Miért építünk ennyi stadiont? Közgazdaságilag megéri? Vissza jön a befektetett pénz?
Te mégis miről beszélsz? Szerinted honnan jön ki az 2600-as átlagnézőszám, ha nem az összes csapat átlagából? Amit egyébként durván felhúz a Fradi, ahol meccsenként 7500-8000 néző van, nélkülük még siralmasabb a helyzet.
Az MTK hazai meccsein tavaly (amikor még a saját stadionjukban játszottak) 636 volt az átlagnézőszám. És most 6,5 milliárdos stadion épül nekik.
Utánanéztem. Ezek a csapatok nem is kapnak új stadiont, hanem felújítják az utoljára kádár rendszerben felújítottakat.
2. ez nem az összes csapat
"Amúgy meg ha már a közgáznál tartunk, az EÜ mennyire éri meg? Szerintem nem financiális okokból tartjuk fenn, hanem szolidáris."
Szerintem játszunk ilyen fordított tyúk-tojás dolgot, mert az jó.
Az egészségügyben elég sok ingatlan van, amik bátran nevezhetők korszerűtlennek ( még a felújítottak is ). Egy korszerűtlen, 150 éves kórház nem biztos hogy fizikailag és logisztikailag megfelel a mai orvoslás technikai követelményeinek. Másrészről energetikailag is nagyjából katasztrófa az összes. Lusta vagyok pontos forrást keresni, de gyanítom hogy az egészségügy masszív veszteségességéhez bőven hozzájárul az energetikailag pazarló infrastruktúra.
Ha ugyanebből a pénzből elkezdtünk volna funkcionalitásban és energiatakarékosságban korszerű egészségügyi intézményeket építeni és törekedni a maximális funkcionalitásra és ésszerűségre, akkor annak hosszú távon mérhető előnyei lennének. Például a "munkához" szükséges ideális elrendezés, megfelelő szintű szigetelés, hővisszanyerő szellőztetés, -1,2,3,4. szintek kihasználása akár mélygarázs, beépítéssel, megújuló energiák maximális felhasználása ( -4,5 szint alatt már lehet valamit kezdeni a talajhővel, napkollektorok, napelemek, esővíz hasznosítás), az intézmény megfelelő integrálása a környezetbe és a közlekedésbe. Beépített OMSZ állomásokkal kiválthatók a széttelepített mentőállomások.
Ami az üzemelés első percétől mérhető az az energia megtakarítás, egy komolyabb fővárosi kórház esetén éves szinten akár elérhető a több tízmillió forintos nagyságrend is szerintem ( de nem kizárt, hogy több is ). Egy minőségi ugrás lenne, mind a munkavégzés, mind a betegút és betegellátás szempontjából. Mélyépítésű parkolóházzal csökken a környék járműterhelése plusz némi bevételi forrást is jelentene.
Az intézmény építésekor a környezet is megújulhatna, környező utak, parkosítás, tömegközlekedés megállói stb stb stb..
Nyilván egy komolyabb kórház építési költsége bőven túllövi egy stadion költségeit, de hosszú távon fenntarthatóbbá tenné az egészségügyet. Ha a fradi vagy a haladás betől, hát na bumm... de az egészségügyet még 200 év múlva is finanszíroznia kell valakinek.
Azért tyúk és tojás, mert a mostani rendszer fenntartása sokba kerül. Egy új rendszer kiépítése szintén sokba kerül, de azzal csökkenthetők a fenntartási költségek. Megtérülni nyilván soha nem fog,de ha a legnagyobb fővárosi és megyeszékhelyi intézményeket modernekre cserélnénk, akkor éves szinten csak energiaköltségen milliárdokat fognánk - szerintem ( nem tudom pontosan mennyi egy kórház fűtés és villanyszámlája ).
"Ha ugyanebből a pénzből elkezdtünk volna funkcionalitásban és energiatakarékosságban korszerű egészségügyi intézményeket építeni és törekedni a maximális funkcionalitásra és ésszerűségre,"
egyébként ezek a projektek párhuzamosan futnak
miért beszélünk úgy mintha itt csak stadionok épülnének?
egyébként a stadionépítés magasépítés az emberköltség magas (-> ez azt jelenti, hogy az emberek profitálnak belőle), míg az energetikai fejlesztéshez gépek és anyagok kellenek ez bennük a drága
"egyébként ezek a projektek párhuzamosan futnak "
Akkor ott igen gyenge a marketing, mert erről semmit nem hallani. Egyedül a szuperkórház volt felkapva mostanság, amit le is fújtak.
Nemrég láttam, hogy épült pár új mentőállomás, egynek az építését meg is néztem többször. Hááát nem nevezném modernnek :D
,, "Gazdaságilag ideiglenesen munkát ad az építőknek, aztán viszonylag kevés emberi erőforrással fenntartható."
Akkor tudod mit?
Ásassunk a munkanélküliekkel rohadt nagy, köbkilométeres gödröket, aztán temessünk bele hegyeket, majd a kiásott földből létrejövő újabb hegyeket temessük újabb gödrökbe és akkor mindenkinek lesz munkája.
És még hasznos is, mert jól megforgatják a Szent Magyar Keresztyén Talajt."
Közmunka programban nem ezt csinálják? :)
"Akkor ott igen gyenge a marketing, mert erről semmit nem hallani. "
igen, mert az embereket a kisvasút és a stadionok érdeklik, az egészségügy fejlesztése meg nonszensz, vagy oda írják, hogy "ugyan olyan szar maradt mint volt"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!