Miben különbözik egy mai átlagos pályakezdő fiatal helyzete egy 1996-ban indulthoz képest?
"Pl. abban, hogy ma már totál természetes 2-3 idegen nyelvet tanulni 12 osztályon keresztül, amit kb társalgási szinten el is sajátít majd mindenki "
- Nem, még mindig nem az.
Szerintem ugyan az a recept, de a 90es években jelentek meg a "piaci alapon" lol képzett bölcsészek, akik ha nem a szigorúan piacon elvárt humán ismerettel rendelkeztek akkor mehettek a levesbe (tanárnak). Azt hiszem angolul és németül volt nagy dolog tárgyalási szinten beszélni akkoriban. Ma is, de azért ma már hígult a szakma és már egy egzotikusabb francia holland szláv nyelvet várnak el az angol vagy a német mellé.
Mérnökként, informatikusként akkor is tárt karokkal fogadták a frissen végzetteket.
Akkoriban privatizálták a nagy vállalatokat, tehát az állami szférában már nem igazán alakíthatták a kapcsolataikat, ellenben korlátlanul utazhattak külföldre.
Szerintem az akkor pályakezdőknek is megvoltak a maguk problémái, és a jelenlegieknek is.
A különbség, hogy az újbölcsészek a gazdasági tömegképzésben részt vettek, ahol a matematikai-informatikai tudás és a nyelvek számítanak manapság. Aki ezeket nem tudja vagy csak részben elsajátítani mehet szellemi sormunkát végezni egy SSC-hez.
1990ben és 2016ban is ugyan azt a fő tanács. Akinek esze van, fiatalon kimegy külföldre tapasztalatot szerezni, és tanulni.
"1990ben és 2016ban is ugyan azt a fő tanács. Akinek esze van, fiatalon kimegy külföldre tapasztalatot szerezni, és tanulni."
Csak ma már így folytatódik: akinek igazán sok esze van, az nem is jön haza, akinek meg még több, azz már iskolába sem Magyarországon jár!
tudom, hogy léteznek mások is, de attól még tény marad, hogy ugyan úgy a mérnököknek áll a bál, mint ahogy 1996ban
az egészségügy egy állami óriásmamut, amit szociális okokból nem privatizáltak
aki erre a pályára megy, szerintem tudhatja mit vállal, és rendszerváltáskor sem volt az az agyonfizetett high-tech valami
a szolgáltató szektorban pedig senkit sem a két szép szeméért fizetnek, nagy pénzeket ott is műszaki-informatikai területeken szakítanak, vagy amit már leírtam a kiváltságosokról a humán területről
Mi van még? Művészet, kultúra döglött még ma is. Semmi közünk a nemzetközi színvonalhoz.
"Akkor eltudott helyezkedni, ma viszont legtöbbször munkanélküli lesz."
Ma bárhol tud az EU-ban munkát vállalni, akkor ez elég bonyolult volt.
"Pl. abban, hogy ma már totál természetes 2-3 idegen nyelvet tanulni 12 osztályon keresztül, amit kb társalgási szinten el is sajátít majd mindenki ."
Azért ez nem igaz.
Egyébként sokkal jobb ma a helyzet.
96-ban kb így nézett ki a dolog:
Ha szerettél volna tanulni, akkor a tudásodat max a tankönyvekre meg esetleg a tanárokra építhetted, mert internet nem volt, a könyvtárakban meg a szokásos klasszikus művek voltak.
Felsőoktatásról max álmodhattál, ha nem támogattak a szülők, nem volt diákhitel.
Ma ha bővíteni akarod a tudásod, ott az internet.
Van diákhitel, mehetsz külföldre is akár.
Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!