Melyik kormány ideje alatt ment ki a legtöbb magyar fiatal külföldre dolgozni, élni? És miért pont akkor? Van -e köze az épp akkor létező kormánynak ehhez?
A Nagy Imre kormány idején! 56-ban kb. kétszázezren léptek míg nyitva voltak a határok.
Ha a demokratikusan választott kormányokra gondolsz, akkor a második Orbám-kormány tehát 2010-14 között. Hozzá kell tenni, hogy a harmadik Orbán-kormány 2014- sajnos könnyen lehet, hogy megdönti a rekordot. :-(
Van is köze meg nincs is. Ez most ilyen nesze semmi fogd meg jól válasz, de legyünk őszinték akárki lenne vagy maradt volna hatalmon míg nyugaton igény is van a munkaerőre és kb. négy-hat, egyes országokban tízszeresét fizetik mint nálunk, addig menni is fognak függetlenül attól ki kormányoz.
Vannak negatív húzásai a Fidesz kormánynak pl. közszféra béreinek befagyasztása a 2008-as szinten, ettől még mondjuk önkormányzati irodisták nem fognak tömegével nyugatra menni, de az egészségügyisek már igen, pl. egy szakápoló megkeres 80-120 ezret nettó itthon, külföldön egy év munkatapasztalattal és nyelvtudással akár nettó kétezer eurót is megkereshet úgy, hogy közben még a szállását is állják!
Az egykulcsos adó is a kisebb keresetűeket, többek közt pont a fiatalokat érinti elég súlyosan, elvégre a többségük nem nettó háromszázzal kezd, míg a 27%-os ÁFÁt neki is ugyanúgy fizetnie kell.
Az új Munka törvénykönyve is jobbára a munkavállalókat érinti hátrányosan stb.
Tehát mindent összevetve 2010-óta rengeteg rossz döntést hozott a kormány, ami a fiataloknak nem jó, de hangsúlyozni szeretném, hogy elvándorlás akkor is jelentős lenne, ha minden úgy marad mint 2010 előtt, igaz lehet a külföldre kivonulóknak mondjuk 20%-a itthon maradt volna, de az alapprobléma jelenleg a bérek közti botrányosan nagy különbség, ami egy elképesztő szívóhatást jelent.
Azt még hozzá kell tenni, hogy az EU csatlakozás utáni években külföldre költöző magyarok is erősítették a szívóhatást. Kezdetben nehezebb volt a magyaroknak olyan szempontból, hogy az ismeretlenbe kellett nekivágni. Ma már szinte minden magyarnak van olyan családtagja, rokona, barátja, aki kiment Nyugatra, így tudja segíteni azt, aki szintén szerencsét próbálna külföldön.
Aztán lassan felnő egy generáció, aki számára az európai szabad mozgás, tanulás, munkavállalás teljesen természetes, nyelveket beszélnek, tisztában vannak az európai országok közötti hatalmas fejlettségbeli különbségekkel és már tudatosan arra készülnek, hogy Nyugaton (is) fognak tanulni, dolgozni. Ezért a nyugat felé irányuló erős migrációs folyamat minden bizonnyal a jövőben is fennmarad. Ez egyébként nem csak a nemzetközi migrációban figyelhető meg, országon belül is van egy jelentős migráció Nyugat-Magyarország, illetve Közép-Magyarország irányába.
"De akkor mindez miért nem pl. 2004-től indult be ez Mo. Uniós csatlakozásától?"
Mert 2010-ig úgy voltak vele az emberek, hogy majd jön a Fityisz és mindent helyrerak az MSZP után, addig meg csak lesz valahogy.
Hát nem így lett, folytatták az MSZP által kitaposott ösvényt. És mivel már a töke tele van mindenkinek, ezért inkább lelépnek, mert évről-évre csak rosszabb lesz.
Meg volt 2004 körül a hitellufi, sokan bedőltek annak az ígéretnek, hogy a gazdasági fellendülés miatt majd simán kifizetik a svájci frankos, csökkenő törlesztőrészleteket.
Aztán nem így lett, és a tetejébe jött egy gazdasági válság. Ez sokaknál betette a kaput gondolom, plusz belátták, hogy nem mostanában lesz itt nyugat-európai életszínvonal, Unió ide, Unió oda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!