Lesz még vörös Budapest?
Budapest "vörössége" már elég régóta él a magyar köztudatban, bár szerény véleményem szerint ez már akkor megdől, ha vetünk egy pillantást Bécsre.
Viszont már Horthy 1919-es bevonulásakor is így emlegeti Budapestet: "Tetemre hívom itt a Duna partján a magyar fővárost: ez a város megtagadta ezeréves múltját, ez a város sárba tiporta koronáját, nemzeti színeit, és vörös rongyokba öltözött."
Aztán a rendszerváltás után az MSZP volt erősebb a fővárosban, mint országos szinten. 2010-ig úgy tartották, hogy az MSZP-t nem lehet legyőzni Budapesten.
Sokaktól hallom, hogy Budapest még most is milyen baloldali város, de én személy szerint ezt nem veszem észre. Már két országgyűlési választást is megnyert itt a Fidesz, ráadásul a főpolgármester is a második ciklusát tölti.
Meglátásom szerint Budapest már egyáltalán nem számít "vörösnek".
2010 előtt sem volt olyan vörös, mint azt sokan állítják.
Demszky (aki SZDSZ-es volt) azért tudott nyerni, mert nem állítottak vele szemben jól felépített várospolitikust főpolgármester-jelöltnek. Ha megnézed az egyes önkormányzati választásokat pl. a Fidesz Tarlósig 4 évente cserélte a jelöltjeit.
Budapest fasiszta város is volt a 30-as vagy 40-es években.
Egyébként rendszerváltás óta Pest inkább a baloldali (kivéve mondjuk Rákoskeresztúr környékét), Buda meg inkább jobboldali.
Én sohasem szerettem így kategorizálni, de tény, hogy a budapesti baloldal erősebb volt sokáig az országos eredményekhez viszonyítva.
A kérdés maga pedig megválaszolhatatlan. Lehet még Budapest egyértelműen baloldali többségű, de ugyanígy megvan a többi nézet "uralmára" is az esély. A politikában nagyon nehéz előre megjósolni a jövőt, rengeteg dolog befolyásolhatja a támogatottságot rövid idő alatt is.
Pesti kerületek most is vörösek.Budai kerületek meg inkább narancsosak.Ettől függetlenül elképzelhető,hogy 2018-ban Budapesten több kerület is ismét pirossá fog átalakulni.Több,mint 14-ben.
Orbán többször kritizálta már Budapestet.Volt nem túl rég egy konkrét beszólása is:ha rajta múlna nem adna semmi pénzt a fővárosnak.
Egyébként Budapesten az SZDSZ és MSZP mindig is erős volt.
Előbbi párt eltűnt,de ettől függetlenül az LMP és Együtt pártok is Pesten a legerősebbek.
(Pesti vagyok amúgy.)
(Egyébként ha jól emlékszem Demszkynek 2006 környékén Főpolgármester választáson volt a kihívója Tarlós és érdekes módon akkor még Demszky győzött.)
Mellesleg Tarlós és Fideszt közt is vannak ellentétek.Mostanában elég sok.Nem csodálkoznék azon,ha Tarlós függetlenként indulna választásokon.
Lesz még vörös Budapest!
De nem olyan álkomcsikkal, mint 1919-ben, vagy 1948 után, hanem egy olyan mozgalommal, amely tényleg az egyenlőségért küzd majd, de mindezt a szabadság útján, nem diktatúrával akarja majd elérni. Nem a teljes egyenlőség a fontos, csupán a teljes egyenlőségre való törekvés!
Horthy azért esküdözött mert a tanácsköztársaságnak nevezett valami a túlkapásaival nem volt valami fogyasztható Európának. Tény hogy a sárból 1938-ra kiemelte az országot de hogy milyen színű volt akkor az másodlagos.
'90 után széthullott a gyár s üzem nélkül maradt munkásság. A tsz.-ek széthordásával ugyan ilyen sorsra jutott a parasztság. A volt értelmiségi réteg elburjánzott és a pártoknál vagy külföldi érdekeltségeknél kötött ki. Egy asztalos vagy lakatos csak egyfajta mértéket ismer de egy értelmiségi a görbére is rámondja hogy egyenes ha az adott pillanatban az érdeke azt kívánja. / lásd egyetemi KISZ titkárok és egyebek/. Budapestet nem a színe tehetné jobbá inkább az hogy akik az élére álltak gazdaként tekintsenek reá s megélhetési forrásként kezeljék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!