Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Új építésű lakások áfája...

Új építésű lakások áfája 27%-ról 5%-ra csökken, vonatkozik ránk?

Figyelt kérdés

Ezt olvastam ma:


"A cél az, hogy ha az adásvétel és a használatbavétel között nem telt el több mint két év, akkor a már folyamatban lévő új lakások értékesítésénél is alkalmazható legyen az alacsonyabb áfakulcs."


Ez jelentheti azt, hogy ha én nem egész 2 évvel ezelőtt vásároltam egy új építésű ingatlant, akkor visszaigényelhetem az áfát, vagy hogy van ez?


Gondolom még nagyon új, de hátha valaki el tudja nekem magyarázni - előre is köszönet érte!


2015. dec. 15. 21:06
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Nem a lakás ÁFÁ-ja csökken, hanem a lakás építés tevékenységnek az ÁFÁ-ja megvan a különbség? (Az egyik a termék, a másik a terméket előállító tevékenység.)
2015. dec. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Visszamenőleg nem lehet törvényt módosítani, mert alaptörvénybe ütközne, sőt, nem felelne meg a törvény jogi kritériumának.
2015. dec. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

Akkor ezt sem értem:


"Az áfa-szabályok értelmében újnak tekinthetők azok a már elkészült ingatlanok is, amelyek használatbavétele még nem történt meg, vagy a használatbavétel és az értékesítés között még nem telt el két év."

2015. dec. 15. 23:27
 14/18 A kérdező kommentje:

Más megfogalmazásban "A törvénymódosítást nyomán a 2016. január elseje után kiállított számlák tartalmaznak majd 5 százalékos áfát. Az áfa-szabályok értelmében újnak minősül az ingatlan, ha annak használatbavétele még nem történt meg, vagy a használatbavétele megtörtént, de a használatbavétel és az értékesítés között még nem telt el két év."


vagy csak nagyon bele szeretném látni, vagy tényleg így van. Szóval ha mondjuk 1,5 éve vettem új építésű lakást, akkor a használatba vétel még nincs 2 éves. Szerintetek?

2015. dec. 16. 00:12
 15/18 anonim ***** válasza:
Úgy ahogy a törvény irja, semmi értelme. De valószínűleg arra gondolnak hogy a lakhatási engedély kiadását követően két évig számít újnak. Szrrintem aki az építési tevékenysége után befizette az áfát az kap vissza valamit. Te hol vagy ebben képletben? Majd a generálkivitelező felkrres hogy visszaigényelt egy kis áfát és adni szeretne belőle?
2015. dec. 16. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Épp az elôbb magyarázták el a tvben, hogy a munkások az építtetőnek áfa nélkül dolgoznak, és aztán ezek az összegek összeadódnak, és erre kerül(t) rá a 27% áfa, amit aztán én, mint vásárló/végfelhasználó fizetek meg.


Így már nem is olyan bonyolult a képlet, "hol vagyok ebben a képletben".

2015. dec. 16. 08:05
 17/18 anonim ***** válasza:

"Szóval ha mondjuk 1,5 éve vettem új építésű lakást, akkor a használatba vétel még nincs 2 éves."

A használatba vétel nem azt jelenti, hogy Te mikor kaptad meg használatra. Hanem azt, hogy mikor kapott használatbavételi engedélyt. Ez független attól, hogy te mikor vetted. Lehet, hogy a használatbavétele már 3 évvel ezelőtt megvolt. Meg kellene nézned a papírok között.

2015. dec. 16. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Ez stimmel, mert már nálunk volt a lakás, mikor megkaptuk a használatba vételt ;)
2015. dec. 16. 11:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!