Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehetne a magyar...

Hogyan lehetne a magyar egészségügyet realisztikusan megreformálni?

Figyelt kérdés

Mindenki tudja, hogy a magyar egészségügy (meg általánosságban a tb.) haldoklik, ezer sebtől vérzik. Óriási deficitek vannak az alapban. Az egészségügyi ellátóhelyek fokozatosan elkezdtek leépülni, szakemberekből (orvosok, ápolók) is egyre kevesebb.


Egyértelmű, hogy a mostani rendszer, ahogy van, 15-20 év alatt (max) teljesen össze fog omlani, tarthatatlanná válik majd a helyzet. Sajnos a magyar politika csak másodrangú kérdésként kezeli ezt az egyre égetőbb problémát.


Mi lenne a megoldás? Az ingyenes, mindenkinek elérhető egészségügy egy nagyon szép gondolat, és sok gazdag ország meg is tudta (még) valósítani. De Magyarországon ez nem lehetséges. Egyszerűen nincs annyi tőkéje az országnak, hogy korszerű egészségügyi szolgáltatást nyújtson mindenkinek hosszútávon. Már most is áttologatnak összegeket a büdzsében, de ez csak ideiglenes megoldás.


A fentiek alapján egyetlen megoldás lehetséges: áttérni egy magán egészségügyi biztosítási rendszerre a jelenlegi állami rendszerről. Az egészségügyi biztosítás legyen mindenkinek a privát ügye (pl. munkaszerződésben intézendő), az egészségügyet outsourcing-olják magánkézben lévő gazdasági társaságoknak, akik képesek egy profit-orientált és magas minőségű rendszert kiépíteni és fenntartani. Természetesen nem egyik napról a másikra, hanem szépen fokozatosan, hogy minimalizáljuk az emberveszteséget.


Ugyanis azok lesznek. Viszont ha utilitárius szemszögből nézzük a dolgokat, jobb áttérni a magánszféra rendszerre, mert így csak a társadalom egy része fog szenvedni/meghalni, míg ha meghagyjuk a mostani rendszert, mindenkinek nagyon rossz lesz a teljes összeomláskor. A leginkább érintettek valószínűleg a nyugdíjasok lennének, de ők amúgy is nagy valószínűséggel éhen fognak halni amikor a hasonló cipőben járó állami nyugdíj rendszer is szétesik (ez is gyakorlatilag egy beharangozott dolog, nem lehetőség, hanem biztos jövőkép, amit csak egy csoda háríthat el).


Mi a véleményetek? Tudom, hogy nagyon kíméletlennek tűnik ez a kérdés, de sajnos muszáj a nagyobb jóra gondolnunk ilyenkor.



2015. dec. 5. 22:51
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Ha magánkézbe adsz mindent, akkor felemelik az árat az emberek egy része ki tudná fizetni a többi nem, és a bevétel egy része is ugyebár az új tulajt illetné, akinél nem biztos, hogy a magyar szociális helyzetet a szívén viseli, továbbá egyáltalán a teljes területi lefedés megmaradna.

A legnagyobb profitot a monopol helyzet hozná, ahhoz minőséget nem kötelező társítani.


Az egyik megoldás a több pénz lenne, és van a költségvetésben forrás rá, ha jövőre is le tudnak 100Mrd-ról mondani(Szja 16-15%)


A másik megoldás szerintem a részbeni piacosítás (megmarad az alapellátás, de a gépeket magáncélokra is lehetne a sürgős, illetve a hagyományos ellátáson felül bérelni, illetve akkor használni, amikor a TB épp kifogy a pénzből és kezeléseket korlátoz. Ez ugyebár egy win-win helyzet, mivel a gépet az alapellátás is többet használhatná, illetve a privát ellátás is hozzáférne, illetve modernizálni is lehetne.

A másik amit tenni lehetne, a fizetős kórtermi ellátás jobb minőségű elhelyezésért, annak aki meg tudja fizetni, a pluszköltséget ezzel is lehetne forrást bevonni.

