Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon a tandíjak...

Magyarországon a tandíjak miért ilyen magasak a fizetésekhez képest?

Figyelt kérdés

Az átlag tandíj kb 150.000 forint, vagy legalábbis 100.000 és 200.000 között van.

Az átlag magyar fizetés viszont kb 110-120.000 forint.

Ebből lejön a rengeteg adó, akkor élni is kell valamiből, így tehát sok család a tandíjat nagyon nehezen tudja kifizetni, kikalkulálni félévente.


Ausztriában az átlag tandíj kb 360 euró. Az átlag fizetés viszont 1600 és 2000 euró között van! Diákmunkával lazán meg lehet keresni 1-2 hónap alatt a tandíjat (az átlag diákmunka 300 és 400 euró között fizet), tehát nem okoz gondot a befizetése. Persze vannak ott is magasabb tandíjak, de azért az arányok egészen mások!


Miért ilyen magasak a tandíjak Magyarországon a fizetésekhez képest?



2016. febr. 11. 17:23
 1/9 anonim ***** válasza:
95%

1.Magyarországon mindennek az ára magas a fizetésekhez képest.

2.Azért, hogy a tanulás is csak gazdagék kiváltsága legyen.

3.Amúgy is felesleges, közmunkához nem kell diploma:/

2016. febr. 11. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
52%

Ha nem jöttél rá eddig, akkor úgy sem tudom elmagyarázni. Meg aztán pont ugyanazért nem fogadnád el, amiért nem jöttél rá.

Az ilyen összehasonlításoknak semmi értelmük. Ha egyetemista léted váltotta ki a kérdést, akkor nagyon szomorú vagyok. Lassan lassan a diploma jelentése az lesz: "csak kérned kell, megkapod".

2016. febr. 11. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Mert sokkal nagyobb az állami támogatás Ausztriában az oktatásra, mivel kb. ugyanakkora ország létszámban és 5öd annyi egyetemista van. Ez arra vezethető vissza, hogy amíg itthon nem lehet megélni proli munkával, vagy csak nagyon sanyarú módon, addig Ausztriában a minimálbérből is meg lehet élni simán, főleg ha még albérletet se kell fizetned mert oda születtél. Nem mintha a magyar diákok okosabbak lennének, de sokkal-sokkal többen tanulnak valamit középsuli után, még akkor is ha büfészak, mert legalább reménykednek benne, hogy lesz valami jobb állásuk, ami vagy összejön vagy nem. Ha nem, annyi baj legyen, mennek ki nyugatra mosogatni. A lényeg tehát, hogy a magyar állam nem ad annyi támogatást a felsőoktatásra, és a tandíj még így is alacsony, ahhoz képest, hogy meg kell fizetni az egyetemi tanárokat, és még így is nagyon keveset keresnek a felsőoktatásban dolgozók...
2016. febr. 11. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
45%

"Az átlag magyar fizetés viszont kb 110-120.000 forint.

Ebből lejön a rengeteg adó"


- El vagy tévedve.


A tandíjakból befolyó pénzből meg sokszor az intézményeknek kell gazdálkodniuk, nem az állam szabja meg őket. Szóval az egy dolog, hogy nem mindenki tudja kifizetni, de az egyetemeknek is fenn kell tartaniuk magukat.

2016. febr. 11. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
45%

A felsőoktatásban a tandíj önköltséges finanszírozásban inkább 200-400 ezer Ft félévente, de ez sem olyan magas a diplomás átlagfizetésekhez képest. Más országokban is hasonlók az arányok.

Ausztriában a 360 euró nem tandíj, csak egyfajta jelképes hozzájárulás lehet, önköltséges képzés sok ezer euróba kerül.

Egyébként mivel felénk sokkal olcsóbbak a képzések, mint Nyugaton, sok külföldi választja a magyarországi, romániai, csehországi egyetemeket, elsősorban az orvosi, mérnöki, közgazdasági képzések népszerűek. Nincs meg a nyugat-európai, amerikai színvonal, presztízs, de ár-érték arányban versenyképesek.

2016. febr. 11. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
70%

Had mutassak rá néhány dologra!


Az átlagfizetés nem 110-120 ezer forint, hanem jóval több bruttó 243 ezer, ennek a nettója 161 ezer! Tehát abban, hogy az átlagfizetés 110-120 ezer lenne tévedsz, ráadásul a 160 ezres is már nettó, abból már nem jön le semmi!


Menjünk tovább, jelenleg 12 ún. ösztöndíjas félév áll a hallgatók rendelkezésére, tehát hat évig járhat bárki egyetemre anélkül, hogy egy fillért is kellene fizetnie érte, és nem nincs olyan, hogy valakit ne vegyenek fel valahová, mert rengeteg egyetemi szak minimum pontszámmal indul, jelenleg ugyanis jóval több a férőhely a felsőoktatásban mint, ahány jelentkező van.


