Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Minek vesz Magyarország...

Minek vesz Magyarország paradicsomot meg paprikát?

Figyelt kérdés
2016. márc. 17. 21:04
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Minek hoznak be olyankor amikor terem? Miért nem önellátó az ország az eu miért nem ad arra pénzt hogy termeljen az ország cserébe abból a pénzből mi vesszük a nyugati autókat ez lenne a gazdasági kör. A helyzet az hogy nem termelnek olyan szinten hogy ez legyen az bevétele sokaknak sőt még behozunk és itt rakják össze az autóikat annyi pénzért ami még a minimálbérnek sem flelel meg nálluk hozzáteszem ugyanazok az árak. Szóval ezek miért vannak így? A szokásos kötekedő trollok meg huzzanak a francba :)
2016. márc. 17. 22:16
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon egyszerű a képlet.


A magyar kereskedők (ami nem egyenlő Magyarországgal, mivel nem a szocializmusban vagyunk, így piacgazdálkodás van) azért vesznek külföldi paradicsomot, paprikát mert a magyar verziók nem versenyképesek a világpiaci árakkal.


Például ha magyar termelő mondjuk 300 Ft/db áron adja a paradicsomot, akkor én kereskedőként bolond lennék megvenni, amikor 255 Ft/db áron + 30 Ft/db szállítási költséggel tudom megvenni mondjuk az Izlandi paradicsomot.


Ennek sok oka van. A magas adók, az erőltetett kisgazda modell (a nagy-gazdálkodások jóval hatékonyabb termelők), a tőkehiányos földtulajdonosok, a rossz technológiai színvonal, az inkompetens haveri meg rokoni alapon történő földosztás, stb. mind hozzájárul a magyar mezőgazdasági termékek versenyképtelenségéhez.


Megkérdezhetnénk, hogy a magyar kereskedők miért nem nyelik le az árkülönbözetet és inkább vennének magyar paradicsomot/paprikát. A válassz itt is egyszerű: nekik is meg kell élniük valamiből. A 285 Ft-os Izlandi paradicsomot eladják 300 Ft-ért, így van rajta hasznuk. De ha a 300 Ft-os magyart veszik meg, akkor azt már 315 Ft-ért lehet csak eladni. Azt viszont már lehet, hogy az emberek nagy része nem venné meg, mert drágává válna. És akkor a kereskedő csődbe megy, mert nincs profit.

2016. márc. 17. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:
Erre rájöttem de akkor még világosabban miért nem adnak olyan kedvezményeket a magyar kereskedőknek eu pénzből hogy a magyar mezőgazdaság olyan szinten legyen hogy 260 legyen egy paradicsom? Ha így érthetőbb lényegretörőbb.
2016. márc. 17. 23:05
 14/21 A kérdező kommentje:
Még valami eu pénzt a gazdának adnák közvetlenül.
2016. márc. 17. 23:07
 15/21 anonim ***** válasza:

1. Mert EU-s szinten szabadpiaci rendszer van. Ez azt jelenti, hogy csak kivételesen adhat az állam kedvezményeket, mivel tilos bármilyen formában torzítani a versenyt tisztességtelen előnyök adásával. Emiatt a magyar gazda nem kaphat kedvezményeket az államtól. De ugyanakkor pl. a francia, a román vagy a német gazda sem kaphat általában kedvezményeket a saját államuktól. Tipikusan csak olyan kedvezmények lehetségesek (és azok is korlátozottan), amik diszkrimináció nélkül mindenkit megilletnek.


2. A protekcionizmus nagyon rossz gazdasági stratégia a modern világban. Ez azért van, mert Mo. nem azzal szerez tőkét, hogy belföldön eladja a termékeket (hisz az csak a saját erőforrásainak áttolása), hanem azzal, hogy exportál. Viszont, hogy ha mi elkezdünk mindenféle juttatásokat meg bónuszokat adni diszkriminatívan, akkor a többi állam is hasonlóan fog eljárni és/vagy megvámolja vagy kitiltja a magyar termékeket. Tehát nem lesz hová exportálni, magyarul nem lesz profit, nem áramlik be pénz az országba.


3. Értelmetlen lenne. A magyar gazdák több mint fele tipikus poszt-szocialista "vállalkozó", aki csak a mutyizáshoz, haverkodáshoz meg a csaláshoz ért. Tényleges üzleti tudásuk, amivel tisztességesen boldogulni lehet egy szabadpiaci rendszerben, a nullához közelít. Fogalmuk sincs, hogy mit kéne csinálni a versenyképes termékek előállításához. A pénzt valószínűleg felélnék és/vagy elcsalnák.

2016. márc. 17. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
Akkor ebből következik. Ha idejöhet az audi ingyen dolgoztatni ami nekünk nem nagy nekik baromi nagy haszon viszont mi mivel kicsik vagyunk nem tudjuk felvenni a versenyt az eu nyugati országaival vagyis nem tudunk felzárkózni pedig erre kéne adjanak pénzt amit nem tesznek egyenlőség miatt akkor mi a rák értelme van az eu nak azon kivűl hogy leget rabszolgának menni nyugatra jo pénzért ami nekik egy nulla. Vagyis minek vagyunk benne ha kicsik vagyunk felzárkózni nem támogatnak mert nem lehet nem exportálunk az ő terméküket vesszük ami miatt kimegy a pénz vagyis semmi haszna.
2016. márc. 17. 23:30
 17/21 anonim ***** válasza:

"Mert olcsó. A paprika az a termék ami horror áron van nálunk, minőségre meg sokszor rosszabb. Ha a kormány csökkentené az ÁFÁ-t más lenne a szituáció, de nem látom ennek megvalósítását egyhamar."


A spanyol görög stb paprikát a magyar tescoban ugyan úgy 27% ÁFA terheli, mint a magyart.

2016. márc. 18. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

#16


Akkor szólj a drágalátos, nemzetiharczos kormányodnak, hogy emelje meg a béreket, hogy ne lehessen 80 ezer forintért dolgoztatni.

2016. márc. 18. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
te meg szólj az embereknek, hogy 8 általános végzettségű nemzeti átlag sosem fog osztrák bért kapni
2016. márc. 18. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Magyarországon a nyári időszak mondjuk 5 hónap. Ebből kettőben tere a paradicsom. Fűtött üvegházzal talán négyben.


Spanyolországban szinte egész évben terem.


Könnyű kiszámolni miért lehet ott olcsóbban előállítani...

2016. márc. 18. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!