvatorszag komoly szovetsegesunk lehetne, szoval mindenkepp erdemes megtartani veluk a jo viszonyt es lemondani a perszonalunio visszaallitasarol.

2016. jún. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!