A nagyobb iskolai végzettség miért jár együtt alacsonyabb népszaporulattal? Az még érthető hogy ők pár évvel később vállalnak gyereket, de az hogy kevesebbet - az nem.
1. A magasabb iskolai végzettség rendszerint együtt jár a jobb anyagi körülményekkel, a jobb állással, komolyabb hivatással és ezek mind csökkentik a túlszaprorodást. A szegény ember akinek semmije sincs nyugodtan szül 8-10 gyereket is, hiszen nincs min osztozni, mindenkinek egyformán jut. Akinek valamicske vagyona, jövedelme már van, az nem szeretné szétforgácsolni a gyerekei között, sem az életében, sem örökségként a halála után. Akinek már van egy kevéske pénze, vállalkozása, földje az igyekszik abból az egyszem gyermekét a lehető legjobban iskoláztatni, felnevelni. Ha semmije sincs akkor igyekszik minél több gyermeket szülni, hátha véletlenül valamelyik majd megéri a felnőttkort és segíti öreg napjait.
2. A műveltebb, iskolázottabb ember tud a népességrobbanásról és tudja, hogy ez egyre nagyobb bajokkal fog járni, így erkölcsi okokból sem hoz erre a világra újabb gyermeket.
3. Az iskolázottabb, műveltebb, tájékozottabb ember ismeri a fogamzásgátlás lehetőségeit és tud élni azokkal, a butább ember csak párzik és ellik, mint a nyulak.
4. Az iskolázottabb, műveltebb ember rendszerint már valamilyen hivatással rendelkezik, alkotó ember, aki az alkotásban, karrierben, közéleti szerepben találja meg a maga örömét, kiteljesedését, amit a sok gyerek nevelése lehetetlenné tenne.
5. Egy művelt nő számára nem perspektíva éveken-évtizedeken keresztül csak pelenkákkal, főzéssel, gyerekneveléssel pepecselni, szeretne valami igényesebb dologgal is foglalkozni, netán szabadidejében utazgatni, hobbijának élni stb.
Ennek viszont van egy nagy hátulütője. Kérlek nézzétek meg ezt:
A magasabb végzettség magasabb fokú tájékozottsággal jár és persze vagyonnal is.
Aki havi 130-ért robotol nem fog álmodni arról, hogy egyszer körbeutazza Indiát, hogy legyen egy hétvégi háza vagy egy olyan autója, amit a sportosság alapján választ. Ezek és a hétköznapibb luxusok (étterembe, színházba, fesztiválra járás) mind pénzbe kerülnek és a gyerekvállalás idő- és pénzrabló dolog is és egyre többen választják a saját életük kiteljesítését a gyerek helyett.
Én is a magasabb végzettségű, átlagnál többet keresők közé tartozom, most vagyok 28 és egyre inkább jövök rá, hogy eddig csak magamat hitegettem azzal, hogy én "csak" később, a 30-as éveim végén szeretnék gyereket és hajlok afelé, hogy egyszerűen nem akarok gyereket. Van elég öröm és személyes kiteljesedés az életemben nélküle is. Aztán ha meggondolom magam 5-10 év múlva, akkor még ott a lehetőség.
Azon kívül, amit már írtak mások, az is benne lehet, hogy felelősségteljesebben vállal az ember gyermeket, illetve nagyobbak az anyagi igényei is. Látja, hogy mondjuk a karrierje mellett rendesen el tud látni 1-2 gyereket, de többet már nem s szeretné, ha a kicsiknek pénzből is sok jusson.
Ha valakinek nagyon sok pénze van, ott már szerintem változhat a dolog, nekem milliárdoknál nem tűnne szétforgácsolódásnak, ha sok gyerek osztozna rajta, bár nem osztozna, mert én sokáig élek, ők addig rég megkeresik talán a gyerekük házának az árát is...
Persze lehet, hogy nem, nem mindenki életrevaló, illetve nem is feltétlenül baj, ha valaki elmegy kisfizetésű valaminek, hasznos a társadalomnak és jó esetben boldog is.
Persze az adott ember gondolkodásán múlik minden, diplomásak is képesek akár diploma előtt szülni s utána még jópárat, ha családcentrikusak s telik rá időből, energiából, pénzből. S egy diploma még nem jelenti azt, hogy okos, megfontolt vagy felelősségteljes az ember... Max. statisztikailag jobban állnak átlagosan, de pont erről van szó, nem az egyedi eltérésekről.
A nagyobb iskolai végzettség az emberi fajfenntartás szempontjából kétféle intelligenciát eredményez, hasznosat és haszontalant. Előbbiek jóval kevesebben vannak, utóbbiak képezik az intelligens emberek túlnyomó részét. Az evolúciós törvény a haszontalan intelligenciát alacsony szaporulattal szorítja vissza, a hasznos intelligenciát normális szaporulattal jutalmazza.
Az átlagos és átlag alatti intelligencia szaporulatát az evolúció nem befolyásolja, mert ezek az esetek nem térnek el az evolúciós célkitűzésektől.
Még valami. Akinek magasabb végzettsége s jó esetben megfelelő állása is van, az kevésbé kényszerül arra, hogy benne maradjon egy rossz kapcsolatban. Az pedig nem egyszerű, hogy megfelelő párt találjon az ember, akivel boldogan él, ház, gyerek, majd eltelik egy kis idő s még mindig jól megvannak. Egy önállóbb, igényesebb ember könnyebben elválik, ha komoly gond van, de eleve tovább tart, míg párt talál s a karrier s egyebek mellett eljut a családalapításig.
Egy "egyszerűbb" embernél ez gyorsabban tud menni, szélesebb a sáv, amikor szülhet. (Amúgy nem tudom, igaz-e, hogy az intelligensebb nők később klimaxolnak, egyszer hallottam ilyet. 2 nő adatait tudom, náluk remekül bejött, de 2 ember szinte semennyi.)
jaj nekem, ennyi feminista szöveget ,,,
már hogy lenne nemesebb cél a gyereknevelésnél? aki ezt csak pelenkázásban tudja látni, hát sajnálom.
+ ahogy olvastam, az IQ értelmezése kapcsán is akadnak problémák sztem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!