2006-ban 10000 háziorvos volt az országban, ma 6000-en vannak és 2025-ben 3000-en lesznek. Megállítható ez a folyamat?
#7
A háziorvos az egyetlen "puffer" ami a gyengélkedő kórházi adminisztráció, és hiányos ellátás ellen véd, azzal, hogy a megfelelő helyre küldi tovább a pácienst, vagy már ott gyógyszer felírása után megállapítja a problémáját.
Ha hirtelen rázúdul a kórházi rendszerre mindenki, aki náthától indítva akármilyen bajjal küszködik, akkor az napokon belül összeomlana.
Arról nem is beszélve, hogy az ellátás centralizálva lett a Megye J Városokra, és a Megyeszékhelyekre.
Az automatikus felíratás sem megy, mert több gyógyszert átállítanak, mikor újra felkeresi az illető az orvosát.
#10
"A rendszert kéne reformálni, korszerűsíteni, automatizálni, nyilvántartani adatbázisokban"
Valami vicc vagy csak pár jól hangzó szó egymás mellett ?
Van adatbázis amúgy.
A népesség is csökken majd velük együtt.
-Fiatalok kivándorlása
-Csökkenő átlagéletkor,korai halálozás,nyugdíj előtt a másvilágra költözés.
-Betegek talpa alól a talaj kihúzása....
a #10-essel abszolút egyetértek és amúgy sok országban gy is működik, tapasztaltam. bemegyek, a gyógyszerésznek megmondom mi a bajom, aztán ad rá gyógyszert, ennyi.
csak ugye Mao mindig is híres volt a bürokráciájáról, nehogy azt hidd, hogy bármit egyszerűsíteni fognak, hát bele betegednének, ha nem lenne annyi adminisztrálni való :)
Pl altatót is, antibiotikumot is, bármit megkaptam én kint simán csak kérve a patikában. Ezen a szemléleten kéne változtatni, hogy szóval a recept nem azért van, hogy megvehess valamit, ez egy amolyan autoritárius kommunista maradvány és nem akar eltűnni. A recept azért van, hogy X támogatást igénybe vehess, ez sok országban íg yműködik, szal pl. míg én bármit (majdnem) megvehetek simán recept nélkül is teljes áron, addig ha valakinek receptje van, csak a 10%-ot fizeti, a nyugdíjasok pedig semmit (ez egy egészen konkrét példa).
Tehát az agyakban kéne először rendet tenni, és elfelejteni már végre ezt az egész receptezős dilit, hát mindenkinek egyszerűbb lenne, hát nézd meg pl a teljes áras altatóhoz is recept kell, tiszta vicc, csak hogy ez a bizonyos "állambácsi mindent lát és neked kuss van"-jelenség fennmaradjon. De minek? Ha egyszer teljes áras, akkor mi az istennek a recept?
Személetváltás kéne! Bajod van > patika > megveszed.
Ha pedig olyan a bajod, hogy úgy döntesz, akkor orvoshoz mész > recept > és nagy kedvezménnyel veszed meg ugyanazt. Sokkal ésszerűbb megoldás lenne, csak az a kérdés vajon ez az ésszerűség bevezethető-e igen komoly gazdasági érdekek ellenében ... ez pedig nagyon szomorú.
na jó meg hát ne háziorvosokból akarjunk kiindulni. azért igen szűk azon betegségek köre amit egy sima háziorvos egyáltalán felismerni képes, nemhogy "kezelni" azt ...
Szal a jelenlegi tendencia ellenére, inkább a szakorvosi ellátást kellene megerősíteni nyilván, csak ez megint nem áll senki érdekében, amikor a jól képzett szakorvosok azonnal elhúznak külföldre, és próbálják a nagyon okos háziorvosokra ráhúzni a sokszor azért igen komoly szakismereteket igénylő estekeet is, az eredményt meg nem kell ecsetelnem :)
#16
Vezessük be azt a rendszert, ami pár éven belül a baktériumokat rezisztensé teheti az antibiotikumokkal szemben, mert mindenki mindenre azt szedi?
Ahol ez a rendszer van is korlátozni tervezik a kiadását.
Attól, hogy valakinek van pénze, nem lesz képzett orvos, azaz hiába teljes árú az adott szer.
Amúgy pl az Amerikai az egy főre lebontva a legdrágább, de nem a leghatékonyabb eü rendszer.
Az amúgy nem szemléletváltás, hogy 60%-os adócentralizáció mellett mindenki értsen mindenhez, mert az adott szolgáltatást az állam nem tervezi működtetni.
Ez az elv nonszensz a tanulásnál az "otthon is lehet" az eü-nél a "vegyél valamit rá" a hivatali ügyintézésnél "ismerd az összes jogszabályt" emellett persze a pénzügyi ismereteid vetekedjenek, vagy haladják meg a banki alkalmazottakét, mert egy átlag figura "miért nem ismeri a devizakockázatot?" "miért nem ismeri a globális gazdaság konjunktúraciklusa éppen mely stádiumban van?" "Meg amúgy is miért nem tudja, hogy mikor találja ki pár jegybanki figura, hogy vége a monetáris lazításnak?"
Ha egy ember minden ilyet tud, akkor mindennel foglalkozik, csak a munkájának nem szentel időt.
A specializáció, és komparatív előnyök ilyen esetben is igazak (ennek matematikai bizonyítása van!) specializált egyének/országok(bár jelen esetben az egyének rész a fontos) együttműködve sokkal hatékonyabban "működnek"(termelnek/dolgoznak), mintha generális képességekkel és tudással rendelkező egyének hajtanák végre ugyanazt a feladatot.
Az összes együttműködés(cég/országközösség/gépsor, vagy csak simán egy csoport) működésének mérethatékonysága ebből az összefüggésből ered.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!