Továbbá, tegyük fel, hogy valaki már elhasználta mind a 12 állami félévét, de még akar további végzettségeket szerezni, számára ott a levelező oktatás, amin gyakorlatilag orvosi meg fogorvosi képzésen kívül minden van a jogtól a biológián át a villamosmérnökig, és később nem fogják megkérdezni, hogy ezeket nappalin vagy levelezőn szerezted, a diploma egyforma.


A vicc, hogy annyira akarsz hergelni, hogy le vagy maradva néhány évvel, ugyanis a tandíjak is inkább 200-300 ezer között vannak a 150-es átlag stimmelt úgy 2005-2006 környékén, azóta már drágább lett, de ha az átlagfizetést el tudtad nézni ez ahhoz képest már apróság.


Tehát, aki már elhasználta minden félévét annak még ott van Diákhitel 1 és Diákhitel 2, a Diákhitel 1-et bármire költheti a 2-t csak a tandíjra, igaz ő ezt személyesen nem is látja, hiszen az a pénz egyenesen megy a felsőoktatási intézménynek, míg az 1-et maga a hallgató veszi kézbe. Ráadásul, aki már elhasználta mind a 12 félévét az általában rendelkezik valami munkával, tehát egyáltalán nem egy olyan nagy megterhelés kigazdálkodnia évi 400 ezres tandíjat, félretesz havi kb. 35 ezret és meg is van, ha meg erre sincs pénze ott a diákhitel 2, aminek nevetségesen alacsony 2%-os a kamatozása. Egyébként bónuszpont, hogy aki fizetősön végez, ott nincs úgymond "röghöz kötés" sem.

2016. febr. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Magyarországon a nettó medián bér van 110-120 ezer között. A nettó átlag 150-160 között (ez szigorúan az országos átlag). Viszont mindkettő nagyon szór attól függően, melyik régiót nézzük. Budapest és az Észak-Dunántúl például alaposan meghúzza felfelé a 200 ezer körüli átlaggal, Szabolcs és Békés megye pedig lefelé a 110 ezer körülivel. A budapesti átlagbér például 210 ezer körül van az ország lakosságának egyötödére, a szabolcsi 110 ezer pedig harmad ennyi emberre.


Ami az oktatás/tandíj költségeit illeti, engem sokkal inkább az érdekel, hogy az oktatás minősége hogyan viszonyul a diákokra rótt költségekhez képest. Milyen körülmények között, milyen felszereléssel, milyen tanári karral, milyen naprakész tananyagból, milyen naprakész metodikával, mennyire gyakorlatorientáltan zajlik az oktatás. És sajnos ez mind hiányos, elégtelen és elavult.

2016. febr. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a tandíj elsődlegesen az egyetemet, illetve a benne dolgozók megfizetését kell értenünk.


Másrészt pedig az állami támogatást is bele kell számolnunk, ösztöndíj, félévek stb.


Ilyen szempontból nem állunk megfizethetőségben olyan rosszul. Persze ez csak az átlag.


A nagyobbik gond az, hogy az oktatásra szánt GDP-nk átlagalatti a többi országhoz képest + sok tanárnak már megemelték a nyugdíjkorhatárát. Egy elöregedő társadalomban talán még normális is ez.


A mások gond, hogy mekkora rá a garancia, hogy a diák talál munkát az egyetem után, amiből aztán visszafizetheti a diákhitelét. Ez nálunk sokkal nagyobb fejtörést jelent, mint nyugaton, ott más is az általános munkamorál és dolgozói megbecsülés.

2016. febr. 11. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A férjem most fizetett tandíjra 200.000 ft-ot. Távoktatás. Egy darab óra nem volt. Csak elküldték e-mailben az anyagot, meg beült vizsgázni. Na, ehhez képest én is nagyon-nagyon soknak találom ezt az összeget.

Amúgy igaza van az 1.-nek, nem csak a tandíj magas, hanem itt ha te fizetsz minden.

Akármilyen szolgáltatás igénybevétele teljesen aránytalan a fizetésekhez képest. Nézzél csak szét az építőipar környékén pl. Egy tetőcsere munkadíja 1 millió forint, és 2 nap alatt megcsinálják. Ehhez képest a tandíj még elenyésző.

Az is igaz, hogy van 12 félév ingyen, bár az tévedés, hogy ide a minimum pontokkal be lehet kerülni. Oda azért magasabb pontszámok kellenek.

Az átlagfizetéssel meg ne dobálózzatok, mert a felső tízezer több millás fizetése igencsak megdobja az átlagot. Az átlag önmagában semmit sem mond, a szórást is figyelembe kell venni. Az ország keleti részében annyira nincs munka, hogy még a diplomásoknak is minimálbérrel szúrják ki a szemét.

Alapvetően az a baj, hogy mi egy nettó fizetésből gazdálkodunk, ha meg fizetni kell valamiért az mindig bruttó. Eleve már csak az áfa is 27 %, iszonyat pénzek.

2016. febr. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!