A rendszerváltás után miért nem jött létre egy új szociáldemokrata párt, aminek semmi köze az MSZMP-hez?
Vegyük például Csehország példáját.
1878-ban alapították a szocdem ČSSD pártot, melyet a szovjet bevonulás után beolvasztottak a kommunista pártba.
A rendszerváltással újjáalapították és rövidesen a baloldal vezető erejévé vált. A kommunista párt utódja szintén bekerült a parlamentbe (KSČM), de nem ez a baloldal legnagyobb pártja, mint hazánkban sokáig az MSZP.
Mivel az átlagemberek nem politizáltak, így azokból lettek a demokratikus Magyarország politikusai, akik már a rendszerváltás előtt is azok voltak.
Vagy éppen a gyerekeikből.
Esetleg rájuk gondolsz?
Amúgy az MSZP nem véletlenül lett 4-5 év alatt a gyűlölt állampártból, újra kormányzó párt, azt tudatosan építették fel.
Az MSZP párton kívül a Munkáspárt volt az,ami inkább baloldali volt még elvekben,de az meg gyenge pártocska volt már akkor.Első MDF kormány nagyon nehéz helyzetbe volt és pár éves kormányzásuk alatt rengeteg nagyvállalat,munkahely megszűnt.Sok ember lett munkanélküli.Terjedt a szegénység.
(Gazdasági válságban volt az ország.)
1994-ben így várható volt,hogy az MSZP meg fog erősödni megint.Horn amúgy jó szónok volt.Csalódottság miatt akkor sokan rájuk szavaztak.Médiájuk is megvolt akkor hozzá.
Meg sokan szavaztak akkor az SZDSZre is,akkor az 20% os párt volt.Apám is arra szavazott akkor még.Így mikor meg lett 94-ben a koalíció simán abszolút többségük lett kettőjüknek.Együtt kaptak 72% ot,de az MSZP-nek akkor egyedül meg volt a két harmad,tehát tudott volna egyedül is lazán kormányozni,de úgy nem mert,így bevették az SZDSZt is.
Mellesleg azóta senkinek sem volt akkora támogatottsága,mint 1994-ben az MSZP-nek.
Még a Fidesznek sem.
Nos,ezért nem tűnt el az MSZP.
Kicsit elszámoltad magad, mert a kétharmad az 66% az MSZP-nek, viszont 54,15%-ot szerzett így megvolt az 50%+1 szavazat a kormányzáshoz. A kétharmadot alkotmányozó kétharmadnak nevezik.
Tisztelt kérdező, nekem a kérdésből egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy az a kérdés, hogy miért nem került be az Parlamentbe. Én úgy értelmeztem a főkérdést, hogy miért nem jött létre.
Létrejött a Petrasovits féle MSZDP, később 1989-ben még 3 részre is szakadt az MSZDP, és az SZDP igenis jelentősen képviselte magát az 1990-es választáskor, ha szavazhattam volna akkor egyértelműen Petrasovitsékra szavaztam volna.
Érdekes belegondolni, szerintem ma már egész máshol tartanánk ha mondjuk akár ő a négy évvel későbbi választáson a Hornékkal együtt tud kormányozni még akár ugyanúgy az SZDSZ-el együtt is, sose tudjuk meg már.
A legelőször a szociáldemokráciát nyírták ki ebben az országban a háború után is, meg a rendszerváltáskor is sajnos.
A mai "MSZDP" ami már nem a "Magyarországi SzociálDemokrata Párt" sajnos hanem a "Magyar SzociálDemokraták Pártja" martaléka még megfigyelhető itt ott, az MSZP zsebpártjaként időnként Kapolyi László, vagy éppen a Schmuck Andor "vezetésével" marakondnak a semmin, meg hogy ki "szociáldemokratább" a másiknál, meg a Schmuck időként papol valamit a "szépkorúakról", meg az ingyen "ételosztásról" és ennyi...
Talán a PM tölti be leginkább ezt az űrt most.
De amíg nincs itt demokrácia addig annyi párt lehet itt amennyit csak alapítanak, veszett fejsze nyele...
A Szocialista Lengyelországban is többpártrendszer volt, mégis túlzás volna demokráciának mondani azt az időszakot.
Kettő kommunista párt volt, belőle alakult az állampárt a LEMP, és volt még kettő kisebb párt aki ott lehetett, mert elismerte a másik kettő vezető szerepét... (ilyesmi volt a hivatalos duma)
Egyébként ha utána nézel az MSZMP is meg van még valahol ma is. (Csaba Elemér és Fazekas László marakodott a koncon...)
ú
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!