Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy is van ez az 1. meg 2....

Hogy is van ez az 1. meg 2. forduló? Az embernek nem csak egyszer kell szavaznia?

Figyelt kérdés
Létszíves fejtsétek ki érthetően hogy ez hogy- s mint történik, mert bár még csak 15 éves vagyok, elég kíváncsi lettem a dolgok mikéntjére. Köszönöm!
2010. ápr. 8. 20:20
 1/4 anonim válasza:
nekem is választ!!
2010. ápr. 8. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Na, most vasárnap lehet ugye egyszer pártra szavazni, és egyéni jelöltre, de ha egy párt a választókerületben nem tud egyéni jelöltet állítani, akkor abban a kerületben csak a pártra lehet.

Két hét múlva már csak jelöltekre lehet szavazni, de erre nincs minden esetben szükség, mert ha már az első fordulóban eldől hogy melyik jelölt nyer, akkor nem kell szavazni, de ha nem akkor igen.

2010. ápr. 8. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Már értem, ezer köszönet :)
2010. ápr. 8. 20:50
 4/4 anonim ***** válasza:

Amit előbb írtak az hülyeség. A második fordulóban ugyanúgy van listás szavazás, ha eredménytelen volt a szavazás.


A szavazásnak két jelzője van:

eredményes/eredménytelen - érvényes/érvénytelen.

Ha az első fordulón a szavazás eredményes és érvényes, azaz a szavazásra jogosultak legalább fele leadta a szavazatát és a leadott szavazatoknak LEGALÁBB A FELÉT egy jelölt kapta, akkor nem kell második fordulót tartani.

Amennyiben az első forduló érvényes, de eredménytelen, azaz a szavazásra jogosultak fele szavazott, de a leadott szavazatok alapján NEM kapott egyik jelölt sem legalább 50%+1 szavazatot, akkor kell második fordulót tartani az első három legtöbb szavazatot kapott jelöltet indítva. Itt már egyszerű többség dönt.

Amennyiben az első forduló érvénytelen, azaz a szavazásra jogosultaknak kevesebb, mint a fele szavazott, akkor is kell második fordulót tartani az egyéni helyekre vonatkozóan, szintén az első három legtöbb szavazatot kapott jelöltet indítva.

A második forduló érvényes vagy érvénytelen lehet. Amennyiben érvényes, akkor mindenképp eredményes is (az egyszerű többség miatt). Érvénytelen a második forduló, ha a szavazásra jogosultak 1/4-énél kevesebben adták le voksukat. Ekkor új választást kell kiírni.


A listás szavazásnál érvényes vagy érvénytelen státuszú lehet a szavazás, érvényes státusz esetén az adott körzetben a szavazás - a listára vonatkozóan - eredményes is.

Érvénytelen a listás szavazás, ha a szavazásra jogosultaknak kevesebb, mint a fele adta le voksát. Ekkor a listára vonatkozóan is második fordulót kell tartani.

Érvényes szavazás esetén a szavazás eredményes, a parlamentbe kerülési küszöb 5%.

2010. ápr. 8. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!