Elképzelhető, hogy a közvélemény-kutatóknak hazudnak az emberek?
Gyakran előfordul, hogy a fidesz azt hiszi van támogatottsága, aztán beleszalad olyan buktákba mint a most vasárnapi is.
Mi van, ha már rég nem 30%a fidesz támogatottsága, csak mondjuk 15?
Ha az emberek hazugságra vannak kényszerítve, sokszor a megélhetésük érdekében, akkor miért pont itt mondjanak igazat?
Maradjunk inkább annyiban, ha önmagától az a válasz,hogy imádom a Fideszt, akkor nem hazudik, ha önmagától az lenne, hogy el vagyok keseredve tőlük, akkor hazudnak. Ezt más szóval életösztönnek nevezik.
Ha a Fidesznek csak 15%-a lenne, akkor a többieknek meg csak 2-3%, és ez az ami egyáltalán nem reális.
A S.tarjáni tavaly elhunyt szoci polgármester mindössze pár hónapig irányított, előtte meg a város 8 évig Fideszes volt, szóval kb. 99%-ra biztos volt, hogy megtartják a balos vezetést.
# 4
Tapolca, Veszprém, Újpest, Angyalföld, Salgótarján. Mind fidesz bukta. Ez nem egyedi eset...
"Tapolca, Veszprém, Újpest, Angyalföld, Salgótarján. Mind fidesz bukta. Ez nem egyedi eset..."
Ha ebből kiemelem Tapolcát és Salgótarjánt, akkor végülis ki nyer? A Jobbik, vagy az MSZP? Ha már egyszer következtetést szeretnénk levonni... Esetleg vegyük hozzá Veszprémet, és akkor a "függetlenek"?
# 7
Nem mindegy?
A kérdés nem erről szól. A közvélemény-kutatók mindenhol fidesz előnyt mértek, kubatov gárda is megtette amit tudott, mégis elbukták ezeket.
Egy felmérés ezer egy tényezőn állhat vagy bukhat, nem csak azon, hogy a megkérdezettek hazudnak-e.
Egyrészt jól kell kiválasztani a mintát (ez lehet csalási lehetőség is)
Másrészt jól kell kérdezni.
Harmadrészt a kapott eredményt még ki kell terjesztenünk egyszer,
mert pl. ha azt az eredményt kapjuk, hogy a 40 éven felüliek fideszesek, a 20-40 közöttiek balosok, és a 18-20 év közöttiek jobbikosok, akkor hangzásra mit sem ér az egész, ha a város 40%-a pont 18-20 év közötti. Ez egy nagyon hülye és sarkított példa volt, de remélem sikerült érthetően megfogalmaznom.
"A közvélemény-kutatók mindenhol fidesz előnyt mértek, kubatov gárda is megtette amit tudott, mégis elbukták ezeket."
Ha csináltak (volna) a választás előtt felmérést Salgótarjánban, akkor csodák csodájára MSZP előny lett volna. De még Salgótarjánon belül is lehetett, ahol nem az MSZP nyert, akkor ott vajon hamisították a választási eredményeket?
Arra próbálnálak rávezetni, hogy egész más lehet egy országos eredmény, mint egy helyi eredmény. Sokan a saját településükön előre tudják, hogy na ez MSZP-s körzet, az meg Fidesz körzet.
És mindemellett a közvéleménykutatás és a valós eredmény között valóban lehet nagy eltérés, mivel hiába "nagy" mennyiségű, és jól kiválasztott a minta, mégsem mindenki véleményét tükrözi (általában kb 1500 fős mintát szoktak alkalmazni). Szerinem olyan +/- 5-8% eltérés lehet a mért és a valós eredmények között, ha ennél több van, akkor valószinűleg hibás volt a minta.
Nem igazán látom, hogy mi értelme lenne a megkérdezetteknek hazudni? Hiába vizionálsz Észak-Koreát, attól még nagyon messze vagyunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!