2015. dec. 5. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
93%
Az a véleményem, hogy Magyarországon rohadt sok pénz van egyébként, csak soha nem arra, ami a legfontosabb lenne. Lehet demagógiát kiáltani, de könyörgöm, az milyen, hogy halálkomolyan felmerül, hogy 8 éven belül olimpiát rendezünk ezermilliárdokért?
2015. dec. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Hiába jár valaki már most is magánrendelésre, ha műtétre a közkórházba megy ő is. Ez a felháborító. A magánrendelések nem sok mindenre jók.
2015. dec. 6. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Szaniszlo Ferenc ***** válasza:
Amíg az egyén nem lesz motiválva abban, hogy egészséges legyen, semmi sem fog változni. Magyarországon a 150 kg-os dohányzó, alkoholista, tv előtt döglő szalonnazabáló disznó ugyanannyi Tb-t fizet, mint az az ember, aki még soha nem jár orvosnál, mert saját maga egészségesen próbál élni, néha mozog, stb. Az egészségre és megelőzésre törekvő emberek egyáltalán nincsenek támogatva.
2015. dec. 6. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

#14


Te feltételezed, hogy az embereket a rossz hozzáállása teszi beteggé?

Egyébként el tudnád mondani, hogy hogyan ellenőriznéd le, hogy ki mit tett életében az egészségéért, hogy a te rendszered szerint "igazságos" döntés és ellátás szülessen?

2015. dec. 6. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Szaniszlo Ferenc ***** válasza:

#15


Igen, bármilyen érdekes, döntő tényező minden betegség kialakulása terén, hogy milyen életmódot folytat az illető. Vannak kockázati csoportok: húsevés, dohányzás, alkoholizmus, mozgásszegény életmód stb. Nem sorolom fel, de gondolom ez nyilvánvaló. Magyarország a top10-ben van a világon minden ráktípusban, nehogy valaki azt merje mondani, hogy ez véletlen.


Minek ellenőrizni? Na pont ez a gond, hogy az emberek mástól (orvos, gyógyszerek) várják a csodát, és nem önmaguk akarják a saját életüket normálisabbá varázsolni. Ez óriási kiesést jelent a gazdaságnak, nem csoda, hogy pont az egészségügyre nem jut megfelelő keret.

2015. dec. 6. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

16: Öngyilkosságban is éllovasok vagyunk, az alkoholizmus pedig a depresszió következménye hasonlóan a drogfogyasztáshoz és úgy általában a tespedt életmódhoz. Sőt a dohányzásnak is jellemzően mentális okai vannak. A rák pedig nagy százalékban szintén lelki eredetű, akármilyen hihetetlen.


Mégis ebben az országban a mentális betegek gondozása szerinted milyen szinten van? Önmaguktól pedig nem fognak tudni változtatni. Itt minden mindennel összefügg. Először egy élhető ország kéne és utána jöhet a többi.

2015. dec. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Magyarországon dolgozik 3 millió ember, az állami szférát ne vegyük bele, mert az nem termel hasznot...

Ennek a fele (papíron) minimálbérért van foglalkoztatva; és ezeknek a dolgozóknak az adójából és járulékaiból kellene egy majd' 10 milliós ország számára jóléti szolgáltatásokat nyújtani.

Urak, ez nem megy.

2015. dec. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

18: Pontosan.


Én első körben kiküldeném a nagyobb forgalmú közlekedési csomópontokba a NAVos revizorokat egy pecaszékkel és írják össze a luxusautók rendszámait. Utána pedig a tulajdonosoknál vagyonosodási vizsgálatot indítanék.


Olyan pikk-pakk kifehéredne a gazdaság, hogy öröm lenne nézni.


És akkor eszembe jut, hogy a navos pénztárgépek bevezetése is százmilliókat hozott az államkasszába. Pedig az igazán durva áfacsalások nem a kis sarki büfében mennek.

2015. dec. 6. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

#16


"Minek ellenőrizni?"

Ha támogatni akarsz valakit, akkor valahogy meg kell állapítani, hogy ki felel meg a feltételeidnek.


"Vannak kockázati csoportok"

Konkrétan, akik a felsoroltjaid + stressz + UV sugárzás + permetezett zöldségek valamelyik kategóriájába nem esnek bele, azok nem igazán létező ember. De pl a műszakban végzett munka, illetve a légszennyezettség is rákkeltő.


A WHO szerint egyedül a caprolactam nem rákkeltő, minden más az, vagy az lehet:

[link]

lejjebb görgetve a jobb oldali tábla átalakul a besorolás szerintire


Ez alapján nem lehet szűrni a "szándékos" egészségteleneket.

2015. dec. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!