Választási csalással nyert a Fidesz?
Valoban nezopont kerdes.
A korabbi szabalyok, tok szabalyosan modositottak, ez a szo szoros ertelmeben nem csalas.
Feltételezem hogy fiatal vagy, vagy nem foglalkoztál a politikával sokat, ezért elmesélem a választási rendszert:
Szavazáskor szavazol egy országos listára, és egy területi listára. Az országos listán ahány %-ot kap egy párt, annyi képviselőt küldhet az Országgyűlésbe.
A területi listán pedig mindegy hogy hány ki hány %-ot kap, az nyer, aki első.
A területi listán nem nyerő pártok szavazatai is összeszámlálódnak, és az alapján küldhenek még pár képviselőt a kompenzációs listáról.
Régen 386 képviselő volt a Parlamentben. Nemzetközi összehasonlításban is ez egy kicsit sok egy ekkora országnak. Tehát az új válaszastási törvény egyik pontja, hogy már csak 199 képviselő van.
Így tehát a listák is rövidebbek, viszont a választási körzetek (ahol mindenki ugyanazokra a területi képviselőkre szavaznak) nagyobbak lettek. Sokan mondták, hogy úgy módosultak a választókerületek új határai, hogy a Fidesznek kedvező legyen. Ebben mondjuk van valami szerintem is... A régi rendszerben is lazán nyertek volna tehát, csak nem 2/3-dal. Sőt, olyan országokban ahol csak területi képviselők vannak, 90%-kal nyertek volna!
Ja meg a másik változás, hogy már csak egyfordulós a választás.
Régen területi listákon ha az első helyezett környékén szoros volt a verseny akkor tartottak még egy fordulót, ahol a 3 legerősebbre lehetett már csak szavazni.
Ez olyan környékeken ahol erős az MSzP valóban arra ösztönzi a jobbikosokat, hogy válasszák a nekik kisebbik rosszat (a Fideszt), mert ha nem, akkor lehet hogy MSzP nyer.
Választást szavazattal lehet nyerni. Abból meg (messze) a legtöbb a fidesznek volt. Korábbi rendszerben a 2/3 TALÁN nem lett volna meg, így is határeset volt.
"Régen területi listákon ha az első helyezett környékén szoros volt a verseny akkor tartottak még egy fordulót, ahol a 3 legerősebbre lehetett már csak szavazni. "
Az egyéni helyeknél volt ilyen. Elég ritkán fordult az eredmény, az adott területen további 2 hét mocskolódást jelentett, semmi többet.
"Ez olyan környékeken ahol erős az MSzP valóban arra ösztönzi a jobbikosokat, hogy válasszák a nekik kisebbik rosszat (a Fideszt), mert ha nem, akkor lehet hogy MSzP nyer."
Vagy épp az MSZP-seket ösztönözte volna arra, hogy válasszák a kevésbé rosszat :) De általában Fidesz-Jobbik-MSZP (vagy MSZP helyett valamelyik leánya) volt az első 3 helyezett (2014-ben), így a kisebb pártok szavazóinak kellene dönteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!